Athlone Swimming Club






COMANS GRADED GALA SEPT 2017

Event 1  Girls 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Martin, Lucy              10 .ATH                 1:43.00    1:39.32 B      
  3 Mc Keon, Ella M           10 TRID                 1:49.17    1:40.84 B      
  4 Nolan, Shauna              9 LONG-VD              1:40.00    1:44.12 B      
  5 Connell, Leah             10 .ATH                      NT    1:46.53        
  6 Perega, Joanna            10 C FIN                     NT    1:46.60        
  7 Byrne, Anna               10 LONG-VD              1:49.99    1:50.33        
  8 Deely, Layla              10 LONG-VD              1:49.03    1:51.15        
  9 Flanagan, Keela            9 .ATH                      NT    1:53.17        
 
Event 1  Girls 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:31.00  12-13 A
        1:41.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dowd, Jane                13 LONG-VD              1:40.46    1:32.66 B      
  1 Neary, Isabelle           13 TRID                      NT    1:35.60 B      
  2 Mc Crann, Ella            12 TRID                 1:48.44    1:47.37        
 
Event 1  Girls 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:26.00  14&O A
        1:36.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Aisling           14 LONG-VD              1:32.14    1:35.33 B      
 
Event 2  Boys 11 & Under 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:36.00  11&U A
        1:46.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delaney, Faryl            11 LONG-VD                   NT    1:34.38 A      
  2 Semikin, Makar            11 .ATH                 1:34.24    1:35.87 A      
  3 Henson, Andrew            10 .ATH                 1:36.34    1:37.41 B      
  4 Tobin, Robert             11 COM                  1:38.92    1:37.44 B      
  5 O'Rourke, Tom             10 .ATH                 1:39.86    1:37.47 B      
  6 Lavin, Michael            10 COM                  1:37.11    1:37.88 B      
  7 Rynn, Cormac              11 TRID                 1:45.14    1:40.27 B      
  8 Connaughton, James        10 .ATH                 1:39.45    1:40.41 B      
  9 Kilcommons, Alan          11 COM                  1:39.03    1:41.35 B      
 10 Rynn, Eoghan              10 TRID                 1:41.47    1:42.03 B      
 11 O'Neill, Sean             10 .ATH                 1:44.78    1:43.88 B      
 12 MC Dermott, Donal         11 .ATH                 1:51.96    1:43.95 B      
 13 Fox, Jamie                11 .ATH                 1:41.96    1:45.75 B      
 14 Mc Weeney, Senan           9 LONG-VD                   NT    1:47.27        
 15 O Brien, Daniel           11 LONG-VD                   NT    1:50.73        
 16 O'Connor, Ben              9 TRID                      NT    2:03.69        
 
Event 2  Boys 12-13 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:29.00  12-13 A
        1:39.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanly, Dylan              13 LONG-VD              1:37.00    1:31.60 B      
  2 Cox, David                13 LONG-VD              1:35.00    1:35.08 B      
  3 Carr, Rory                12 LONG-VD              1:43.00    1:42.20        
  4 Harris, Joshua            12 LONG-VD                   NT    1:42.23        
  5 Faherty, Ciaran           12 LONG-VD              1:41.63    1:42.24        
  6 Kidd, Scott               12 LONG-VD              1:52.62    1:47.26        
 
Event 2  Boys 14 & Over 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        1:24.00  14&O A
        1:34.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurney, Leigh             14 LONG-VD                   NT    1:47.84        
 
Event 3  Girls 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        4:00.00  11&U A
        4:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Clodagh            11 LONG-VD                   NT    3:51.82 A      
  2 Brennan, Nicola           10 .ATH                 4:09.10    3:55.26 A      
  3 Barry, Keri               11 LONG-VD                   NT    3:56.70 A      
  4 Duffy, Denise             11 LONG-VD                   NT    4:06.95 B      
  5 Hanly, Laoise             11 LONG-VD              4:01.93    4:12.31 B      
  6 Clarke, Amelia            10 LONG-VD                   NT    4:14.87 B      
  7 Moran, Lorraine           10 .ATH                      NT    4:16.39 B      
  8 Masterson, Clodagh        10 LONG-VD              4:00.00    4:23.49        
  9 Connell, Leah             10 .ATH                      NT    4:25.44        
 10 Henry, Michele             9 COM                       NT    4:40.29        
 
Event 3  Girls 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:50.00  12-13 A
        4:10.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Connor, Rachel          12 TRID                      NT    3:38.35 A      
  2 Donohue, Grainne          13 LONG-VD              3:56.74    3:46.67 A      
  3 Kelly, Aoibhin            12 .ATH                 4:03.48    3:59.80 B      
  4 Dowd, Jane                13 LONG-VD                   NT    4:02.44 B      
 
Event 3  Girls 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:40.00  14&O A
        4:00.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyce, Saoirse            14 LONG-VD              4:00.25    4:00.75        
 
Event 4  Boys 11 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        4:00.00  11&U A
        4:20.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Sean             10 .ATH                      NT    3:45.63 A      
  2 Lavin, Michael            10 COM                       NT    3:48.01 A      
  3 Delaney, Faryl            11 LONG-VD                   NT    3:55.00 A      
  4 Brennan, Peter            10 .ATH                 4:50.66    4:18.24 B      
  5 Tobin, Dylan               9 COM                       NT    4:23.31        
  6 Masterson, David          11 LONG-VD              4:07.00    4:24.83        
  7 O'Brien, Christian         9 .ATH                      NT    4:40.76        
 -- O'Rourke, Tom             10 .ATH                      NT         DQ        
 
Event 4  Boys 12-13 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:45.00  12-13 A
        4:05.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Eamon              12 LONG-VD              3:49.98    3:42.24 A      
  2 Fee, Brogan               12 C FIN                3:57.00    3:42.87 A      
  3 Hanly, Dylan              13 LONG-VD              3:53.00    3:43.47 A      
  4 Carr, Rory                12 LONG-VD              4:00.00    4:03.29 B      
  5 Mathews, Jamie            12 LONG-VD                   NT    4:11.85        
 
Event 4  Boys 14 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        3:35.00  14&O A
        3:55.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gurney, Leigh             14 LONG-VD                   NT    3:57.17        
 
Event 5  Girls 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Smith, Clodagh            11 LONG-VD                   NT    1:24.80 B      
  3 Duffy, Denise             11 LONG-VD                   NT    1:25.27 B      
  4 Martin, Lucy              10 .ATH                 1:25.28    1:27.78 B      
  5 Barry, Keri               11 LONG-VD              1:28.92    1:28.30 B      
  6 Brennan, Nicola           10 .ATH                 1:27.03    1:28.59 B      
  7 Moran, Lorraine           10 .ATH                 1:25.43    1:29.50 B      
  8 Nolan, Shauna              9 LONG-VD              1:29.28    1:33.46        
  9 Deely, Layla              10 LONG-VD              1:35.47    1:33.65        
 10 Hanly, Laoise             11 LONG-VD              1:36.64    1:33.89        
 11 Clarke, Amelia            10 LONG-VD              1:39.44    1:35.56        
 12 Masterson, Clodagh        10 LONG-VD              1:40.00    1:36.81        
 13 Flanagan, Keela            9 .ATH                      NT    1:36.95        
 14 Mc Keon, Ella M           10 TRID                 1:58.97    1:37.30        
 15 Byrne, Anna               10 LONG-VD              1:40.73    1:39.06        
 16 Connell, Leah             10 .ATH                      NT    1:39.38        
 17 Perega, Joanna            10 C FIN                     NT    1:42.12        
 18 Henry, Michele             9 COM                  2:01.60    2:00.82        
 
Event 5  Girls 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:17.00  12-13 A
        1:27.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donohue, Grainne          13 LONG-VD              1:25.62    1:21.06 B      
  1 Neary, Isabelle           13 TRID                      NT    1:22.06 B      
  2 Dowd, Jane                13 LONG-VD              1:22.14    1:23.69 B      
  3 O'Connor, Rachel          12 TRID                 1:34.56    1:32.93        
  4 Mc Crann, Ella            12 TRID                 1:34.94    1:37.01        
  5 Mulry, Ava                12 COM                  1:41.17    1:39.87        
 
Event 5  Girls 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:12.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gorman, Aisling           14 LONG-VD              1:19.57    1:20.55        
  2 Rynn, Aoibhe              14 TRID                 1:27.38    1:26.30        
 
Event 6  Boys 11 & Under 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:22.00  11&U A
        1:32.00  11&U B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilcommons, Alan          11 COM                  1:23.75    1:25.35 B      
  2 Rynn, Cormac              11 TRID                 1:28.09    1:26.18 B      
  3 Semikin, Makar            11 .ATH                 1:22.67    1:26.25 B      
  4 O'Donoghue, Sean          11 .ATH                 1:22.21    1:27.18 B      
  5 Tobin, Robert             11 COM                       NT    1:27.79 B      
  6 Henson, Andrew            10 .ATH                 1:22.82    1:29.95 B      
  7 MC Dermott, Donal         11 .ATH                 1:40.92    1:30.21 B      
  8 Connaughton, James        10 .ATH                 1:28.73    1:31.71 B      
  9 Fox, Jamie                11 .ATH                 1:28.56    1:34.90        
 10 Rynn, Eoghan              10 TRID                 1:41.23    1:36.56        
 11 O Brien, Daniel           11 LONG-VD                   NT    1:36.57        
 12 Dzaei, Amyan              10 LONG-VD                   NT    1:37.58        
 13 O'Brien, Christian         9 .ATH                 1:33.00    1:38.03        
 14 O'Neill, Sean             10 .ATH                 1:30.07    1:38.79        
 15 O'Connor, Ben              9 TRID                 1:45.90    1:40.42        
 16 Brennan, Peter            10 .ATH                 1:37.94    1:40.89        
 17 Mc Weeney, Senan           9 LONG-VD                   NT    1:45.01        
 -- Masterson, David          11 LONG-VD              1:36.17        DNF        
 
Event 6  Boys 12-13 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:15.00  12-13 A
        1:25.00  12-13 B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, David                13 LONG-VD              1:18.23    1:19.21 B      
  2 Hanly, Dylan              13 LONG-VD              1:19.44    1:22.42 B      
  3 Fee, Brogan               12 C FIN                1:25.71    1:24.33 B      
  4 Faherty, Ciaran           12 LONG-VD              1:29.13    1:30.17        
  5 Mathews, Jamie            12 LONG-VD                   NT    1:30.93        
  6 Carr, Rory                12 LONG-VD              1:29.79    1:34.08        
  7 Larzsj, Jakub             12 C FIN                     NT    1:36.74        
  8 Harris, Joshua            12 LONG-VD                   NT    1:39.00        
  9 Kidd, Scott               12 LONG-VD              1:35.42    1:43.98        
 
Event 6  Boys 14 & Over 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        1:10.00  14&O A
        1:20.00  14&O B
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faughnan, Shane           15 C FIN                1:29.54    1:26.37        
 
Event 7  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                           NT    2:34.49        
  2 Athlone  'B'                                           NT    2:39.34        
  3 Longford Swimming Club-VD  'A'                         NT    2:41.90        
  4 Longford Swimming Club-VD  'B'                         NT    2:49.58