Athlone Swimming Club

 








BALLINASLOE GRADED GALA MAY 2016

Event 1  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mulrenan, Ellen           10 COM                    46.89      41.13 A      
  2 Hanrahan, Aibhe           11 B/Sloe                 45.51      41.98 A      
  3 Fitzpatrick, Cara         11 ATH                    47.37      46.38 B      
  4 Satchwell, Maria          11 COM                  1:09.10      47.80 B      
  5 Fitzpatrick, Eva          11 ATH                    48.54      47.93 B      
  6 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe                 51.11      48.50 B      
  7 Hanrahan, Sheenagh        10 B/Sloe                 57.17      49.36 B      
  8 Kelly, Aoibhin            11 ATH                    53.67      50.28 B      
  9 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                  56.17      50.50 B      
 10 Henry, Wasini             11 ATH                    46.64      50.93 B      
 11 Clarke, Eloise            11 ATH                    51.82      51.28 B      
 12 Purtill, Aoife             9 ATH                    57.12      57.73        
 13 Mc Cormack, Tani          11 B/Sloe               1:01.92      59.23        
 
Event 2  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
          44.00  A
          54.00  B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, David                11 LONG                      NT      45.55 B      
  2 Moore-Keane, Ross         11 ATH                    47.85      45.73 B      
  3 Humpston, Ruairi          11 LONG                   50.56      46.95 B      
  4 Kilcommons, Alan          10 COM                  1:14.99      47.31 B      
  5 Faherty, Ciaran           10 LONG                   48.22      47.44 B      
  6 Meegan, Zach              10 ATH                    54.02      47.97 B      
  7 Langton, Killian          10 C FIN                  54.41      51.31 B      
  8 Meadows, Caolan           10 LONG                      NT      51.47 B      
  9 Deehan, Oisin              9 ATH                    54.86      52.20 B      
 10 Satchwell, Bertie          8 COM                       NT      53.90 B      
 11 Fee, Brogan               11 C FIN                  51.14      54.19        
 12 MC Keon, Evan              8 B/Sloe               1:05.20      56.42        
 
Event 3  Girls 13 & Under 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:36.00  13&U A
        1:46.00  13&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Kelis             11 COM                       NT    1:27.18 A      
  2 Regan, Alaoise            10 COM                  1:35.58    1:28.61 A      
  3 Dowd, Jane                12 LONG                      NT    1:57.31        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:31.00  14&O A
        1:41.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Orla                14 COM                  1:24.46    1:19.84 A      
  2 Pliszka, Anastazya        14 COM                  1:26.59    1:23.39 A      
 
Event 5  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Nancy              11 COM                  1:59.01    1:26.78 A      
  2 Mulrenan, Ellen           10 COM                       NT    1:27.67 A      
  3 Pliszka, Antonina         11 COM                  1:48.46    1:32.87 A      
  4 Henry, Wasini             11 ATH                  1:42.19    1:43.55 B      
  5 Clarke, Eloise            11 ATH                  1:45.54    1:44.43 B      
  6 Freeman, Sinead            8 COM                       NT    1:45.53 B      
  7 Holmes, Grace             11 COM                  1:52.18    1:45.89 B      
  8 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe               1:57.76    1:50.74        
  9 Mulrenan, Lily             9 COM                       NT    1:50.80        
 10 MC Loughlin, Leah         10 C FIN                     NT    1:51.52        
 11 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                1:58.80    1:52.06        
 12 Faughnan, Eimear          10 COM                  2:15.49    2:11.70        
 
Event 5  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naughton, Katie           13 B/Sloe               1:33.29    1:29.44 A      
  2 MC Loughlin, Sarah        12 C FIN                1:33.29    1:29.87 A      
  3 Waldron, Hannah           12 COM                  1:39.28    1:31.15 B      
  4 Harman, Elsie             12 C FIN                1:36.61    1:35.42 B      
  5 Dowd, Jane                12 LONG                 1:46.65    1:44.92        
  6 Markham, Alison           13 B/Sloe                    NT    1:55.28        
 
Event 6  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meegan, Zach              10 ATH                  1:39.94    1:31.87 A      
  2 MC Keon, Leon              9 B/Sloe               1:44.59    1:40.38 B      
  3 Clifford, Eimhin          10 C FIN                     NT    1:44.98 B      
  4 Semikin, Makar            10 ATH                  1:56.34    1:45.40 B      
  5 Fox, Jamie                10 ATH                  1:48.56    1:47.59        
  6 Claffey, Rian             10 ATH                  1:55.49    1:51.08        
  7 Satchwell, Bertie          8 COM                  1:53.98    1:51.21        
 
Event 6  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coppinger, Niall          13 LONG                 1:37.64    1:30.38 B      
  2 Hogan, Conor              12 B/Sloe               1:40.96    1:41.98        
 
Event 6  Boys 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Collier, Cameron          15 ATH                  1:29.88    1:26.14 B      
  2 Coppinger, Eoin           14 LONG                 1:37.25    1:30.72 B      
 
Event 7  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Nancy              11 COM                  1:55.96    1:44.11 A      
  2 Curran, Kelis             11 COM                  1:51.16    1:45.53 A      
  3 Hanrahan, Aibhe           11 B/Sloe               1:54.47    1:47.33 A      
  4 Fitzpatrick, Cara         11 ATH                  1:55.67    1:49.27 B      
  5 Webb, Aine                10 COM                  1:51.97    1:49.84 B      
  6 Webb, Saoirse             10 COM                  1:57.26    1:53.03 B      
  7 Fitzpatrick, Eva          11 ATH                  2:00.48    1:53.71 B      
  8 Regan, Alaoise            10 COM                  1:56.92    1:54.87 B      
  9 Kelly, Aoibhin            11 ATH                  1:57.54    1:54.93 B      
 10 Holmes, Grace             11 COM                  2:02.63    1:57.84 B      
 11 Duda, Fiona                7 COM                  2:20.39    2:02.02        
 12 Holmes, Emily              9 COM                  2:13.50    2:02.53        
 13 Lowe, Kate                11 C FIN                2:21.36    2:02.97        
 14 Mc Cormack, Tani          11 B/Sloe               2:11.93    2:05.67        
 15 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe               2:03.05    2:06.33        
 16 Mrozek, Sara              11 COM                  2:28.83    2:11.84        
 
Event 7  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lowe, Aoife               12 C FIN                1:51.14    1:40.66 A      
  2 Waldron, Hannah           12 COM                  1:46.21    1:44.50 B      
  3 MC Loughlin, Sarah        12 C FIN                1:47.24    1:46.69 B      
  4 Harman, Elsie             12 C FIN                1:53.97    1:53.96        
  5 Kilcline, Evelyn          12 COM                  1:56.17    1:56.73        
  6 Conlon, Laura             13 C FIN                     NT    2:00.20        
 
Event 8  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyce-Whyte, Ewan         11 ATH                  1:47.76    1:42.54 A      
  2 Moore-Keane, Ross         11 ATH                  1:50.00    1:47.31 A      
  3 Kilcommons, Alan          10 COM                  1:50.80    1:47.32 A      
  4 Fee, Brogan               11 C FIN                1:58.05    1:53.06 B      
  5 MC Keon, Leon              9 B/Sloe               1:58.14    1:53.48 B      
  6 Langton, Killian          10 C FIN                1:59.06    1:56.45 B      
  7 Collier, Killian          11 ATH                  1:59.90    1:57.77 B      
  8 Faherty, Ciaran           10 LONG                 2:08.50    1:57.93 B      
  9 Clifford, Eimhin          10 C FIN                     NT    2:00.87        
 10 Claffey, Rian             10 ATH                  1:59.48    2:05.28        
 11 MC Keon, Evan              8 B/Sloe               2:14.91    2:11.75        
 12 Fox, Jamie                10 ATH                  2:14.38    2:12.52        
 13 Markham, Gearoid          10 B/Sloe                    NT    2:14.74        
 14 Duda, Sccott               6 COM                       NT    2:23.14        
 
Event 8  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coppinger, Niall          13 LONG                 1:51.36    1:42.26 B      
  2 Faughnan, Shane           13 C FIN                2:01.64    1:53.40        
  3 Hogan, Conor              12 B/Sloe               1:59.93    1:54.55        
 
Event 8  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eoin               14 C FIN                1:38.52    1:31.34 A      
 
Event 9  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, Nancy              11 COM                  1:28.34    1:17.45 A      
  2 Mulrenan, Ellen           10 COM                  1:35.36    1:18.84 A      
  3 Satchwell, Maria          11 COM                  1:26.33    1:19.43 A      
  4 Hanrahan, Aibhe           11 B/Sloe               1:27.42    1:22.13 B      
  5 Webb, Saoirse             10 COM                  1:31.17    1:23.77 B      
  6 Clarke, Eloise            11 ATH                  1:28.52    1:24.64 B      
  7 Webb, Aine                10 COM                  1:38.40    1:25.99 B      
  8 Pliszka, Antonina         11 COM                  1:45.93    1:28.99 B      
  9 Henry, Wasini             11 ATH                  1:27.43    1:31.33 B      
 10 Kelly, Aoibhin            11 ATH                  1:43.69    1:35.74        
 11 Holmes, Grace             11 COM                  1:48.18    1:37.85        
 12 MC Dermott-Lowe, Sarah    10 C FIN                1:41.08    1:37.99        
 13 Hanrahan, Sheenagh        10 B/Sloe               1:58.74    1:38.59        
 14 Burnell, Aoife            11 B/Sloe                    NT    1:39.17        
 15 Duda, Fiona                7 COM                       NT    1:39.92        
 16 Holmes, Emily              9 COM                       NT    1:40.33        
 17 Freeman, Sinead            8 COM                       NT    1:40.50        
 18 Purtill, Aoife             9 ATH                  1:56.71    1:40.94        
 19 Mulrenan, Lily             9 COM                       NT    1:46.06        
 20 Mc Cormack, Tani          11 B/Sloe                    NT    1:50.58        
 
Event 9  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naughton, Katie           13 B/Sloe               1:22.86    1:16.19 A      
  2 Lowe, Aoife               12 C FIN                1:24.53    1:19.33 B      
  3 Waldron, Hannah           12 COM                  1:36.70    1:25.78 B      
  4 Dowd, Jane                12 LONG                 1:36.84    1:31.20        
  5 Markham, Alison           13 B/Sloe                    NT    1:49.27        
 
Event 10  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, David                11 LONG                 1:29.99    1:22.75 B      
  2 Meadows, Caolan           10 LONG                 1:30.25    1:23.99 B      
  3 Joyce-Whyte, Ewan         11 ATH                  1:26.53    1:26.59 B      
  4 Meegan, Zach              10 ATH                  1:35.87    1:27.01 B      
  5 Humpston, Ruairi          11 LONG                 1:31.80    1:27.98 B      
  6 MC Keon, Leon              9 B/Sloe               1:40.81    1:28.46 B      
  7 Collier, Killian          11 ATH                  1:32.28    1:29.20 B      
  8 Deehan, Oisin              9 ATH                  1:42.50    1:34.48        
  9 Clifford, Eimhin          10 C FIN                     NT    1:35.05        
 10 Claffey, Rian             10 ATH                  1:30.78    1:37.37        
 11 Langton, Killian          10 C FIN                1:42.13    1:37.79        
 12 Fox, Jamie                10 ATH                  1:41.32    1:37.97        
 13 Semikin, Makar            10 ATH                  1:40.46    1:38.01        
 14 Tobin, Robert              9 C FIN                1:41.61    1:39.33        
 15 MC Keon, Evan              8 B/Sloe               1:47.72    1:43.40        
 16 Markham, Gearoid          10 B/Sloe                    NT    1:47.70        
 17 Duda, Sccott               6 COM                       NT    1:55.91        
 18 Oates, Aindriu            10 COM                       NT    2:17.94        
 
Event 10  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hogan, Conor              12 B/Sloe               1:35.80    1:32.80        
  2 Faughnan, Shane           13 C FIN                     NT    1:34.66        
 
Event 10  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eoin               14 C FIN                     NT    1:15.99 B      
  2 Collier, Cameron          15 ATH                  1:17.89    1:16.95 B      
  3 Neary, Mark               14 C FIN                     NT    1:39.98