Athlone Swimming Club






COMANS GRADED GALA DEC 2016

Event 1  Girls 11 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Ella              10 .ATH                   48.98      43.32  
  2 Kilroe, Hollie            11 COM                       NT      44.63  
  3 O'Boyle, Jane             10 LONG                   51.27      44.71  
  4 MC Manus, Emma            11 .ATH                   46.21      44.72  
  5 Pliszka, Antonina         11 COM                    45.90      44.91  
  6 Duffy, Denise             10 LONG                      NT      45.88  
  7 Manning, Katie            10 LONG                   50.84      46.09  
  8 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                   53.50      46.12  
  9 Freeman, Sinead            8 COM                    49.69      46.97  
  9 Brennan, Nicola            9 .ATH                   45.78      46.97  
 11 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe                 45.98      47.00  
 12 Duda, Fiona                8 COM                    57.85      47.97  
 13 Purtill, Aoife             9 .ATH                   49.18      48.47  
 14 Dolan, Sarah               9 B/Sloe                 51.51      48.79  
 15 Mulrenan, Lily             9 COM                    54.88      48.91  
 16 Martin, Lucy               9 .ATH                      NT      50.20  
 17 Mooney, Emma               7 .ATH                      NT      52.16  
 18 MC Loughlin, Leah         10 C FIN                     NT      52.34  
 19 Connell, Leah              9 .ATH                      NT      53.32  
 20 McCrann, Ella             11 TRID                   57.89      53.53  
 20 Lavin, Aoife               9 COM                       NT      53.53  
 22 Szafarewicz, Maja          8 COM                       NT      55.36  
 23 Madigan, Grace            10 LONG                 1:02.32      55.65  
 24 Faughnan, Eimear          11 COM                  1:11.18      55.81  
 25 Satchwell, Faye            7 COM                  1:05.51      59.78  
 26 Hoare, Beibhinn           11 COM                       NT      59.82  
 
Event 1  Girls 12-13 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Loughlin, Sarah        13 C FIN                     NT      40.15  
  2 Byrne, Ella               12 LONG                   49.07      40.37  
  3 Lowe, Aoife               13 C FIN                     NT      44.60  
  4 Harman, Elsie             12 C FIN                  43.18      44.90  
  4 O'Brien, Millie           12 .ATH                   52.93      44.90  
  6 Gogan, Niamh              13 LONG                      NT      48.25  
  7 Clarke, Eloise            12 .ATH                   53.81      48.94  
  8 Hayden, Aife              12 C FIN                     NT      49.84  
  9 McGourty, Maegan          12 COM                       NT      52.78  
 
Event 2  Boys 11 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henson, Andrew             9 .ATH                   44.60      45.72  
  2 Semikin, Makar            10 .ATH                   45.68      45.81  
  3 MC Keon, Leon             10 B/Sloe                 46.34      45.82  
  4 Joyce-Whyte, Ewan         11 .ATH                   49.11      46.29  
  5 Connaughton, James         9 .ATH                   50.15      46.66  
  6 Rockett, Mark             11 .ATH                   51.48      46.90  
  7 Deehan, Oisin             10 .ATH                   48.38      47.36  
  8 O'Regan, Kolm              9 .ATH                      NT      47.94  
  9 Ivanov, Alex              11 LONG                      NT      48.47  
 10 Chen, Jerry               10 .ATH                      NT      48.87  
 11 Harvanek, Adrian          11 LONG                      NT      49.06  
 12 Fox, Jamie                10 .ATH                   53.82      49.56  
 13 Satchwell, Bertie          9 COM                    52.73      49.75  
 14 Kilcommons, Alan          10 COM                       NT      50.38  
 15 Rynn, Eoghan               9 TRID                   47.42      50.66  
 16 Morgan, Eoin               9 COM                       NT      52.63  
 17 Mulry, Ciaran              9 COM                       NT      55.33  
 18 Oates, Aindriu            11 COM                  1:31.53    1:11.59  
 19 Donnelly, Matthew          7 COM                       NT    1:14.16  
 20 McGourty, Andrew           9 COM                       NT    1:20.81  
 
Event 2  Boys 12-13 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Cian           12 LONG                   41.39      39.19  
  2 Breheny, Daniel           12 C FIN                     NT      47.33  
  3 Cox, David                12 LONG                      NT      47.47  
  4 O'Gara, Jack              12 COM                       NT      53.47  
 
Event 3  Girls 11 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cormack, Rionagh        9 LONG                      NT      47.85  
  2 Martin, Lucy               9 .ATH                   48.26      49.12  
  3 Manning, Katie            10 LONG                   56.40      51.94  
  4 O'Boyle, Jane             10 LONG                      NT      52.34  
  5 Mooney, Emma               7 .ATH                      NT      52.53  
  6 Pliszka, Antonina         11 COM                       NT      53.56  
  7 Lynott, Faith             10 C FIN                1:12.29      54.85  
  8 Duda, Fiona                8 COM                  1:02.10      54.91  
  9 Brennan, Nicola            9 .ATH                 1:06.62      55.10  
 10 Mulry, Ava                11 COM                  1:05.37      57.09  
 11 Harman, Mae               11 C FIN                     NT      57.22  
 12 Hanly, Laoise             10 LONG                 1:00.65    1:00.78  
 13 O'Gara, Grace             11 COM                       NT    1:01.50  
 14 Waldron, Zita             10 COM                       NT    1:01.66  
 15 Madigan, Grace            10 LONG                 1:03.10    1:02.31  
 16 Connell, Leah              9 .ATH                      NT    1:02.94  
 17 McCrann, Ella             11 TRID                 1:07.37    1:03.41  
 18 Faughnan, Eimear          11 COM                       NT    1:06.15  
 19 Szafarewicz, Maja          8 COM                       NT    1:14.59  
 
Event 3  Girls 12-13 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Loughlin, Sarah        13 C FIN                     NT      45.96  
  2 Clarke, Eloise            12 .ATH                   44.39      46.53  
  3 Gorman, Aisling           13 LONG                      NT      46.77  
  4 Byrne, Ella               12 LONG                   59.65      48.54  
  5 Gogan, Niamh              13 LONG                 1:06.47      54.03  
  6 McGourty, Maegan          12 COM                       NT    1:01.00  
 
Event 4  Boys 11 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Keon, Leon             10 B/Sloe                 50.62      50.13  
  2 O'Neill, Sean              9 .ATH                   50.28      50.25  
  3 Lavin, Michael             9 COM                    56.26      55.50  
  4 MC Keon, Evan              8 B/Sloe                 56.01      55.70  
  5 Harvanek, Adrian          11 LONG                   56.81      57.13  
  6 Fox, Jamie                10 .ATH                 1:07.83      57.78  
  7 Chen, Jerry               10 .ATH                      NT      58.47  
  8 Crowley, Michael          10 COM                  1:07.24      59.65  
  9 Duda, Scott                7 COM                  1:08.61    1:00.31  
 10 O'Regan, Kolm              9 .ATH                 1:08.79    1:00.38  
 11 Lanigan, Conor             9 C FIN                     NT    1:02.25  
 12 Lawrence, Aaron            8 COM                       NT    1:11.00  
 13 Waldron, Harry             7 COM                       NT    1:17.53  
 14 Lowe, Harry                6 .ATH                      NT    1:18.91  
 15 Fannon, Pierce             8 COM                       NT    1:25.87  
 16 McGourty, Andrew           9 COM                       NT    1:29.50  
 
Event 4  Boys 12-13 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Breheny, Daniel           12 C FIN                     NT      50.96  
  2 Hanly, Dylan              12 LONG                 1:00.86      52.53  
  3 Lawrence, Scott           12 COM                       NT      57.97  
 
Event 5  Girls 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cormack, Rionagh        9 LONG                   43.69      43.91  
  2 Freeman, Sinead            8 COM                       NT      44.16  
  3 MC Namara, Aisling        11 .ATH                   42.97      44.68  
  4 Smith, Clodagh            10 LONG                   46.93      44.75  
  5 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                   46.48      44.97  
  6 Manning, Katie            10 LONG                   59.57      47.93  
  7 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe                 46.71      50.18  
  8 Hanly, Laoise             10 LONG                   47.99      50.94  
  9 O'Boyle, Jane             10 LONG                      NT      51.04  
 10 Duffy, Denise             10 LONG                      NT      51.06  
 11 No;an, Shauna              9 LONG                      NT      51.79  
 12 Purtill, Aoife             9 .ATH                   48.85      54.78  
 13 MC Loughlin, Leah         10 C FIN                     NT      54.97  
 14 Powell, Ella              10 .ATH                   45.78      55.22  
 15 MC Manus, Emma            11 .ATH                   59.59      56.77  
 16 Mulry, Ava                11 COM                       NT    1:00.66  
 
Event 5  Girls 12-13 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorman, Aisling           13 LONG                   48.81      39.91  
  2 Rynn, Aoibhe              13 TRID                      NT      44.06  
  3 Harman, Elsie             12 C FIN                  47.61      44.94  
  4 Hayden, Aife              12 C FIN                  54.27      46.92  
 
Event 6  Boys 11 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Langton, Killian          11 C FIN                  48.12      46.32  
  2 Rynn, Cormac              10 TRID                   48.12      49.66  
  3 Kilcommons, Alan          10 COM                    47.31      49.82  
  4 Lavin, Michael             9 COM                    49.75      51.57  
  5 Deehan, Oisin             10 .ATH                   52.20      52.91  
  6 Lanigan, Conor             9 C FIN                  47.20      53.69  
  7 Rockett, Mark             11 .ATH                   50.92      53.94  
  8 Duda, Scott                7 COM                       NT      54.06  
  9 MC Keon, Evan              8 B/Sloe                 48.08      54.88  
 10 Donnelly, Matthew          7 COM                       NT    1:29.00  
 
Event 6  Boys 12-13 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Cian           12 LONG                   37.82      38.25  
  2 Moore-Keane, Ross         12 .ATH                   45.73      41.95  
  3 Cox, David                12 LONG                      NT      43.56  
  4 Hanly, Dylan              12 LONG                   47.85      46.40  
  5 Breheny, Daniel           12 C FIN                     NT      47.85  
  6 Lawrence, Scott           12 COM                       NT      57.59  
 
Event 7  Girls 11 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MC Namara, Aisling        11 .ATH                   37.10      35.06  
  2 Powell, Ella              10 .ATH                   35.62      37.27  
  3 Mc Cormack, Rionagh        9 LONG                   37.66      38.56  
  4 Mc Keon, Kayla             9 B/Sloe                 56.66      38.94  
  5 Ni Mhuri, Molly           11 LONG                      NT      39.18  
  6 Mulrenan, Lily             9 COM                    46.41      39.41  
  6 Pliszka, Antonina         11 COM                    39.36      39.41  
  8 Freeman, Sinead            8 COM                    45.70      39.59  
  9 Duda, Fiona                8 COM                    49.14      40.07  
 10 Dolan, Sarah               9 B/Sloe                 41.43      40.37  
 11 MC Manus, Emma            11 .ATH                   41.05      40.41  
 12 Duffy, Denise             10 LONG                      NT      40.53  
 13 Purtill, Aoife             9 .ATH                   48.49      41.56  
 14 Martin, Lucy               9 .ATH                   39.86      41.81  
 15 Mooney, Emma               7 .ATH                   48.82      42.30  
 16 Harman, Mae               11 C FIN                     NT      42.72  
 17 Kilroe, Hollie            11 COM                       NT      43.07  
 18 Brennan, Nicola            9 .ATH                   39.42      43.68  
 19 No;an, Shauna              9 LONG                      NT      44.00  
 20 Lynott, Faith             10 C FIN                  52.20      44.69  
 21 Hayden, Alanna            10 C FIN                     NT      45.05  
 22 Hanly, Laoise             10 LONG                   44.92      45.88  
 23 O'Gara, Grace             11 COM                       NT      45.91  
 24 Madigan, Grace            10 LONG                   50.00      46.72  
 25 Mulry, Ava                11 COM                    51.86      46.94  
 26 McCrann, Ella             11 TRID                   46.43      47.22  
 27 MC Loughlin, Leah         10 C FIN                     NT      50.84  
 28 Connell, Leah              9 .ATH                      NT      52.57  
 29 Hoare, Beibhinn           11 COM                       NT      54.78  
 30 Lavin, Aoife               9 COM                       NT      54.81  
 31 Waldron, Zita             10 COM                       NT      55.12  
 32 Satchwell, Faye            7 COM                  1:01.36      56.40  
 33 Szafarewicz, Maja          8 COM                       NT      56.67  
 
Event 7  Girls 12-13 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, Aoife               13 C FIN                     NT      34.36  
  2 O'Brien, Millie           12 .ATH                   40.96      34.69  
  3 MC Loughlin, Sarah        13 C FIN                  40.21      34.72  
  4 Byrne, Ella               12 LONG                   35.27      36.19  
  5 Gorman, Aisling           13 LONG                      NT      37.94  
  6 Clarke, Eloise            12 .ATH                   35.86      37.97  
  7 Rynn, Aoibhe              13 TRID                   39.49      39.57  
  8 McGourty, Maegan          12 COM                       NT      47.41  
 
Event 8  Boys 11 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce-Whyte, Ewan         11 .ATH                   37.16      36.44  
  2 Donnelly, Jack            11 COM                    38.13      36.97  
  3 Langton, Killian          11 C FIN                  54.46      37.06  
  4 Henson, Andrew             9 .ATH                   41.84      38.75  
  5 Semikin, Makar            10 .ATH                   38.76      38.90  
  5 MC Keon, Leon             10 B/Sloe                    NT      38.90  
  7 Rynn, Cormac              10 TRID                   38.67      39.78  
  8 O'Regan, Kolm              9 .ATH                   48.43      40.25  
  9 Deehan, Oisin             10 .ATH                   39.30      40.81  
 10 Connaughton, James         9 .ATH                   41.19      40.84  
 11 Harvanek, Adrian          11 LONG                   43.06      41.29  
 12 O'Neill, Sean              9 .ATH                   44.09      42.12  
 13 Fox, Jamie                10 .ATH                   43.34      42.41  
 14 Rockett, Mark             11 .ATH                   40.03      42.85  
 15 Kilcommons, Alan          10 COM                    44.75      42.90  
 16 MC Keon, Evan              8 B/Sloe                    NT      42.94  
 17 Chen, Jerry               10 .ATH                   43.89      43.03  
 18 Rynn, Eoghan               9 TRID                   43.47      43.59  
 19 Lavin, Michael             9 COM                    44.93      44.03  
 20 Ivanov, Alex              11 LONG                      NT      45.50  
 21 Lanigan, Conor             9 C FIN                  41.44      46.27  
 22 Duda, Scott                7 COM                    51.68      46.66  
 23 Lowe, Harry                6 .ATH                   59.23      47.34  
 24 Morgan, Eoin               9 COM                       NT      48.03  
 25 Satchwell, Bertie          9 COM                    46.73      50.82  
 26 Mulry, Ciaran              9 COM                       NT      51.06  
 27 Lawrence, Aaron            8 COM                       NT      51.35  
 28 Oates, Aindriu            11 COM                  1:01.79      55.96  
 29 Fannon, Pierce             8 COM                       NT    1:08.29  
 30 Donnelly, Matthew          7 COM                       NT    1:09.75  
 31 McGourty, Andrew           9 COM                       NT    1:14.10  
 32 Waldron, Harry             7 COM                       NT    1:15.00  
 
Event 8  Boys 12-13 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCormack, Cian           12 LONG                   33.58      34.12  
  2 Moore-Keane, Ross         12 .ATH                   39.26      35.76  
  3 Hanly, Dylan              12 LONG                   39.47      36.91  
  4 Cox, David                12 LONG                      NT      38.35  
  5 Breheny, Daniel           12 C FIN                     NT      40.79  
  6 O'Gara, Jack              12 COM                       NT      49.03  
 
Event 9  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                           NT    2:30.44  
  2 Athlone  'B'                                           NT    2:38.53  
  3 Longford SC  'B'                                       NT    2:39.50  
  4 Comans S C  'A'                                        NT    2:40.16  
  5 Ballinasloe S C  'A'                                   NT    2:45.06  
  6 Comans S C  'B'                                        NT    2:53.08  
 
Event 10  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carrick Fins SC  'A'                                   NT    2:27.81  
  2 Athlone  'A'                                           NT    2:28.38  
  3 Longford SC  'A'                                       NT    2:37.37  
  4 Comans S C  'B'                                        NT    2:38.00  
  5 Comans S C  'A'                                        NT    2:58.37