Athlone Swimming Club






BALLINASLOE GRADED GALA APRIL 2017

Event 1  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Sinead            9 COM                    44.16      40.31 A      
  2 Hanrahan, Sheenagh        11 B/Sloe                    NT      41.23 A      
  3 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                   44.97      43.39 A      
  4 O'Boyle, Jane             10 LONG                   47.65      43.43 A      
  5 Lowe, Mairead             10 C FIN                  46.44      44.10 B      
  6 O'Donnell, Grace          10 LONG                   48.36      44.75 B      
  7 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                  50.50      44.87 B      
  8 Coleman, Sasha             8 .ATH                      NT      46.48 B      
  9 Duffy, Denise             10 LONG                   51.06      47.34 B      
 10 Brennan, Nicola            9 .ATH                   49.00      47.69 B      
 11 Mooney, Emma               7 .ATH                      NT      47.91 B      
 11 Moran, Lorraine           10 .ATH                   48.77      47.91 B      
 11 Nolan, Shauna              9 LONG                   46.96      47.91 B      
 14 Powell, Ella              11 .ATH                   45.78      48.44 B      
 15 Barry, Keri               10 LONG                   49.75      48.84 B      
 16 Clarke, Amelia            10 LONG                   53.16      48.90 B      
 17 MC Manus, Emma            11 .ATH                   53.94      49.07 B      
 18 Martin, Lucy               9 .ATH                   48.83      50.34 B      
 19 Faughnan, Neasa            9 C FIN                     NT      54.43        
 20 Deely, Llaya              11 LONG                      NT      54.83        
 21 Boardman, Amelia          11 LONG                      NT      56.81        
 22 Byrne, Anna               10 LONG                      NT      57.59        
 
Event 2  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langton, Killian          11 C FIN                  46.32      41.03 A      
  2 Lanigan, Conor            10 C FIN                  47.20      42.77 A      
  3 Kilcommons, Alan          11 COM                    47.31      44.25 B      
  4 Lavin, Michael             9 COM                    49.55      44.56 B      
  5 Meadows, Caolan           11 LONG                   48.25      45.28 B      
  6 Clifford, Eimhin          11 C FIN                  49.31      45.78 B      
  7 Harvanek, Adrian          11 LONG                   51.63      47.16 B      
  8 MC Keon, Evan              9 B/Sloe                    NT      47.17 B      
  9 O'Rourke, Tom              9 .ATH                   48.34      47.48 B      
 10 O'Neill, Sean             10 .ATH                   56.53      48.18 B      
 11 Faherty, Ciaran           11 LONG                   47.44      48.34 B      
 12 Duda, Scott                7 COM                    54.06      50.50 B      
 13 Connaughton, James        10 .ATH                   58.20      52.61 B      
 14 Tobin, Robert             10 COM                       NT      53.21 B      
 15 Kennedy, Oisin             9 B/Sloe                    NT    1:13.60        
 
Event 3  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  13&U A
        1:46.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrne, Ella               13 LONG                 1:45.20    1:34.86 A      
  2 Harman, Elsie             13 C FIN                     NT    1:35.15 A      
  3 Dowd, Jane                13 LONG                 1:47.89    1:38.47 B      
  4 O'Brien, Grace            10 LONG                 1:40.15    1:40.50 B      
  5 Henry, Wasini             12 .ATH                      NT    1:42.03 B      
  6 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:55.35    1:46.16        
 
Event 4  Boys 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:34.00  13&U A
        1:44.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanly, Dylan              12 LONG                 1:38.10    1:43.09 B      
  2 Brunt, Ernie              13 LONG                      NT    1:51.97        
  3 Kidd, Scott               12 LONG                      NT    2:12.90        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:29.00  14&O A
        1:39.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Luke              14 .ATH                 1:38.69    1:25.50 A      
 
Event 5  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanrahan, Sheenagh        11 B/Sloe               1:56.47    1:45.78 A      
  2 Scanlon, Aisling          11 LONG                 1:49.68    1:46.59 A      
  3 Mc Keon, Kayla            10 B/Sloe               2:00.64    1:48.96 B      
  4 Lowe, Mairead             10 C FIN                2:08.07    1:49.69 B      
  5 O'Brien, Grace            10 LONG                 1:59.41    1:50.81 B      
  6 Galligan, Alyssa          10 LONG                 2:06.86    1:51.52 B      
  7 Coleman, Sasha             8 .ATH                 1:54.19    1:51.60 B      
  8 Mooney, Emma               7 .ATH                      NT    1:52.12 B      
  9 Powell, Ella              11 .ATH                 1:48.03    1:52.16 B      
 10 Barry, Keri               10 LONG                      NT    1:54.84 B      
 11 Duffy, Denise             10 LONG                 2:12.41    1:56.19 B      
 12 Brennan, Nicola            9 .ATH                 1:53.09    1:56.46 B      
 13 Smith, Clodagh            11 LONG                 2:04.40    1:58.31        
 14 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:50.00    2:02.68        
 15 Reid O'Neill, Katie Rose  11 .ATH                 2:03.34    2:02.75        
 16 Boardman, Amelia          11 LONG                 2:11.62    2:03.93        
 17 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                     NT    2:05.34        
 18 Clarke, Amelia            10 LONG                 2:06.18    2:07.28        
 19 Malone, Rachel             8 B/Sloe                    NT    2:12.24        
 20 Gillespie, Emily          11 B/Sloe               2:33.36    2:12.72        
 21 Byrne, Anna               10 LONG                 2:17.97    2:14.56        
 22 Deely, Llaya              11 LONG                      NT    2:14.75        
 23 Faughnan, Neasa            9 C FIN                2:20.01    2:18.69        
 24 Curtain, Ellen             9 B/Sloe                    NT    2:29.59        
 
Event 5  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Aoibhin            12 .ATH                 1:51.36    1:51.41 B      
  2 O'Brien, Millie           12 .ATH                 1:54.97    1:51.84 B      
  3 Donohue, Grainne          12 LONG                 1:49.98    1:52.37 B      
  4 Pliszka, Antonina         12 COM                  1:58.59    1:52.96 B      
  5 Dowd, Jane                13 LONG                 2:00.22    1:53.90        
  6 Burnell, Aoife            13 B/Sloe                    NT    2:09.25        
 
Event 5  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Markham, Alison           14 B/Sloe                    NT    1:56.93        
 
Event 6  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clifford, Eimhin          11 C FIN                1:52.07    1:35.45 A      
  2 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               1:53.43    1:44.25 A      
  3 Meegan, Zach              11 .ATH                 1:50.18    1:50.71 B      
  4 Lavin, Michael             9 COM                  1:56.65    1:51.97 B      
  5 Henson, Andrew             9 .ATH                 1:49.26    1:52.41 B      
  6 Kearney, Oliver           11 C FIN                1:52.89    1:52.69 B      
  7 Martin, Liam              10 B/Sloe                    NT    1:53.25 B      
  8 Fox, Jamie                11 .ATH                 1:59.72    1:53.62 B      
  9 MC Keon, Evan              9 B/Sloe               1:57.88    1:53.69 B      
 10 Faherty, Ciaran           11 LONG                 1:57.93    1:54.75 B      
 11 O'Regan, Kolm             10 .ATH                      NT    1:57.11 B      
 12 Harvanek, Adrian          11 LONG                 1:55.63    1:58.80        
 13 Tobin, Robert             10 COM                       NT    2:01.53        
 14 Brennan, Peter             9 .ATH                 1:58.34    2:01.94        
 15 Lanigan, Conor            10 C FIN                2:03.47    2:04.22        
 16 Delaney, Faryl            10 LONG                 2:37.19    2:04.25        
 17 O'Grady, Conor C          11 B/Sloe                    NT    2:05.89        
 18 Duffy, Luke               10 .ATH                 2:00.88    2:08.28        
 19 O'Brien, Christian         9 .ATH                 2:10.22    2:09.38        
 20 Tobin, Dylan               9 COM                       NT    2:09.97        
 21 Markham, Gearoid          11 B/Sloe               2:14.74    2:12.28        
 22 Lawrence, Aaron            8 COM                       NT    2:27.59        
 23 Markham, Louis             8 B/Sloe                    NT    2:36.65        
 
Event 6  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faughnan, Shane           13 C FIN                1:49.74    1:42.53 B      
  1 Smith, Eamon              12 LONG                 1:54.02    1:44.06 B      
  2 Breheny, Daniel           13 C FIN                1:48.84    1:48.58 B      
  3 Gurney, Lee               13 LONG                      NT    1:52.50        
  4 Lawrence, Scott           12 COM                       NT    2:03.93        
  5 Brunt, Ernie              13 LONG                 2:08.85    2:05.45        
  6 Kidd, Scott               12 LONG                      NT    2:14.31        
 
Event 7  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scanlon, Aisling          11 LONG                      NT    2:47.91 A      
  2 Powell, Ella              11 .ATH                 3:17.44    2:49.87 A      
  3 O'Brien, Grace            10 LONG                      NT    2:53.95 A      
  4 Freeman, Sinead            9 COM                       NT    2:59.80 A      
  5 MC Manus, Emma            11 .ATH                 3:20.63    3:00.28 B      
  6 Martin, Lucy               9 .ATH                 3:44.26    3:03.35 B      
  7 O'Boyle, Jane             10 LONG                      NT    3:06.30 B      
  8 Moran, Lorraine           10 .ATH                      NT    3:06.36 B      
  9 Smith, Clodagh            11 LONG                      NT    3:07.07 B      
 10 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                 3:10.52    3:07.43 B      
 11 Duffy, Denise             10 LONG                      NT    3:11.81 B      
 12 Brennan, Nicola            9 .ATH                 3:33.71    3:12.29 B      
 13 Coleman, Sasha             8 .ATH                      NT    3:12.90 B      
 14 Nolan, Shauna              9 LONG                      NT    3:18.93 B      
 15 Reid O'Neill, Katie Rose  11 .ATH                      NT    3:21.21        
 16 Mc Keon, Kayla            10 B/Sloe               3:34.00    3:24.08        
 17 Mooney, Emma               7 .ATH                      NT    3:25.16        
 18 Byrne, Anna               10 LONG                      NT    3:26.91        
 19 Galligan, Alyssa          10 LONG                      NT    3:33.81        
 20 Malone, Rachel             8 B/Sloe                    NT    3:50.96        
 21 Lavin, Aoife               7 COM                       NT    3:54.00        
 
Event 7  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:50.00  12-13 A
        3:10.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Caoimhe          12 B/Sloe               3:02.80    2:35.53 A      
  2 O'Brien, Millie           12 .ATH                 3:21.99    2:48.56 A      
  3 Henry, Wasini             12 .ATH                 3:21.10    2:49.99 A      
  4 Harman, Elsie             13 C FIN                3:13.58    2:53.62 B      
  5 Pliszka, Antonina         12 COM                       NT    2:58.79 B      
  6 Donohue, Grainne          12 LONG                      NT    3:02.78 B      
  7 Dowd, Jane                13 LONG                 3:28.08    3:06.54 B      
 
Event 8  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kearney, Oliver           11 C FIN                     NT    2:42.44 A      
  2 Langton, Killian          11 C FIN                     NT    2:46.59 A      
  3 Meegan, Zach              11 .ATH                      NT    2:51.53 A      
  4 Clifford, Eimhin          11 C FIN                     NT    2:53.98 A      
  5 Meadows, Caolan           11 LONG                 3:11.23    2:55.19 A      
  6 O'Rourke, Tom              9 .ATH                      NT    2:55.97 A      
  7 Delaney, Faryl            10 LONG                      NT    3:04.62 B      
  8 O'Regan, Kolm             10 .ATH                      NT    3:04.81 B      
  9 Kilcommons, Alan          11 COM                       NT    3:04.94 B      
 10 MC Keon, Leon             10 B/Sloe               3:11.86    3:06.64 B      
 11 Lavin, Michael             9 COM                       NT    3:07.23 B      
 12 Henson, Andrew             9 .ATH                      NT    3:09.42 B      
 13 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT    3:09.49 B      
 14 Semikin, Makar            11 .ATH                      NT    3:11.78 B      
 15 Connaughton, James        10 .ATH                      NT    3:13.25 B      
 16 O'Neill, Sean             10 .ATH                      NT    3:14.20 B      
 17 Duffy, Luke               10 .ATH                      NT    3:20.75        
 18 Rockett, Mark             11 .ATH                      NT    3:20.84        
 19 Tobin, Robert             10 COM                       NT    3:21.62        
 20 Duda, Scott                7 COM                       NT    3:25.09        
 21 Fox, Jamie                11 .ATH                 3:36.13    3:25.78        
 22 Martin, Liam              10 B/Sloe                    NT    3:29.75        
 23 Brennan, Peter             9 .ATH                 4:11.82    3:37.60        
 24 O'Grady, Conor C          11 B/Sloe                    NT    3:45.44        
 25 Lawrence, Aaron            8 COM                       NT    3:55.69        
 26 O'Brien, Christian         9 .ATH                      NT   33:33.72        
 
Event 8  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:46.00  12-13 A
        3:06.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanly, Dylan              12 LONG                 2:50.00    2:57.56 B      
  2 Breheny, Daniel           13 C FIN                     NT    3:10.34        
  3 Gurney, Lee               13 LONG                      NT    3:11.25        
  4 Kidd, Scott               12 LONG                      NT    3:38.75        
  5 Lawrence, Scott           12 COM                       NT    3:56.16        
 
Event 8  Boys 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:36.00  14&O A
        2:56.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harley, Rowan             15 B/Sloe               2:41.53    2:25.30 A      
  2 Powell, Luke              14 .ATH                 3:00.16    2:33.47 A