Athlone Swimming Club






BALLINASLOE DEVELOPMENT MEET OCT 2017

 
Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mannion, Gemma            10 .ATH                 1:36.93    1:34.48 A      
  2 Dolan, Sarah              10 B/Sloe                    NT    1:34.68 A      
  3 Mulrenan, Lily            10 COM                  1:37.87    1:37.07 B      
  4 Martin, Lucy              10 .ATH                 1:39.32    1:37.13 B      
  5 Barry, Keri               11 LONG-VD              1:40.36    1:37.43 B      
  6 Lowe, Ruby                11 TRID                 1:59.94    1:39.87 B      
  7 Connell, Leah             10 .ATH                 1:46.53    1:42.38 B      
  8 Stuart-Trainer, Kate      10 .ATH                 1:44.66    1:42.80 B      
  9 Hanly, Laoise             11 LONG-VD              1:48.62    1:43.54 B      
 10 Deely, Layla              10 LONG-VD              1:49.03    1:45.21 B      
 11 Mc Keon, Kayla            11 B/Sloe               1:47.01    1:45.40 B      
 12 Perega, Joanna            11 C FIN                1:46.60    1:47.50        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowd, Jane                13 LONG-VD              1:32.66    1:33.07 B      
  2 Gillespie, Emily          12 B/Sloe                    NT    1:41.95        
  3 Faughnan, Eimear          12 COM                  1:47.26    1:46.33        
  4 Hoare, Beibhinn           12 COM                  2:06.28    1:51.52        
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tobin, Robert             11 COM                  1:37.44    1:30.25 A      
  2 Lavin, Michael            10 COM                  1:37.11    1:33.51 A      
  3 Connaughton, James        10 .ATH                 1:39.45    1:37.37 B      
  4 Rynn, Eoghan              10 TRID                 1:41.47    1:37.96 B      
  5 Fox, Jamie                11 .ATH                 1:41.96    1:39.31 B      
  6 O'Neill, Sean             10 .ATH                      NT    1:39.66 B      
  7 Mulry, Ciaran             10 COM                  1:48.00    1:43.10 B      
  8 Morgan, Eoin              10 COM                  1:50.89    1:43.18 B      
  9 Hopkins, Aaron            10 LONG-VD              1:39.89    1:44.21 B      
 10 Tobin, Dylan              10 COM                  1:51.00    1:47.80        
 11 Lynam, Eoin               10 .ATH                      NT    1:51.37        
 13 De Abreu, Theo            10 COM                       NT    2:18.64        
 14 Kelleher, Eoin            10 COM                  1:52.00    2:18.77        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockett, Mark             12 .ATH                 1:39.13    1:33.74 B      
  2 Harris, Joshua            13 LONG-VD              1:42.23    1:34.48 B      
  3 Harvanek, Adrian          12 LONG-VD              1:34.98    1:35.06 B      
  4 Rynn, Cormac              12 TRID                 1:40.27    1:38.22 B      
  5 Faherty, Ciaran           12 LONG-VD              1:41.63    1:39.63        
  6 Breheny, Daniel           13 C FIN                1:39.13    1:41.05        
  7 Kidd, Scott               13 LONG-VD              1:47.26    1:53.26        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Keri               11 LONG-VD              1:51.38    1:46.51 A      
  2 Connell, Leah             10 .ATH                      NT    1:52.81 B      
  3 Moran, Lorraine           10 .ATH                 2:02.36    1:54.11 B      
  4 Duffy, Denise             11 LONG-VD                   NT    1:55.26 B      
  5 Clarke, Amelia            11 LONG-VD              2:02.11    2:02.29        
  6 Deely, Layla              10 LONG-VD              2:12.77    2:02.54        
  7 Hanly, Laoise             11 LONG-VD              1:56.68    2:03.04        
  8 Lowe, Ruby                11 TRID                 2:13.18    2:06.44        
  9 Henry, Michele            10 COM                  2:23.03    2:09.70        
 10 Waldron, Zita             11 COM                  2:12.00    2:12.20        
 11 Coughlan, Aiobhan         10 B/Sloe                    NT    2:14.02        
 12 Gatley, Orla              11 B/Sloe                    NT    2:25.97        
 -- Lynott, Faith             11 TRID                      NT         DQ        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pliszka, Antonina         12 COM                  1:58.59    1:42.59 A      
  2 Donohue, Grainne          13 LONG-VD              1:49.98    1:46.03 B      
  3 Mulry, Ava                12 COM                  2:01.77    1:54.20        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Aisling           14 LONG-VD              1:49.56    1:42.50 B      
  2 Joyce, Saoirse            15 LONG-VD              1:49.15    1:52.56        
  3 Rynn, Aoibhe              14 TRID                 1:55.23    1:53.63        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavin, Michael            10 COM                  1:50.77    1:45.24 A      
  1 Swaris, Dillon            11 LONG-VD              1:55.03    1:45.24 A      
  3 Martin, Liam              11 B/Sloe               1:53.13    1:50.70 B      
  4 Henson, Andrew            10 .ATH                 1:49.26    1:51.05 B      
  5 Fox, Jamie                11 .ATH                 1:53.62    1:53.93 B      
  6 Lanigan, Conor            10 TRID                 2:03.47    1:55.27 B      
  7 Tobin, Dylan              10 COM                  2:06.67    1:57.49 B      
  8 Markham, Gearoid          11 B/Sloe               2:12.28    1:57.95 B      
  9 Tobin, Robert             11 COM                  1:52.00    1:58.84        
 10 Duffy, Luke               11 .ATH                 2:00.88    2:00.32        
 11 O'Brien, Christian        10 .ATH                 2:09.38    2:02.30        
 12 Kelleher, Eoin            10 COM                  2:05.00    2:07.69        
 13 Keaveney, Michael         10 COM                  2:35.00    2:20.27        
 14 De Abreu, Theo            10 COM                  2:31.00    2:20.77        
 16 Gatley, Eoin              11 B/Sloe                    NT    2:31.21        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanly, Dylan              13 LONG-VD                   NT    1:44.79 B      
  2 Breheny, Daniel           13 C FIN                1:48.58    1:46.29 B      
  3 Lawrence, Scott           13 COM                  1:48.49    1:51.76        
  4 Harvanek, Adrian          12 LONG-VD              1:54.25    1:53.36        
  5 Faherty, Ciaran           12 LONG-VD              1:54.75    1:53.76        
  6 Mathews, Jamie            12 LONG-VD                   NT    1:54.65        
  7 Harris, Joshua            13 LONG-VD              1:56.46    1:56.57        
  8 Lynam, Aindriu            12 .ATH                 2:07.28    2:01.77        
  9 Larzsj, Jakub             12 C FIN                     NT    2:06.53        
 10 O'Grady, Conor            12 B/Sloe               2:05.89    2:07.72        
 11 Mazur, Samuel             12 B/Sloe                    NT    2:22.00        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faughnan, Shane           14 C FIN                1:42.53    1:44.46 B      
 
Event 5  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Dermott Lowe, Sarah    11 TRID                      NT      47.11 B      
  2 Dolan, Sarah              10 B/Sloe                 45.64      47.92 B      
  3 Moran, Lorraine           10 .ATH                   47.22      48.02 B      
  4 Duffy, Denise             11 LONG-VD                45.93      49.01 B      
  5 Clarke, Amelia            11 LONG-VD                48.90      49.90 B      
  6 Martin, Lucy              10 .ATH                   47.83      50.12 B      
  7 Perega, Joanna            11 C FIN                     NT      52.20 B      
  8 Connell, Leah             10 .ATH                      NT      55.68        
 
Event 6  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Martin, Liam              11 B/Sloe                 43.10      44.74 B      
  2 Deehan, Oisin             11 .ATH                      NT      44.82 B      
  3 Rynn, Eoghan              10 TRID                   46.27      47.04 B      
  4 Tobin, Robert             11 COM                    47.00      50.10 B      
  5 O'Neill, Sean             10 .ATH                   48.18      50.87 B      
  6 Duffy, Luke               11 .ATH                   53.16      54.13        
  7 Hopkins, Aaron            10 LONG-VD                52.23      54.57        
  8 Connaughton, James        10 .ATH                   52.61    1:02.06        
  9 O'Brien, Christian        10 .ATH                      NT    1:09.40        
 
Event 7  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  13&U A
        1:46.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Caoimhe          13 B/Sloe               1:38.89    1:26.75 A      
 
Event 7  Girls 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:31.00  14&O A
        1:41.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rynn, Aoibhe              14 TRID                 1:37.33    1:41.37        
 
Event 8  Boys 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  13&U A
        1:44.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford, Eimhin          12 C FIN                     NT    1:36.85 B      
  2 Stuart-Trainor, Harry     13 .ATH                 1:47.01    1:46.91        
  3 Mathews, Jamie            12 LONG-VD                   NT    1:58.92        
  4 Harris, Joshua            13 LONG-VD              1:51.22    2:01.58        
 
Event 9  Girls 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Keon, Kayla            11 B/Sloe                    NT    1:36.16 B      
  2 Dolan, Sarah              10 B/Sloe                    NT    1:36.32 B      
  3 Mulrenan, Lily            10 COM                  1:39.51    1:37.10 B      
  4 Lynott, Faith             11 TRID                      NT    1:37.67 B      
  5 Martin, Lucy              10 .ATH                 1:38.75    1:37.98 B      
  6 Barry, Keri               11 LONG-VD              1:41.51    1:38.59 B      
  7 Moran, Lorraine           10 .ATH                      NT    1:39.75 B      
  8 Lowe, Ruby                11 TRID                 1:41.00    1:40.81 B      
  9 MC Dermott Lowe, Sarah    11 TRID                      NT    1:42.97 B      
 10 Deely, Layla              10 LONG-VD              1:52.00    1:48.47        
 11 Clarke, Amelia            11 LONG-VD              1:47.00    1:50.35        
 12 Waldron, Zita             11 COM                  1:59.00    2:03.44        
 -- Henry, Michele            10 COM                  2:10.00         DQ        
 
Event 9  Girls 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pliszka, Antonina         12 COM                  1:43.00    1:29.26 A      
  2 Dowd, Jane                13 LONG-VD                   NT    1:32.99 B      
  3 Donohue, Grainne          13 LONG-VD              1:35.59    1:38.20 B      
  4 Mulry, Ava                12 COM                  1:47.46    1:45.36        
  5 Faughnan, Eimear          12 COM                  1:49.00    1:50.19        
  6 Hoare, Beibhinn           12 COM                  1:49.00    1:58.69        
 
Event 9  Girls 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Saoirse            15 LONG-VD              1:35.87    1:32.78 B      
  2 Gorman, Aisling           14 LONG-VD              1:29.95    1:34.16 B      
  3 Rynn, Aoibhe              14 TRID                      NT    1:39.60        
 
Event 10  Boys 11 & Under 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:35.00  11&U A
        1:45.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swaris, Dillon            11 LONG-VD                   NT    1:33.24 A      
  2 Lavin, Michael            10 COM                  1:38.76    1:34.70 A      
  3 Henson, Andrew            10 .ATH                      NT    1:35.75 B      
  4 Tobin, Robert             11 COM                  1:37.00    1:38.55 B      
  5 Lanigan, Conor            10 TRID                 1:37.42    1:38.73 B      
  6 O'Neill, Sean             10 .ATH                 1:39.85    1:39.06 B      
  7 Deehan, Oisin             11 .ATH                      NT    1:40.74 B      
  8 Rynn, Eoghan              10 TRID                 1:50.44    1:40.79 B      
  9 Fox, Jamie                11 .ATH                      NT    1:43.68 B      
 10 Morgan, Eoin              10 COM                  1:51.00    1:46.28        
 11 Markham, Gearoid          11 B/Sloe                    NT    1:49.02        
 12 Connaughton, James        10 .ATH                      NT    1:50.75        
 
Event 10  Boys 12-13 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford, Eimhin          12 C FIN                     NT    1:30.85 B      
  2 Hanly, Dylan              13 LONG-VD                   NT    1:34.14 B      
  3 Rynn, Cormac              12 TRID                 1:43.74    1:35.17 B      
  4 Mathews, Jamie            12 LONG-VD                   NT    1:37.02 B      
  5 Breheny, Daniel           13 C FIN                     NT    1:37.37 B      
  6 Lawrence, Scott           13 COM                  1:46.00    1:40.68        
  7 Rockett, Mark             12 .ATH                 1:48.35    1:41.55        
  8 Stuart-Trainor, Harry     13 .ATH                      NT    1:41.70        
  9 Lynam, Aindriu            12 .ATH                      NT    1:41.82        
 10 O'Grady, Conor            12 B/Sloe                    NT    1:56.04        
 
Event 10  Boys 14 & Over 100 SC Meter IM
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faughnan, Shane           14 C FIN                1:52.32    1:36.98        
 
Event 11  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                           NT    2:30.84        
  2 Longford Swimming Club-VD  'A'                         NT    2:33.51        
  3 Trident Swim Club  'A'                                 NT    2:35.60        
  4 Ballinasloe S C  'A'                                   NT    2:38.20        
  5 Comans S C  'A'                                        NT    2:46.38        
 
Event 12  Mixed 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Longford Swimming Club-VD  'A'                         NT    2:25.58        
  2 Ballinasloe S C  'A'                                   NT    2:42.13