Cranny Halloween Swim Meet 2012 Print this Gala/Page

Event 1  Girls 9 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennelly, Emma             9 GAL                    42.55      41.85        
  2 Ashton, Iona               9 LASER                  45.50      44.58        
  3 Lowe, Rebecca              9 ATH                    45.24      45.50        
  4 Lynch, Helen               8 ATH                    47.09      46.00        
  5 Smialek, Olivia            9 ATH                    46.25      46.41        
  6 Brennan, Judy              9 ATH                    47.92      47.79        
 
Event 1  Girls 9 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma             9 GAL                               42.55 q      
  2 Lowe, Rebecca              9 ATH                               45.24 q      
  3 Ashton, Iona               9 LASER                             45.50 q      
  4 Smialek, Olivia            9 ATH                               46.25 q      
  5 Lynch, Helen               8 ATH                               47.09 q      
  6 Brennan, Judy              9 ATH                               47.92 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Mulhall, Ailbhe            9 GAL                               49.20        
  8 Gibbs, Alison              8 GAL                               49.68        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mc Nally, Laura            9 Tuam Swim Team                    50.00        
 10 Gannon, Jeseccia           8 COM                               50.24        
 11 Kavanagh, Grace A          9 GAL                               50.50        
 12 Kilcommons, Ciara          8 COM                               51.21        
 13 Kelly, Aimee               9 SHARK                             51.33        
 14 Cooke, Olwyn               9 Tuam Swim Team                    53.49        
 15 Reidy, Claire              9 ATH                               53.81        
 16 Moran, Ellie               7 COM                               54.87        
 17 Kennedy, Ailbhe            9 LASER                             56.25        
 18 Horkan, Aisling            9 CLM                               57.02        
 19 Butler, Emily              9 LASER                           1:03.20        
 20 Cugalj, Teodora            9 SHARK                           1:07.99        
 -- Hickey, Rachel             9 LASER                                DQ        
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Mulhall, Keela            10 GAL                    39.18      39.63        
  2 Johnson, Laura            10 ATH                    41.94      41.00        
  3 Blacoe, Allanah           10 GAL                    41.37      41.22        
  4 Gibbs, Isabelle           10 GAL                    43.60      42.67        
  5 Poskrobko, Carolina       10 LASER                  44.82      44.73        
  6 Joyce, Grace              10 SHARK                  44.36      44.75        
 
Event 1  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mulhall, Keela            10 GAL                               39.18 q      
  2 Blacoe, Allanah           10 GAL                               41.37 q      
  3 Johnson, Laura            10 ATH                               41.94 q      
  4 Gibbs, Isabelle           10 GAL                               43.60 q      
  5 Joyce, Grace              10 SHARK                             44.36 q      
  6 Poskrobko, Carolina       10 LASER                             44.82 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ryan, Orla                10 COM                               45.11        
  8 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                               45.44        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Boyle, Labhaoise          10 SHARK                             46.37        
 10 Friel, Lauren             10 ATH                               46.91        
 11 Mc Manus, Rebekah         10 LASER                             47.27        
 12 Holland, Jennifer         10 GAL                               47.56        
 13 Kavanagh, Lucy            10 GAL                               48.99        
 14 Hickey, Sara              10 LASER                             49.54        
 15 Farnon, Hannah            10 COM                               50.17        
 16 Kelly, Emma               10 Tuam Swim Team                    50.53        
 17 Daly, Kelsey              10 ATH                               50.55        
 18 Burke, Saoirse            10 Tuam Swim Team                    50.72        
 19 Murtagh, Cliodhna         10 ATH                               50.79        
 20 Lawless, Caoimhe          10 ATH                               52.64        
 21 Kilgallon, Megan          10 CLM                               52.72        
 22 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                             54.25        
 23 O'Donovan, Ava            10 GAL                               55.13        
 24 O'Toole, Zara             10 GAL                               57.57        
 25 Thornton, Ella            10 SHARK                           1:05.61        
 26 Conlon, Orla              10 LASER                           1:08.41        
 -- Day, Aifric               10 GAL                              X54.90        
 -- Heffernan, Chloe          10 GAL                              X56.07        
 -- Walsh, Eimear             10 GAL                            X1:05.31        
 -- O'Halloran, Shauna        10 GAL                                  DQ        
 
Event 2  Boys 9 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team         44.23      43.98        
  2 Ryan, Duileach             9 LONG                   43.90      44.13        
  3 Friel, Ethan               9 ATH                    45.88      44.91        
  4 Joyce, Darragh             8 CLM                    45.93      45.59        
  5 O'Sullivan, Tom            9 GAL                    47.85      46.25        
  6 Faherty, Christopher       9 LONG                   48.80      48.79        
 
Event 2  Boys 9 & Under 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Duileach             9 LONG                              43.90 q      
  2 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team                    44.23 q      
  3 Friel, Ethan               9 ATH                               45.88 q      
  4 Joyce, Darragh             8 CLM                               45.93 q      
  5 O'Sullivan, Tom            9 GAL                               47.85 q      
  6 Faherty, Christopher       9 LONG                              48.80 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Burke, Aaron               9 GAL                               49.35        
  8 Melody, Liam               9 GAL                               49.96        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Davin, Luke                8 Tuam Swim Team                    52.42        
 10 Joyce, Niall               9 SHARK                             52.63        
 11 Mc Namara, Conn            8 WPORT                             53.98        
 12 Reddan, Hugh               9 SHARK                             54.17        
 13 Kelly, Neil                9 GAL                               57.86        
 14 Walsh, Harry               8 GAL                               58.71        
 15 Smith, Cian                8 ATH                               58.85        
 16 Heneghan, Conor            8 Tuam Swim Team                  1:00.40        
 
Event 2  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Joyce, Cathal             10 CLM                    39.95      39.26        
  2 Rather, Zak               10 GAL                    40.24      40.21        
  3 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team         41.62      41.12        
  4 Ryan, Seadhna             10 LONG                   42.44      41.41        
  5 Melody, Rory              10 GAL                    43.40      42.81        
  6 Romanov, Vlaadimir        10 ATH                    46.16      46.74        
 
Event 2  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Joyce, Cathal             10 CLM                               39.95 q      
  2 Rather, Zak               10 GAL                               40.24 q      
  3 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team                    41.62 q      
  4 Ryan, Seadhna             10 LONG                              42.44 q      
  5 Melody, Rory              10 GAL                               43.40 q      
  6 Romanov, Vlaadimir        10 ATH                               46.16 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 O'Connor, Milo            10 ATH                               46.81        
  8 Jordan, Cillian           10 GAL                               46.87        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doorly, Dave              10 GAL                               47.45        
 10 Hosty, Cian               10 SHARK                             51.30        
 11 Powell, Luke              10 ATH                               53.50        
 12 Tannion, Paul             10 SHARK                             53.55        
 13 O'Malley, Eoin            10 GAL                               55.99        
 14 Shaughnessy, Alan         10 GAL                               57.50        
 15 Carroll, Andrew           10 COM                               57.52        
 16 Jennings, Cillian         10 SHARK                             58.38        
 17 Clarke, Liam              10 LASER                             58.48        
 -- Kavanagh, Tom             10 GAL                              X51.11        
 -- Breslin, Eathan           10 CLM                                  DQ        
 -- Skelly, Brian             10 LASER                                DQ        
 
Event 3  Girls 9 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lowe, Rebecca              9 ATH                    48.08      47.82        
  2 Kennelly, Emma             9 GAL                    53.27      50.11        
  3 Brennan, Judy              9 ATH                    53.21      54.08        
  4 Cooke, Olwyn               9 Tuam Swim Team         55.15      55.16        
  5 Smialek, Olivia            9 ATH                    55.41      55.40        
  6 Gibbs, Alison              8 GAL                    57.14      56.21        
 
Event 3  Girls 9 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lowe, Rebecca              9 ATH                               48.08 q      
  2 Brennan, Judy              9 ATH                               53.21 q      
  3 Kennelly, Emma             9 GAL                               53.27 q      
  4 Cooke, Olwyn               9 Tuam Swim Team                    55.15 q      
  5 Smialek, Olivia            9 ATH                               55.41 q      
  6 Gibbs, Alison              8 GAL                               57.14 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ashton, Iona               9 LASER                             58.90        
  8 Kelly, Aimee               9 SHARK                             59.12        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hickey, Rachel             9 LASER                             59.83        
 10 Treanor, Sorcha            9 CLM                             1:01.16        
 11 Flaherty, Ellen            8 ATH                             1:01.69        
 12 Mulhall, Ailbhe            9 GAL                             1:08.23        
 13 Kennedy, Ailbhe            9 LASER                           1:11.60        
 14 Cugalj, Teodora            9 SHARK                           1:16.81        
 -- Butler, Emily              9 LASER                                DQ        
 
Event 3  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Poskrobko, Carolina       10 LASER                  50.47      48.64        
  2 Gibbs, Isabelle           10 GAL                    50.61      49.50        
  3 Joyce, Grace              10 SHARK                  50.61      50.30        
  4 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                    51.38      50.51        
  5 Holland, Jennifer         10 GAL                    51.94      50.57        
  6 Blacoe, Allanah           10 GAL                    51.87      51.60        
 
Event 3  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Poskrobko, Carolina       10 LASER                             50.47 q      
  2 Joyce, Grace              10 SHARK                             50.61 q      
  2 Gibbs, Isabelle           10 GAL                               50.61 q      
  4 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                               51.38 q      
  5 Blacoe, Allanah           10 GAL                               51.87 q      
  6 Holland, Jennifer         10 GAL                               51.94 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Johnson, Laura            10 ATH                               52.51        
  8 Mc Manus, Rebekah         10 LASER                             53.62        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hickey, Sara              10 LASER                             54.77        
 10 Boyle, Labhaoise          10 SHARK                             54.85        
 10 Mulhall, Keela            10 GAL                               54.85        
 12 Daly, Kelsey              10 ATH                               55.40        
 13 Friel, Lauren             10 ATH                               55.41        
 14 Kilcommons, Amy           10 COM                               55.81        
 15 Kilgallon, Megan          10 CLM                               59.56        
 16 O'Toole, Zara             10 GAL                             1:05.89        
 17 Madden, Nessa             10 COM                             1:06.66        
 18 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                           1:06.80        
 19 Kavanagh, Lucy            10 GAL                             1:07.16        
 20 Murtagh, Cliodhna         10 ATH                             1:08.43        
 21 Thornton, Ella            10 SHARK                           1:08.58        
 22 O'Donovan, Ava            10 GAL                             1:09.71        
 23 Ni Donnacha, Roisin       10 GAL                             1:12.59        
 24 Conlon, Orla              10 LASER                           1:14.06        
 -- Day, Aifric               10 GAL                            X1:01.60        
 -- Heffernan, Chloe          10 GAL                            X1:03.71        
 -- Walsh, Eimear             10 GAL                            X1:06.32        
 -- O'Halloran, Shauna        10 GAL                            X1:14.61        
 
Event 4  Boys 9 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 O Rourke, Diarmuid         9 Tuam Swim Team         53.71      53.80        
  2 Burke, Ned                 8 CLM                    56.42      54.38        
  3 O'Sullivan, Tom            9 GAL                    57.89      54.58        
  4 Ryan, Duileach             9 LONG                   56.21      55.28        
  5 Faherty, Christopher       9 LONG                   58.63      56.74        
  6 Davin, Luke                8 Tuam Swim Team         58.10      58.11        
 
Event 4  Boys 9 & Under 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 O Rourke, Diarmuid         9 Tuam Swim Team                    53.71 q      
  2 Ryan, Duileach             9 LONG                              56.21 q      
  3 Burke, Ned                 8 CLM                               56.42 q      
  4 O'Sullivan, Tom            9 GAL                               57.89 q      
  5 Davin, Luke                8 Tuam Swim Team                    58.10 q      
  6 Faherty, Christopher       9 LONG                              58.63 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Burke, Aaron               9 GAL                               59.39        
  8 Joyce, Darragh             8 CLM                             1:00.87        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Smith, Cian                8 ATH                             1:01.08        
 10 Walsh, Harry               8 GAL                             1:01.64        
 11 Melody, Liam               9 GAL                             1:02.14        
 12 Brennan, Daniel            9 COM                             1:05.71        
 13 Cooke, Aonghus             7 Tuam Swim Team                  1:07.99        
 14 Reddan, Hugh               9 SHARK                           1:11.21        
 16 Coogan, Alfie              8 ATH                               59.01        
 -- Kelly, Neil                9 GAL                                  DQ        
 
Event 4  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team         44.18      43.74        
  2 Rather, Zak               10 GAL                    49.54      47.21        
  3 Ryan, Seadhna             10 LONG                   47.92      47.40        
  4 O'Connor, Milo            10 ATH                    51.30      49.73        
  5 Breslin, Eathan           10 CLM                    53.60      51.96        
  6 Joyce, Cathal             10 CLM                    52.56      52.27        
 
Event 4  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team                    44.18 q      
  2 Ryan, Seadhna             10 LONG                              47.92 q      
  3 Rather, Zak               10 GAL                               49.54 q      
  4 O'Connor, Milo            10 ATH                               51.30 q      
  5 Joyce, Cathal             10 CLM                               52.56 q      
  6 Breslin, Eathan           10 CLM                               53.60 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 O'Boyle, Evan             10 GAL                               53.74        
  8 Quinn, Daniel X           10 ATH                               54.61        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doorly, Dave              10 GAL                               55.02        
 10 Jennings, Cillian         10 SHARK                             55.76        
 11 Mc Ginn, Conall           10 SHARK                             56.42        
 12 Shaughnessy, Alan         10 GAL                               57.13        
 13 Powell, Luke              10 ATH                               58.63        
 14 O'Malley, Eoin            10 GAL                               58.79        
 15 Romanov, Vlaadimir        10 ATH                               58.86        
 17 Jordan, Cillian           10 GAL                               59.31        
 18 Skelly, Brian             10 LASER                           1:00.90        
 18 Melody, Rory              10 GAL                             1:00.90        
 20 Hosty, Cian               10 SHARK                           1:01.24        
 21 Gannon, Stephen           10 CLM                             1:04.10        
 22 Clarke, Liam              10 LASER                           1:08.76        
 23 Tannion, Paul             10 SHARK                           1:12.60        
 -- Kavanagh, Tom             10 GAL                              X57.51        
 
Event 5  Girls 9 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Lynch, Helen               8 ATH                    45.08      45.19        
  2 Kennelly, Emma             9 GAL                    45.69      45.80        
  3 Lowe, Rebecca              9 ATH                    47.08      47.15        
  4 Kilcommons, Ciara          8 COM                    50.31      50.30        
  5 Gannon, Jeseccia           8 COM                    50.83      51.69        
  6 Smialek, Olivia            9 ATH                    50.43      51.78        
 
Event 5  Girls 9 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lynch, Helen               8 ATH                               45.08 q      
  2 Kennelly, Emma             9 GAL                               45.69 q      
  3 Lowe, Rebecca              9 ATH                               47.08 q      
  4 Kilcommons, Ciara          8 COM                               50.31 q      
  5 Smialek, Olivia            9 ATH                               50.43 q      
  6 Gannon, Jeseccia           8 COM                               50.83 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ashton, Iona               9 LASER                             54.53        
  8 Brennan, Judy              9 ATH                               58.19        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mulhall, Ailbhe            9 GAL                               59.22        
 10 Hickey, Rachel             9 LASER                           1:06.08        
 
Event 5  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Laura            10 ATH                    45.36      43.02        
  2 Blacoe, Allanah           10 GAL                    45.10      43.76        
  3 Mulhall, Keela            10 GAL                    45.57      44.15        
  4 Mc Manus, Rebekah         10 LASER                  43.67      44.44        
  5 Boyle, Labhaoise          10 SHARK                  47.92      46.49        
  6 Kilcommons, Amy           10 COM                    47.39      47.89        
 
Event 5  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Mc Manus, Rebekah         10 LASER                             43.67 q      
  2 Blacoe, Allanah           10 GAL                               45.10 q      
  3 Johnson, Laura            10 ATH                               45.36 q      
  4 Mulhall, Keela            10 GAL                               45.57 q      
  5 Kilcommons, Amy           10 COM                               47.39 q      
  6 Joyce, Grace              10 SHARK                             47.73 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Boyle, Labhaoise          10 SHARK                             47.92        
  8 Gibbs, Isabelle           10 GAL                               48.34        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Holland, Jennifer         10 GAL                               50.22        
 10 Ryan, Orla                10 COM                               51.72        
 11 Farnon, Hannah            10 COM                               52.89        
 12 Poskrobko, Carolina       10 LASER                             54.16        
 13 Hickey, Sara              10 LASER                           1:01.63        
 14 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                           1:03.47        
 15 O'Donovan, Ava            10 GAL                             1:07.71        
 16 O'Toole, Zara             10 GAL                             1:17.64        
 -- Heffernan, Chloe          10 GAL                              X56.65        
 -- Day, Aifric               10 GAL                            X1:03.77        
 -- O'Halloran, Shauna        10 GAL                            X1:04.66        
 -- Walsh, Eimear             10 GAL                            X1:07.27        
 
Event 6  Boys 9 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team         41.28      41.66        
  2 Ryan, Duileach             9 LONG                   46.38      46.15        
  3 O'Sullivan, Tom            9 GAL                    48.42      46.59        
  4 Faherty, Christopher       9 LONG                   49.19      49.71        
  5 Friel, Ethan               9 ATH                    53.72      50.71        
  6 Burke, Aaron               9 GAL                    56.78      53.60        
 
Event 6  Boys 9 & Under 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team                    41.28 q      
  2 Ryan, Duileach             9 LONG                              46.38 q      
  3 O'Sullivan, Tom            9 GAL                               48.42 q      
  4 Faherty, Christopher       9 LONG                              49.19 q      
  5 Friel, Ethan               9 ATH                               53.72 q      
  6 Burke, Aaron               9 GAL                               56.78 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Melody, Liam               9 GAL                               59.36        
  8 Brennan, Daniel            9 COM                             1:02.37        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Walsh, Harry               8 GAL                             1:03.25        
 10 Heneghan, Conor            8 Tuam Swim Team                  1:03.92        
 
Event 6  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                   37.97      38.31        
  2 Rather, Zak               10 GAL                    40.71      40.89        
  3 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team         42.74      41.53        
  4 O'Connor, Milo            10 ATH                    49.56      48.05        
  5 Doorly, Dave              10 GAL                    49.59      48.43        
  6 Joyce, Cathal             10 CLM                    49.81      49.61        
 
Event 6  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                              37.97 q      
  2 Rather, Zak               10 GAL                               40.71 q      
  3 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team                    42.74 q      
  4 O'Connor, Milo            10 ATH                               49.56 q      
  5 Doorly, Dave              10 GAL                               49.59 q      
  6 Joyce, Cathal             10 CLM                               49.81 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Romanov, Vlaadimir        10 ATH                               52.59        
  8 Carroll, Andrew           10 COM                               52.81        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Jordan, Cillian           10 GAL                               53.20        
 10 Melody, Rory              10 GAL                               54.35        
 11 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                    54.86        
 12 Jennings, Cillian         10 SHARK                             59.09        
 13 Mc Ginn, Conall           10 SHARK                           1:01.39        
 14 Hosty, Cian               10 SHARK                           1:01.80        
 15 Clarke, Liam              10 LASER                           1:05.22        
 16 Shaughnessy, Alan         10 GAL                             1:06.23        
 17 O'Malley, Eoin            10 GAL                             1:15.27        
 -- Kavanagh, Tom             10 GAL                              X55.31        
 
Event 7  Girls 9 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Kennelly, Emma             9 GAL                    36.66      36.81        
  2 Lowe, Rebecca              9 ATH                    38.43      37.22        
  3 Brennan, Judy              9 ATH                    40.79      39.40        
  4 Lynch, Helen               8 ATH                    40.94      41.55        
  5 Gannon, Jeseccia           8 COM                    41.62      41.61        
  6 Flaherty, Ellen            8 ATH                    41.55      42.41        
 
Event 7  Girls 9 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Kennelly, Emma             9 GAL                               36.66 q      
  2 Lowe, Rebecca              9 ATH                               38.43 q      
  3 Brennan, Judy              9 ATH                               40.79 q      
  4 Lynch, Helen               8 ATH                               40.94 q      
  5 Flaherty, Ellen            8 ATH                               41.55 q      
  6 Gannon, Jeseccia           8 COM                               41.62 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Smialek, Olivia            9 ATH                               41.78        
  8 Ashton, Iona               9 LASER                             42.54        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Cooke, Olwyn               9 Tuam Swim Team                    42.91        
 10 Lowe, Erika                7 ATH                               43.35        
 11 Mc Nally, Laura            9 Tuam Swim Team                    43.69        
 12 Mulhall, Ailbhe            9 GAL                               45.28        
 13 Kennedy, Ailbhe            9 LASER                             45.96        
 14 Gibbs, Alison              8 GAL                               46.03        
 15 Kilcommons, Ciara          8 COM                               46.33        
 16 Kelly, Aimee               9 SHARK                             47.18        
 17 Horkan, Aisling            9 CLM                               48.07        
 18 Moran, Ellie               7 COM                               48.69        
 19 Reidy, Claire              9 ATH                               54.77        
 20 Butler, Emily              9 LASER                             55.98        
 21 Hickey, Rachel             9 LASER                             56.14        
 22 Kavanagh, Grace A          9 GAL                             1:14.98        
 23 Cugalj, Teodora            9 SHARK                           1:17.48        
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Johnson, Laura            10 ATH                    35.41      35.48        
  2 Mulhall, Keela            10 GAL                    35.75      35.90        
  3 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                    38.81      37.11        
  4 Joyce, Grace              10 SHARK                  37.46      37.27        
  5 Blacoe, Allanah           10 GAL                    38.76      38.33        
  6 Friel, Lauren             10 ATH                    39.66      38.64        
 
Event 7  Girls 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Johnson, Laura            10 ATH                               35.41 q      
  2 Mulhall, Keela            10 GAL                               35.75 q      
  3 Joyce, Grace              10 SHARK                             37.46 q      
  4 Blacoe, Allanah           10 GAL                               38.76 q      
  5 MC Hugh Murphy, Ciara     10 CLM                               38.81 q      
  6 Friel, Lauren             10 ATH                               39.66 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Ryan, Orla                10 COM                               39.81        
  8 Mc Manus, Rebekah         10 LASER                             39.88        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Kilcommons, Amy           10 COM                               40.86        
 10 Gibbs, Isabelle           10 GAL                               41.17        
 11 Boyle, Labhaoise          10 SHARK                             41.50        
 12 Poskrobko, Carolina       10 LASER                             41.74        
 13 Burke, Saoirse            10 Tuam Swim Team                    42.21        
 14 Farnon, Hannah            10 COM                               42.86        
 15 Daly, Kelsey              10 ATH                               43.14        
 16 Holland, Jennifer         10 GAL                               43.36        
 17 Lawless, Caoimhe          10 ATH                               45.42        
 18 Kelly, Emma               10 Tuam Swim Team                    45.71        
 19 Madden, Nessa             10 COM                               45.89        
 20 Murtagh, Cliodhna         10 ATH                               47.02        
 21 Pliszka, Anastazya        10 COM                               47.28        
 22 Kavanagh, Lucy            10 GAL                               47.62        
 23 O'Toole, Zara             10 GAL                               48.85        
 24 Ni Choille, Aoibhinn      10 LASER                             49.24        
 25 O'Donovan, Ava            10 GAL                               50.10        
 26 Hickey, Sara              10 LASER                             50.15        
 27 Thornton, Ella            10 SHARK                             50.69        
 28 Ni Donnacha, Roisin       10 GAL                               53.73        
 29 Conlon, Orla              10 LASER                           1:10.04        
 -- Heffernan, Chloe          10 GAL                              X47.26        
 -- O'Halloran, Shauna        10 GAL                              X51.14        
 -- Walsh, Eimear             10 GAL                              X53.37        
 -- Day, Aifric               10 GAL                              X54.16        
 
Event 8  Boys 9 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team         37.18      37.26        
  2 O'Sullivan, Tom            9 GAL                    38.63      37.82        
  3 Ryan, Duileach             9 LONG                   39.90      38.06        
  4 Malashnyak, Edwin          8 ATH                    38.24      38.23        
  5 Friel, Ethan               9 ATH                    40.76      38.71        
  6 Joyce, Darragh             8 CLM                    42.01      40.14        
 
Event 8  Boys 9 & Under 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Brennan, Sean              9 Tuam Swim Team                    37.18 q      
  2 Malashnyak, Edwin          8 ATH                               38.24 q      
  3 O'Sullivan, Tom            9 GAL                               38.63 q      
  4 Ryan, Duileach             9 LONG                              39.90 q      
  5 Friel, Ethan               9 ATH                               40.76 q      
  6 Joyce, Darragh             8 CLM                               42.01 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Lynam, Cillian             9 ATH                               42.51        
  8 O Rourke, Diarmuid         9 Tuam Swim Team                    43.38        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Faherty, Christopher       9 LONG                              44.20        
 10 Melody, Liam               9 GAL                               45.37        
 11 Coogan, Alfie              8 ATH                               45.41        
 12 Burke, Aaron               9 GAL                               45.61        
 13 Burke, Ned                 8 CLM                               45.64        
 14 Brennan, Daniel            9 COM                               46.42        
 15 Kelly, Neil                9 GAL                               46.74        
 16 Cooke, Aonghus             7 Tuam Swim Team                    47.09        
 17 Smith, Cian                8 ATH                               49.41        
 18 Kennedy, Charlie           9 ATH                               50.23        
 19 Reddan, Hugh               9 SHARK                             50.89        
 20 Walsh, Harry               8 GAL                               56.41        
 21 Joyce, Niall               9 SHARK                             56.43        
 22 Heneghan, Conor            8 Tuam Swim Team                  1:00.66        
 
Event 8  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals        
===============================================================================
Finals
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                   35.21      34.51        
  2 O'Connor, Milo            10 ATH                    37.02      35.45        
  3 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team         36.40      35.51        
  4 Rather, Zak               10 GAL                    36.17      35.61        
  5 Joyce, Cathal             10 CLM                    35.88      35.80        
  6 Melody, Rory              10 GAL                    37.88      37.11        
 
Event 8  Boys 10 Year Olds 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Ryan, Seadhna             10 LONG                              35.21 q      
  2 Joyce, Cathal             10 CLM                               35.88 q      
  3 Rather, Zak               10 GAL                               36.17 q      
  4 Cooke, Uiseann            10 Tuam Swim Team                    36.40 q      
  5 O'Connor, Milo            10 ATH                               37.02 q      
  6 Melody, Rory              10 GAL                               37.88 q      
-------------------------------------------------------------------------
  7 Quinn, Daniel X           10 ATH                               39.79        
  8 O'Boyle, Evan             10 GAL                               40.31        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Doorly, Dave              10 GAL                               40.71        
 10 Carroll, Andrew           10 COM                               41.29        
 11 Waters, Fionn             10 Tuam Swim Team                    42.60        
 12 Skelly, Brian             10 LASER                             42.72        
 13 Hosty, Cian               10 SHARK                             43.39        
 14 Breslin, Eathan           10 CLM                               43.60        
 15 Jordan, Cillian           10 GAL                               43.91        
 16 Jennings, Cillian         10 SHARK                             47.68        
 17 Shaughnessy, Alan         10 GAL                               48.42        
 18 Tannion, Paul             10 SHARK                             52.36        
 19 O'Malley, Eoin            10 GAL                               52.70        
 20 Gannon, Stephen           10 CLM                               52.97        
 21 Clarke, Liam              10 LASER                             56.45        
 -- Kavanagh, Tom             10 GAL                              X44.64        
 
Event 9  Girls 12 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doran, Ciara              12 LMRK                           2:35.33        
                  36.69     1:16.51 (39.82)     1:56.58 (40.07)     2:35.33 (38.75)
  2 Carey, Sinead             12 GAL                            2:42.45        
                  38.48     1:20.10 (41.62)     2:02.38 (42.28)     2:42.45 (40.07)
  3 Dowling, Caoimhe          11 LASER                          2:44.59        
                  37.69     1:19.35 (41.66)     2:03.42 (44.07)     2:44.59 (41.17)
  4 Moran, Sophie             11 GAL                            2:47.02        
                  39.30     1:22.08 (42.78)     2:05.81 (43.73)     2:47.02 (41.21)
  5 Egan, Edel                12 CBAR                           2:47.32        
                  39.15     1:21.47 (42.32)     2:04.85 (43.38)     2:47.32 (42.47)
  6 Burke, Eve                12 CLM                            2:50.76        
                  39.83     1:24.67 (44.84)     2:10.60 (45.93)     2:50.76 (40.16)
  7 Finn, Roisin              11 GAL                            2:51.53        
                  40.33     1:23.82 (43.49)     2:08.18 (44.36)     2:51.53 (43.35)
  8 Mc Hale, Siofra           12 CBAR                           2:51.79        
                  39.53     1:23.28 (43.75)     2:08.44 (45.16)     2:51.79 (43.35)
  9 Lally, Erin               11 CLM                            2:53.03        
                  40.06     1:24.10 (44.04)     2:08.92 (44.82)     2:53.03 (44.11)
 10 Casey, Sorcha             12 ATH                            2:53.52        
                  41.45     1:25.67 (44.22)     2:10.42 (44.75)     2:53.52 (43.10)
 11 MC Loughlin, Stephanie    11 CLM                            2:53.71        
                  42.83     1:28.13 (45.30)     2:11.05 (42.92)     2:53.71 (42.66)
 12 Kilduff, Jenni            12 COM                            2:55.44        
                  40.77     1:25.90 (45.13)     2:11.70 (45.80)     2:55.44 (43.74)
 13 O'Brien, Lisa             12 CLM                            2:56.58        
                  43.25     1:29.27 (46.02)     2:13.81 (44.54)     2:56.58 (42.77)
 14 Murphy, Ruby              11 GAL                            2:57.18        
                  42.46     1:28.05 (45.59)   2:57.18 (1:29.13)         2:57.18 ( )
 15 Breslin, Niamh            12 CBAR                           2:58.52        
                  42.34     1:28.26 (45.92)     2:14.04 (45.78)     2:58.52 (44.48)
 16 Kennelly, Aisling         12 GAL                            2:59.00        
                  41.40     1:26.49 (45.09)     2:12.93 (46.44)     2:59.00 (46.07)
 17 Doherty, Megan            12 CLM                            3:01.75        
                  41.52     1:28.43 (46.91)     2:16.40 (47.97)     3:01.75 (45.35)
 18 Johnson, Rachel           12 ATH                            3:05.06        
                  42.62     1:29.26 (46.64)     2:16.76 (47.50)     3:05.06 (48.30)
 19 Griffin, Ruth             11 SHARK                          3:09.21        
                  45.61     1:33.84 (48.23)   3:09.81 (1:35.97)         3:09.21 ( )
 20 Finn, Eva                 11 CLM                            3:10.70        
                  44.73     1:33.23 (48.50)     2:24.27 (51.04)     3:10.70 (46.43)
 21 Caulfield, Shannon        12 COM                            3:11.25        
                  44.82     1:35.04 (50.22)     2:25.70 (50.66)     3:11.25 (45.55)
 22 Grady, Hannah             11 CBAR                           3:11.52        
                  45.87     1:35.11 (49.24)     2:23.97 (48.86)     3:11.52 (47.55)
 23 Campbell, Roisin          12 COM                            3:14.59        
                  45.26     1:36.35 (51.09)     2:26.59 (50.24)     3:14.59 (48.00)
 24 Mooney, Charlotte         11 BLFN                           3:14.73        
                  45.45     1:35.23 (49.78)   3:14.82 (1:39.59)         3:14.73 ( )
 25 Mc Nicholas, Alex         11 LASER                          3:16.12        
                  46.44     1:37.00 (50.56)     2:28.81 (51.81)     3:16.12 (47.31)
 26 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:18.69        
                  47.00     1:37.73 (50.73)     2:29.85 (52.12)     3:18.69 (48.84)
 27 Sweeney, Kate             11 LONG                           4:00.13        
                1:45.96   3:31.78 (1:45.82)     3:52.42 (20.64)      4:00.13 (7.71)
 -- Duignan, Dearbhla         12 ATH                                 DQ        
                  42.53     1:28.98 (46.45)     2:15.31 (46.33)          DQ (45.54)
 -- Coen, Hazel               12 CBAR                                DQ        
                  46.83   2:26.71 (1:39.88)     3:16.19 (49.48)                    
 -- Gilhooley, Sarah          11 Tuam Swim Team                      DQ        
                  53.61   1:55.92 (1:02.31)   3:00.22 (1:04.30)        DQ (1:00.29)
 
Event 9  Girls 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            14 CBAR                           2:23.21        
                  34.04     1:10.47 (36.43)     1:47.37 (36.90)     2:23.21 (35.84)
  2 Finn, Kate                14 GAL                            2:23.55        
                  34.30     1:10.58 (36.28)     1:47.44 (36.86)     2:23.55 (36.11)
  3 Kavanagh, Kate            14 GAL                            2:25.00        
                  33.37     1:09.71 (36.34)     1:47.99 (38.28)     2:25.00 (37.01)
  4 Melody, Niamh             14 GAL                            2:30.83        
                  34.84     1:12.69 (37.85)     1:51.78 (39.09)     2:30.83 (39.05)
  5 Joyce, Ceira              14 SHARK                          2:33.96        
                  34.27     1:13.05 (38.78)     1:53.32 (40.27)     2:33.96 (40.64)
  6 Cunnane, Aine             14 CLM                            2:37.27        
                  36.73     1:17.13 (40.40)     1:58.01 (40.88)     2:37.27 (39.26)
  7 O'Neill, Ciara            14 LASER                          2:39.20        
                  37.70     1:18.19 (40.49)     1:59.26 (41.07)     2:39.20 (39.94)
  8 Kilgallon, Niamh          13 CLM                            2:39.52        
                  37.97     1:18.82 (40.85)     2:00.00 (41.18)     2:39.52 (39.52)
  9 Naughton, Imogen          13 SHARK                          2:40.37        
                  36.84     1:17.48 (40.64)     1:59.67 (42.19)     2:40.37 (40.70)
 10 Shaughnessy, Ciara        13 GAL                            2:40.38        
                  37.04     1:17.93 (40.89)     1:59.67 (41.74)     2:40.38 (40.71)
 11 O'Sullivan, Molly         13 GAL                            2:40.67        
                  37.35     1:18.46 (41.11)     2:00.75 (42.29)     2:40.67 (39.92)
 12 Clabby, Aibhlin           13 ATH                            2:41.02        
                  37.27     1:18.71 (41.44)     2:00.28 (41.57)     2:41.02 (40.74)
 13 Heneghan, Niamh           13 CBAR                           2:41.50        
                  37.30     1:18.23 (40.93)     2:00.77 (42.54)     2:41.50 (40.73)
 14 Dunne, Jessica            13 LASER                          2:42.62        
                  37.76     1:18.71 (40.95)     2:01.11 (42.40)     2:42.62 (41.51)
 15 Grady, Aisling            14 CBAR                           2:42.76        
                  38.83     1:20.70 (41.87)     2:02.69 (41.99)     2:42.76 (40.07)
 16 Fahy, Laura               13 CBAR                           2:42.83        
                  37.37     1:18.19 (40.82)     2:00.90 (42.71)     2:42.83 (41.93)
 17 Anderson, Kate            13 SLIGO                          2:43.46        
                  38.81     1:19.98 (41.17)     2:01.93 (41.95)     2:43.46 (41.53)
 18 MC Farland, Alex          14 GAL                            2:43.73        
                  37.82     1:19.47 (41.65)     2:03.36 (43.89)     2:43.73 (40.37)
 19 O'Brien, Aoife            13 LONG                           2:43.90        
                  39.01     1:20.66 (41.65)     2:03.56 (42.90)     2:43.90 (40.34)
 20 Crosby, Emer              13 LASER                          2:44.11        
                  37.65     1:18.50 (40.85)     2:01.08 (42.58)     2:44.11 (43.03)
 21 Harrington, Lisa          14 ATH                            2:44.79        
                  39.13     1:20.48 (41.35)     2:03.12 (42.64)     2:44.79 (41.67)
 22 Kelly, Lauren             13 SHARK                          2:45.46        
                  38.69     1:22.04 (43.35)     2:04.41 (42.37)     2:45.46 (41.05)
 23 Dolan, Tara               13 COM                            2:49.66        
                  39.68     1:22.00 (42.32)     2:06.02 (44.02)     2:49.66 (43.64)
 24 Scully, Andraya           13 GAL                            2:51.16        
                  39.68     1:23.67 (43.99)     2:08.12 (44.45)     2:51.16 (43.04)
 25 Madden, Dearbhaile        13 LONG                           2:51.88        
                  41.41     1:24.86 (43.45)     2:08.64 (43.78)     2:51.88 (43.24)
 26 Hennigan, Aoibheann       13 CBAR                           2:52.39        
                  39.56     1:22.95 (43.39)     2:08.98 (46.03)     2:52.39 (43.41)
 27 Carroll, Rebecca          13 COM                            2:53.50        
                  39.65     1:25.47 (45.82)     2:10.99 (45.52)     2:53.50 (42.51)
 28 Mc Donagh, Paula          13 CBAR                           2:53.57        
                  41.44     1:25.85 (44.41)     2:12.54 (46.69)     2:53.57 (41.03)
 29 Horan, Siofra             13 CBAR                           2:55.08        
                  42.38     1:26.94 (44.56)     2:12.46 (45.52)     2:55.08 (42.62)
 30 Murphy, Elizabeth         13 CLM                            2:55.33        
                  41.59     1:27.55 (45.96)     2:12.62 (45.07)     2:55.33 (42.71)
 31 Murphy, Rachel            13 BALL                           2:59.18        
                  40.53     1:26.24 (45.71)     2:14.13 (47.89)     2:59.18 (45.05)
 32 Clancy, Marie             13 SHARK                          2:59.27        
                  42.84     1:27.89 (45.05)     2:15.37 (47.48)     2:59.27 (43.90)
 33 Kavanagh, Ciara           14 LASER                          2:59.73        
                  41.02     1:26.42 (45.40)     2:14.43 (48.01)     2:59.73 (45.30)
 34 Farrell, Michelle         13 COM                            3:01.78        
                  42.11     1:28.28 (46.17)     2:16.40 (48.12)     3:01.78 (45.38)
 35 Joyce, Laura              13 CLM                            3:03.81        
                  44.02     1:31.72 (47.70)     2:18.62 (46.90)     3:03.81 (45.19)
 36 Maguire, Grace            13 CLM                            3:06.98        
                  43.03     1:30.79 (47.76)     2:19.75 (48.96)     3:06.98 (47.23)
 37 Keaveney, Eimear          14 LASER                          3:10.81        
                  45.65     1:33.61 (47.96)     2:23.24 (49.63)     3:10.81 (47.57)
 -- Lennon, Amy               13 BLFN                                DQ        
                  44.21     1:30.65 (46.44)     2:19.67 (49.02)          DQ (47.11)
 
Event 9  Girls 15-16 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              16 GAL                            2:28.83        
                  34.98     1:13.29 (38.31)     1:50.52 (37.23)     2:28.83 (38.31)
  2 Keogh, Ruth               15 GAL                            2:28.98        
                  35.31     1:12.67 (37.36)     1:50.84 (38.17)     2:28.98 (38.14)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 CLM                            2:31.53        
                  34.37     1:12.49 (38.12)     1:52.09 (39.60)     2:31.53 (39.44)
  4 Kelly, Sarah              15 COM                            2:33.78        
                  36.02     1:14.47 (38.45)     1:54.59 (40.12)     2:33.78 (39.19)
  5 Breslin, Ciara            15 CLM                            2:34.17        
                  36.12     1:15.36 (39.24)     1:55.30 (39.94)     2:34.17 (38.87)
  6 Gallagher, Emily          16 LASER                          2:37.77        
                  36.81     1:16.27 (39.46)     1:56.90 (40.63)     2:37.77 (40.87)
  7 Hristeva, Kristiana       16 GAL                            2:41.02        
                  38.46     1:19.25 (40.79)     2:01.29 (42.04)     2:41.02 (39.73)
  8 Delaney, Riona            15 COM                            2:44.37        
                  39.68     1:21.21 (41.53)     2:03.72 (42.51)     2:44.37 (40.65)
  9 Mooney, Rebecca           15 COM                            2:58.20        
                  40.94     1:26.83 (45.89)     2:13.56 (46.73)     2:58.20 (44.64)
 10 Coen, Meaghan             15 CBAR                           2:58.37        
                  40.67     1:25.69 (45.02)     2:13.09 (47.40)     2:58.37 (45.28)
 -- Reidy, Sinead             15 ATH                                 DQ        
                  43.79     1:31.11 (47.32)     2:18.71 (47.60)          DQ (46.62)
 
Event 9  Girls 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Higgins, Megan            22 CLM                            2:29.97        
                  35.19     1:12.70 (37.51)     1:52.33 (39.63)     2:29.97 (37.64)
  2 Leahy, Ellen              17 GAL                            2:33.37        
                  35.15     1:14.00 (38.85)     1:53.78 (39.78)     2:33.37 (39.59)
  3 Fullard, Olivia           17 COM                            2:35.11        
                  35.40     1:14.32 (38.92)     1:54.85 (40.53)     2:35.11 (40.26)
  4 Freeman-Stannett, Tymora  17 COM                            2:53.66        
                  41.14     1:25.55 (44.41)     2:10.31 (44.76)     2:53.66 (43.35)
  5 Nagle, Katie              17 ATH                            2:57.50        
                  41.12     1:26.76 (45.64)     2:12.58 (45.82)     2:57.50 (44.92)
 
Event 10  Boys 12 & Under 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             12 Tuam Swim Team                 2:20.28        
                  31.48     1:06.46 (34.98)     1:43.28 (36.82)     2:20.28 (37.00)
  2 Powell, Robert            12 ATH                            2:21.30        
                  32.81     1:08.82 (36.01)     1:46.10 (37.28)     2:21.30 (35.20)
  3 Moran, Michael            12 COM                            2:25.84        
                  33.37     1:10.12 (36.75)     1:48.63 (38.51)     2:25.84 (37.21)
  4 O'Boyle, Mark             11 LONG                           2:47.93        
                  40.63     1:24.21 (43.58)     2:07.50 (43.29)     2:47.93 (40.43)
  5 Mc Grogan, Harry          12 GAL                            2:50.09        
                  41.03     1:25.78 (44.75)     2:10.00 (44.22)     2:50.09 (40.09)
  6 Doorly, Joseph            11 GAL                            2:52.05        
                  41.65     1:25.51 (43.86)     2:09.48 (43.97)     2:52.05 (42.57)
  6 Regan, Ciaran             11 COM                            2:52.05        
                  40.44     1:24.29 (43.85)     2:08.89 (44.60)     2:52.05 (43.16)
  8 Anderson, Eoin            12 SLIGO                          2:55.80        
                  41.86     1:27.17 (45.31)     2:12.43 (45.26)     2:55.80 (43.37)
  9 Kolcow, Max               11 GAL                            2:56.06        
                  41.62     1:26.10 (44.48)     2:12.35 (46.25)     2:56.06 (43.71)
 10 Shakeshaft, Jack          12 BALL                           2:57.55        
                  42.77     1:28.56 (45.79)     2:14.62 (46.06)     2:57.55 (42.93)
 11 Stewart, Harry            12 LONG                           3:00.88        
                  42.02     1:29.96 (47.94)     2:16.84 (46.88)     3:00.88 (44.04)
 11 Duffy, Fionn              11 GAL                            3:00.88        
                  43.38     1:31.00 (47.62)     2:17.57 (46.57)     3:00.88 (43.31)
 13 Mc Cann, Michael          11 LONG                           3:03.22        
                  41.72     1:29.11 (47.39)     2:18.07 (48.96)     3:03.22 (45.15)
 14 O'Connor, Sean            11 CBAR                           3:06.04        
                  40.13     1:26.20 (46.07)     2:16.00 (49.80)     3:06.04 (50.04)
 15 Doherty, Aaron P          12 CBAR                           3:06.53        
                  43.59     1:32.58 (48.99)     2:21.18 (48.60)     3:06.53 (45.35)
 16 Burke, Harry              11 CLM                            3:06.98        
                  46.00     1:33.10 (47.10)     2:21.39 (48.29)     3:06.98 (45.59)
 17 O Rourke, Oisin           11 Tuam Swim Team                 3:07.26        
                  42.94     1:31.37 (48.43)     2:20.31 (48.94)     3:07.26 (46.95)
 18 O'Sullivan, Ben           12 GAL                            3:08.05        
                  44.81     1:33.25 (48.44)   3:08.05 (1:34.80)         3:08.05 ( )
 19 Mc Nevin, Tadhg           11 LONG                           3:16.21        
                  45.83     1:37.34 (51.51)     2:28.81 (51.47)     3:16.21 (47.40)
 20 Moran, Ben                11 COM                            3:25.32        
                  46.95     1:40.59 (53.64)     2:35.03 (54.44)     3:25.32 (50.29)
 -- Cahill, Dominic           12 GAL                                 DQ        
                3:44.12              DQ ( )                                        
 -- Kelly, Niall              11 CLM                                 DQ        
                  47.27     1:39.53 (52.26)     2:34.62 (55.09)          DQ (54.86)
 
Event 10  Boys 13-14 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         14 GAL                            2:13.29        
                  31.20     1:04.71 (33.51)     1:38.80 (34.09)     2:13.29 (34.49)
  2 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:30.06        
                  34.30     1:11.75 (37.45)     1:50.55 (38.80)     2:30.06 (39.51)
  3 Collins, Donal            14 BLFN                           2:35.64        
                  34.66     1:13.70 (39.04)     1:55.79 (42.09)     2:35.64 (39.85)
  4 Pfeiffer, Kieran          13 BLFN                           2:42.37        
                  38.35     1:18.56 (40.21)     2:01.45 (42.89)     2:42.37 (40.92)
  5 Ashton, Callum            13 LASER                          2:47.00        
                  37.78     1:19.41 (41.63)     2:03.62 (44.21)     2:47.00 (43.38)
  6 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:48.36        
                  39.54     1:21.60 (42.06)     2:05.89 (44.29)     2:48.36 (42.47)
  7 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           2:48.58        
                  39.39     1:22.99 (43.60)     2:06.22 (43.23)     2:48.58 (42.36)
  7 Tannion, Joseph           14 SHARK                          2:48.58        
                  38.13     1:20.42 (42.29)     2:04.56 (44.14)     2:48.58 (44.02)
  9 Diviney, Oran             14 SHARK                          2:49.81        
                  37.86     1:20.55 (42.69)     2:07.05 (46.50)     2:49.81 (42.76)
 10 Cugalj, Filip             13 SHARK                          2:51.01        
                  39.47     1:23.16 (43.69)     2:08.01 (44.85)     2:51.01 (43.00)
 11 Cummins, Ben              13 COM                            2:55.62        
                  40.71     1:25.49 (44.78)     2:12.18 (46.69)     2:55.62 (43.44)
 12 Vahey, Ben                14 BLFN                           2:57.23        
                  41.27     1:26.89 (45.62)     2:14.21 (47.32)     2:57.23 (43.02)
 
Event 10  Boys 15-16 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, David         16 GAL                            2:07.31        
                  30.25     1:02.84 (32.59)     1:35.39 (32.55)     2:07.31 (31.92)
  2 Anderson, Ronan           15 SLIGO                          2:12.78        
                  30.73     1:04.42 (33.69)     1:38.91 (34.49)     2:12.78 (33.87)
  3 Dowling, David            15 LASER                          2:12.79        
                  30.39     1:03.56 (33.17)     1:38.54 (34.98)     2:12.79 (34.25)
  4 Duffy, Oisin              16 GAL                            2:22.79        
                  33.67     1:10.17 (36.50)     1:47.51 (37.34)     2:22.79 (35.28)
  5 Melly, Cillian            15 CBAR                           2:25.87        
                  34.54     1:11.38 (36.84)     1:49.21 (37.83)     2:25.87 (36.66)
  6 Mullen, Keith             16 SLIGO                          2:29.73        
                  33.23     1:10.75 (37.52)     1:50.38 (39.63)     2:29.73 (39.35)
  7 Livingstone, Patrick      15 CBAR                           2:32.57        
                  35.18     1:13.97 (38.79)     1:53.40 (39.43)     2:32.57 (39.17)
  8 Scully, Daniel            15 GAL                            2:35.30        
                  37.16     1:16.15 (38.99)     1:55.93 (39.78)     2:35.30 (39.37)
  9 O'Connor, Thomas          15 GAL                            2:36.57        
                  37.51     1:17.60 (40.09)     1:57.83 (40.23)     2:36.57 (38.74)
 10 Madden, Ciaran            15 LONG                           2:37.69        
                  36.04     1:15.98 (39.94)     1:57.04 (41.06)     2:37.69 (40.65)
 11 Mc Ginty, Stephen         15 SHARK                          2:41.60        
                  37.64     1:18.50 (40.86)     2:01.16 (42.66)     2:41.60 (40.44)
 12 Waldron, Fintan           15 CLM                            2:44.19        
                  39.42     1:21.81 (42.39)     2:03.86 (42.05)     2:44.19 (40.33)
 -- Lannon, Kevin             15 COM                                 DQ        
                  34.19     1:10.52 (36.33)     1:47.93 (37.41)          DQ (37.20)
 
Event 10  Boys 17 & Over 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               18 GAL                            2:07.43        
                  30.18     1:02.50 (32.32)     1:35.27 (32.77)     2:07.43 (32.16)
  2 Mc Glade, Kevin           19 GAL                            2:15.10        
                  31.20     1:05.47 (34.27)     1:40.29 (34.82)     2:15.10 (34.81)
  3 Heery, Michael            18 NUIG                           2:21.14        
                  32.52     1:07.55 (35.03)     1:44.75 (37.20)     2:21.14 (36.39)
  4 O'Keefe, Niall            19 NUIG                           2:36.92        
                  35.85     1:14.63 (38.78)     1:55.00 (40.37)     2:36.92 (41.92)
 
Event 11  Girls 12 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Eve                12 CLM                            3:06.28        
                  42.39     1:29.78 (47.39)     2:18.50 (48.72)     3:06.28 (47.78)
  2 Carey, Sinead             12 GAL                            3:19.55        
                  44.44     1:35.40 (50.96)     2:27.55 (52.15)     3:19.55 (52.00)
  3 MC Loughlin, Stephanie    11 CLM                            3:22.80        
                  44.71     1:36.50 (51.79)     2:30.32 (53.82)     3:22.80 (52.48)
  4 Walsh, Sinead             12 GAL                            3:25.19        
                  46.88     1:39.22 (52.34)     2:32.72 (53.50)     3:25.19 (52.47)
  5 Walsh, Lauren             12 GAL                            3:27.54        
                  46.12     1:39.22 (53.10)     2:33.73 (54.51)     3:27.54 (53.81)
  6 Coen, Hazel               12 CBAR                           3:28.81        
                  48.87     1:43.85 (54.98)     2:37.15 (53.30)     3:28.81 (51.66)
  7 Campbell, Roisin          12 COM                            3:31.05        
                  47.82     1:42.22 (54.40)     2:37.95 (55.73)     3:31.05 (53.10)
  8 Lally, Erin               11 CLM                            3:32.15        
                  49.23     1:43.46 (54.23)     2:38.76 (55.30)     3:32.15 (53.39)
  9 Kilduff, Jenni            12 COM                            3:32.99        
                  49.27     1:43.28 (54.01)     2:39.57 (56.29)     3:32.99 (53.42)
 10 Grady, Hannah             11 CBAR                           3:35.61        
                  50.41     1:46.43 (56.02)     2:41.24 (54.81)     3:35.61 (54.37)
 11 Mc Nally, Aisling         12 Tuam Swim Team                 3:36.10        
                  48.42     1:43.18 (54.76)     2:40.09 (56.91)     3:36.10 (56.01)
 12 Doherty, Megan            12 CLM                            3:39.61        
                  49.98     1:45.90 (55.92)     2:43.82 (57.92)     3:39.61 (55.79)
 13 Murphy, Ruby              11 GAL                            3:44.96        
                  52.04     1:50.22 (58.18)     2:48.95 (58.73)     3:44.96 (56.01)
 14 O'Brien, Lisa             12 CLM                            3:45.28        
                  52.66     1:50.55 (57.89)     2:48.38 (57.83)     3:45.28 (56.90)
 15 Mc Nicholas, Alex         11 LASER                          3:49.40        
                  53.35     1:51.78 (58.43)     2:50.62 (58.84)     3:49.40 (58.78)
 16 Feeney, Sarah             12 Tuam Swim Team                 3:50.34        
                  53.16     1:50.21 (57.05)   2:50.32 (1:00.11)   3:50.34 (1:00.02)
 17 Mahdi, Nell               12 GAL                            3:52.05        
                  51.38     1:51.08 (59.70)   2:51.34 (1:00.26)   3:52.05 (1:00.71)
 18 Begley, Emma              12 Tuam Swim Team                 3:52.54        
                  53.42     1:52.82 (59.40)   2:53.23 (1:00.41)     3:52.54 (59.31)
 19 Walsh, Alison             11 GAL                            3:59.48        
                  54.35   1:54.85 (1:00.50)   2:56.70 (1:01.85)   3:59.48 (1:02.78)
 20 Murphy, Freya             11 GAL                            4:10.95        
                  56.34   1:58.96 (1:02.62)   3:06.65 (1:07.69)   4:10.95 (1:04.30)
 21 Finn, Eva                 11 CLM                            4:13.88        
                  58.77   2:02.99 (1:04.22)   3:08.93 (1:05.94)   4:13.88 (1:04.95)
 
Event 11  Girls 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kilgallon, Niamh          13 CLM                            2:43.84        
                  37.65     1:19.62 (41.97)     2:02.96 (43.34)     2:43.84 (40.88)
  2 MC Farland, Alex          14 GAL                            2:55.55        
                  40.18     1:24.47 (44.29)     2:09.79 (45.32)     2:55.55 (45.76)
  3 Fadden, Ambre             14 CBAR                           2:57.26        
                  40.25     1:25.61 (45.36)     2:11.78 (46.17)     2:57.26 (45.48)
  4 Mylett, Sinead            14 CBAR                           2:57.43        
                  40.58     1:25.96 (45.38)     2:11.83 (45.87)     2:57.43 (45.60)
  5 Dunne, Jessica            13 LASER                          3:04.09        
                  41.55     1:27.99 (46.44)     2:15.73 (47.74)     3:04.09 (48.36)
  6 Weaver, Gabriella         14 TRID                           3:05.91        
                  39.57     1:26.37 (46.80)     2:16.03 (49.66)     3:05.91 (49.88)
  7 Cunnane, Aine             14 CLM                            3:06.23        
                  43.09     1:31.30 (48.21)     2:19.93 (48.63)     3:06.23 (46.30)
  8 Lowe, Sophie              13 ATH                            3:08.47        
                  41.88     1:30.98 (49.10)     2:20.60 (49.62)     3:08.47 (47.87)
  9 Burns, Ella               13 WPORT                          3:09.20        
                  42.62     1:30.50 (47.88)     2:19.50 (49.00)     3:09.20 (49.70)
 10 Hennigan, Caoimhe         14 CBAR                           3:11.59        
                  42.23     1:31.32 (49.09)     2:23.95 (52.63)     3:11.59 (47.64)
 11 Crosby, Emer              13 LASER                          3:12.90        
                  42.94     1:32.09 (49.15)     2:22.69 (50.60)     3:12.90 (50.21)
 12 Dempsey, Aisling          14 LASER                          3:13.05        
                  45.11     1:34.72 (49.61)     2:24.41 (49.69)     3:13.05 (48.64)
 13 Egan, Stacey              13 ATH                            3:13.92        
                  44.31     1:34.07 (49.76)     2:23.71 (49.64)     3:13.92 (50.21)
 14 Dolan, Tara               13 COM                            3:14.09        
                  43.29     1:32.84 (49.55)     2:23.57 (50.73)     3:14.09 (50.52)
 15 Finn, Kate                14 GAL                            3:17.20        
                  42.16     1:32.18 (50.02)     2:24.91 (52.73)     3:17.20 (52.29)
 16 Carroll, Rebecca          13 COM                            3:17.44        
                  44.66     1:35.11 (50.45)     2:25.93 (50.82)     3:17.44 (51.51)
 17 Sweeney, Amy              13 SHARK                          3:17.68        
                  43.37     1:33.57 (50.20)     2:25.32 (51.75)     3:17.68 (52.36)
 18 Healy, Aoife              13 ATH                            3:21.70        
                  45.94     1:37.18 (51.24)     2:29.40 (52.22)     3:21.70 (52.30)
 19 Joyce, Laura              13 CLM                            3:23.33        
                  46.59     1:39.48 (52.89)     2:32.36 (52.88)     3:23.33 (50.97)
 20 Togher, Una               13 CBAR                           3:23.49        
                  44.14     1:34.86 (50.72)     2:29.34 (54.48)     3:23.49 (54.15)
 21 Tiernan, Meabh            13 COM                            3:24.07        
                  44.84     1:36.97 (52.13)     2:30.73 (53.76)     3:24.07 (53.34)
 22 Mc Donough, Méabh         14 SHARK                          3:24.68        
                  46.93     1:39.51 (52.58)     2:32.49 (52.98)     3:24.68 (52.19)
 23 Mc Manamon, Jemma         13 SHARK                          3:26.00        
                  47.09     1:39.17 (52.08)     2:32.81 (53.64)     3:26.00 (53.19)
 24 Keaveney, Eimear          14 LASER                          3:35.66        
                  48.10     1:42.64 (54.54)     2:40.12 (57.48)     3:35.66 (55.54)
 25 Farrell, Michelle         13 COM                            3:39.29        
                  48.87     1:45.85 (56.98)     2:43.49 (57.64)     3:39.29 (55.80)
 26 Savage, Lilu              14 LASER                          3:40.54        
                  48.21     1:45.37 (57.16)     2:42.28 (56.91)     3:40.54 (58.26)
 27 Costello, Lauren          13 LASER                          3:45.48        
                  52.64     1:51.61 (58.97)     2:50.21 (58.60)     3:45.48 (55.27)
 
Event 11  Girls 15-16 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Keena              16 GAL                            2:49.87        
                  37.65     1:19.92 (42.27)     2:04.09 (44.17)     2:49.87 (45.78)
  2 Keogh, Ruth               15 GAL                            2:58.00        
                  41.26     1:26.53 (45.27)     2:12.33 (45.80)     2:58.00 (45.67)
  3 Mc Nevin, Ciara           16 LONG                           3:00.47        
                  42.46     1:29.73 (47.27)     2:15.26 (45.53)     3:00.47 (45.21)
  4 Delaney, Riona            15 COM                            3:17.51        
                  44.66     1:35.35 (50.69)     2:27.04 (51.69)     3:17.51 (50.47)
  5 O'Brien, Sarah            15 CLM                            3:19.42        
                  45.13     1:36.34 (51.21)     2:29.06 (52.72)     3:19.42 (50.36)
 
Event 11  Girls 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fullard, Olivia           17 COM                            2:53.56        
                  38.55     1:22.36 (43.81)     2:07.74 (45.38)     2:53.56 (45.82)
  2 Leahy, Ellen              17 GAL                            2:58.50        
                  41.76     1:27.57 (45.81)     2:13.34 (45.77)     2:58.50 (45.16)
  3 Freeman-Stannett, Tymora  17 COM                            3:07.46        
                  43.59     1:31.13 (47.54)     2:19.62 (48.49)     3:07.46 (47.84)
 
Event 12  Boys 12 & Under 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Jamie             12 CBAR                           2:58.55        
                  40.15     1:26.37 (46.22)     2:13.04 (46.67)     2:58.55 (45.51)
  2 Scully, Bryan             12 ATH                            3:04.38        
                  41.54     1:30.19 (48.65)     2:19.28 (49.09)     3:04.38 (45.10)
  3 Keogh, Timothy            12 GAL                            3:12.88        
                  44.48     1:34.46 (49.98)     2:24.51 (50.05)     3:12.88 (48.37)
  4 Melly, Conor              12 CBAR                           3:13.57        
                  43.60     1:33.35 (49.75)     2:24.74 (51.39)     3:13.57 (48.83)
  5 Brennan, Jack             11 ATH                            3:14.40        
                  44.01     1:33.84 (49.83)     2:23.67 (49.83)     3:14.40 (50.73)
  6 Connolly, Sam             12 COM                            3:22.38        
                  45.16     1:35.64 (50.48)     2:29.63 (53.99)     3:22.38 (52.75)
  7 Dervan, Ronan             11 CBAR                           3:24.88        
                  47.98     1:41.57 (53.59)     2:36.51 (54.94)     3:24.88 (48.37)
  8 Anderson, Eoin            12 SLIGO                          3:25.12        
                  47.68     1:39.77 (52.09)     2:33.49 (53.72)     3:25.12 (51.63)
  9 Kenny, Ronan              11 LONG                           3:32.10        
                  47.91     1:43.32 (55.41)     2:38.08 (54.76)     3:32.10 (54.02)
 10 Regan, Ciaran             11 COM                            3:32.69        
                  49.01     1:43.68 (54.67)     2:38.82 (55.14)     3:32.69 (53.87)
 11 Burke, Harry              11 CLM                            3:35.46        
                  50.49     1:47.22 (56.73)     2:43.17 (55.95)     3:35.46 (52.29)
 12 MC Namara, David          12 ATH                            3:35.84        
                  49.62     1:44.14 (54.52)     2:40.00 (55.86)     3:35.84 (55.84)
 13 Doherty, Aaron P          12 CBAR                           3:36.62        
                  48.86     1:45.53 (56.67)     2:43.25 (57.72)     3:36.62 (53.37)
 14 English, James            12 CBAR                           3:45.23        
                  51.60   1:52.12 (1:00.52)     2:49.86 (57.74)     3:45.23 (55.37)
 15 O'Sullivan, Ben           12 GAL                            3:49.39        
                  50.68   1:51.18 (1:00.50)   2:51.73 (1:00.55)     3:49.39 (57.66)
 16 Kilkenny, Liam            11 GAL                            3:58.90        
                  52.65   1:54.95 (1:02.30)   2:57.98 (1:03.03)   3:58.90 (1:00.92)
 
Event 12  Boys 13-14 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              14 LONG                           2:31.84        
                  34.98     1:15.93 (40.95)     1:53.40 (37.47)     2:31.84 (38.44)
  2 Moore, Andrew             14 GAL                            2:33.24        
                  34.47     1:13.53 (39.06)     1:53.52 (39.99)     2:33.24 (39.72)
  3 Dervan, Mark              13 CBAR                           2:46.83        
                  37.37     1:19.93 (42.56)     2:04.29 (44.36)     2:46.83 (42.54)
  4 Wilson, Mitchell          13 Tuam Swim Team                 2:55.46        
                  37.86     1:22.61 (44.75)     2:09.14 (46.53)     2:55.46 (46.32)
  5 O'Farrell, Brian          13 SHARK                          2:57.97        
                  38.13     1:21.66 (43.53)     2:09.58 (47.92)     2:57.97 (48.39)
  6 Mooney, Chris             14 BLFN                           2:58.00        
                  38.30     1:23.52 (45.22)     2:10.64 (47.12)     2:58.00 (47.36)
  7 Mc Hugh-Murphy, Dara      14 CLM                            3:00.39        
                  42.04     1:28.92 (46.88)     2:14.52 (45.60)     3:00.39 (45.87)
  8 Clarke, Jack              13 LASER                          3:00.49        
                  41.61     1:28.19 (46.58)     2:15.42 (47.23)     3:00.49 (45.07)
  9 Cummins, Ben              13 COM                            3:03.91        
                  39.52     1:25.99 (46.47)     2:15.20 (49.21)     3:03.91 (48.71)
 10 Collins, Donal            14 BLFN                           3:06.74        
                  41.84     1:29.62 (47.78)     2:18.54 (48.92)     3:06.74 (48.20)
 11 Ashton, Callum            13 LASER                          3:09.75        
                  42.43     1:30.70 (48.27)     2:20.20 (49.50)     3:09.75 (49.55)
 12 Pfeiffer, Kieran          13 BLFN                           3:12.77        
                  44.75     1:33.72 (48.97)     2:25.17 (51.45)     3:12.77 (47.60)
 13 O'Hanlon, Shane           13 LONG                           3:13.52        
                  42.66     1:29.29 (46.63)     2:21.40 (52.11)     3:13.52 (52.12)
 14 Diviney, Oran             14 SHARK                          3:24.34        
                  43.84     1:35.81 (51.97)     2:29.12 (53.31)     3:24.34 (55.22)
 15 Mc Williams, Pádraig      13 SHARK                          3:25.07        
                  45.74     1:37.15 (51.41)     2:31.18 (54.03)     3:25.07 (53.89)
 16 Vahey, Ben                14 BLFN                           3:29.01        
                  47.93     1:43.19 (55.26)     2:36.19 (53.00)     3:29.01 (52.82)
 17 Walsh, Cillian            13 GAL                            4:10.22        
                  54.67   1:58.96 (1:04.29)   3:06.10 (1:07.14)   4:10.22 (1:04.12)
 
Event 12  Boys 15-16 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Richard           16 GAL                            2:44.52        
                  36.63     1:18.60 (41.97)     2:01.53 (42.93)     2:44.52 (42.99)
  2 Madden, Ciaran            15 LONG                           2:51.67        
                  38.69     1:22.88 (44.19)     2:07.65 (44.77)     2:51.67 (44.02)
  3 Lannon, Kevin             15 COM                            2:55.59        
                  39.78     1:24.30 (44.52)     2:10.07 (45.77)     2:55.59 (45.52)
  4 O'Connor, Thomas          15 GAL                            3:03.74        
                  42.81     1:31.11 (48.30)     2:18.60 (47.49)     3:03.74 (45.14)
  5 Rayner, Sean              15 COM                            3:06.61        
                  41.47     1:30.07 (48.60)     2:19.27 (49.20)     3:06.61 (47.34)
  6 Waldron, Fintan           15 CLM                            3:25.33        
                  46.23     1:39.38 (53.15)     2:33.46 (54.08)     3:25.33 (51.87)
 
Event 12  Boys 17 & Over 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Darragh           17 LONG                           2:28.44        
                  33.06     1:10.37 (37.31)     1:49.18 (38.81)     2:28.44 (39.26)
  2 Duffy, Cian               18 GAL                            2:28.55        
                  34.29     1:11.74 (37.45)     1:50.49 (38.75)     2:28.55 (38.06)
  3 Ryan, Dylan               18 NUIG                           2:47.98        
                  36.72     1:19.05 (42.33)     2:02.92 (43.87)     2:47.98 (45.06)
  4 Mc Loughlin, Alex         18 NUIG                           3:01.24        
                  40.42     1:26.75 (46.33)     2:14.53 (47.78)     3:01.24 (46.71)
 
Event 13  Girls 12 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dowling, Caoimhe          11 LASER                          2:47.99        
                  37.13     1:19.01 (41.88)     2:09.54 (50.53)     2:47.99 (38.45)
  2 Egan, Edel                12 CBAR                           2:51.14        
                  37.59     1:20.81 (43.22)     2:13.50 (52.69)     2:51.14 (37.64)
  3 Burke, Eve                12 CLM                            2:51.21        
                  39.38     1:22.59 (43.21)     2:12.09 (49.50)     2:51.21 (39.12)
  4 Mc Weeney, Sinead         12 LONG                           2:51.34        
                  39.45     1:21.44 (41.99)     2:14.60 (53.16)     2:51.34 (36.74)
  5 Mc Nicholas, Claudia      12 LASER                          2:53.41        
                  38.01     1:22.56 (44.55)     2:13.51 (50.95)     2:53.41 (39.90)
  6 Mc Hale, Siofra           12 CBAR                           2:55.95        
                  38.37     1:22.10 (43.73)     2:16.56 (54.46)     2:55.95 (39.39)
  7 Walsh, Lauren             12 GAL                            2:59.17        
                  41.55     1:28.96 (47.41)     2:19.70 (50.74)     2:59.17 (39.47)
  8 Moran, Sophie             11 GAL                            2:59.19        
                  41.32     1:23.95 (42.63)     2:19.43 (55.48)     2:59.19 (39.76)
  9 Finn, Roisin              11 GAL                            3:00.37        
                  40.89     1:25.99 (45.10)     2:21.61 (55.62)     3:00.37 (38.76)
 10 Kennelly, Aisling         12 GAL                            3:02.62        
                  39.70     1:24.86 (45.16)     2:20.83 (55.97)     3:02.62 (41.79)
 11 MC Loughlin, Stephanie    11 CLM                            3:03.99        
                  44.43     1:26.19 (41.76)     2:23.21 (57.02)     3:03.99 (40.78)
 12 Lally, Erin               11 CLM                            3:06.96        
                  44.27     1:29.63 (45.36)     2:26.77 (57.14)     3:06.96 (40.19)
 13 Campbell, Roisin          12 COM                            3:07.06        
                  41.21     1:30.63 (49.42)     2:26.24 (55.61)     3:07.06 (40.82)
 14 Kilduff, Jenni            12 COM                            3:07.72        
                  47.36     1:34.73 (47.37)     2:29.57 (54.84)     3:07.72 (38.15)
 15 Reilly, Aoibheann         11 ATH                            3:08.54        
                  37.37     1:25.14 (47.77)   2:25.15 (1:00.01)     3:08.54 (43.39)
 16 Griffin, Ruth             11 SHARK                          3:09.77        
                  40.63     1:28.94 (48.31)     2:27.99 (59.05)     3:09.77 (41.78)
 17 Doherty, Megan            12 CLM                            3:10.23        
                  43.00     1:32.41 (49.41)     2:30.42 (58.01)     3:10.23 (39.81)
 18 O'Brien, Lisa             12 CLM                            3:10.59        
                  46.40     1:33.48 (47.08)     2:30.04 (56.56)     3:10.59 (40.55)
 19 Breslin, Niamh            12 CBAR                           3:11.25        
                  43.00     1:30.51 (47.51)     2:29.79 (59.28)     3:11.25 (41.46)
 20 Murray, Ciara             12 LASER                          3:12.34        
                  38.62     1:26.48 (47.86)     2:25.56 (59.08)     3:12.34 (46.78)
 21 Walsh, Sinead             12 GAL                            3:13.79        
                  45.92     1:35.29 (49.37)     2:31.27 (55.98)     3:13.79 (42.52)
 22 Kennedy, Louise           11 ATH                            3:17.44        
                  45.47     1:34.96 (49.49)     2:31.17 (56.21)     3:17.44 (46.27)
 23 Caulfield, Shannon        12 COM                            3:19.75        
                  44.00     1:35.66 (51.66)   2:36.57 (1:00.91)     3:19.75 (43.18)
 24 Johnson, Rachel           12 ATH                            3:20.83        
                  47.76     1:35.37 (47.61)   2:35.57 (1:00.20)     3:20.83 (45.26)
 25 Finn, Eva                 11 CLM                            3:23.92        
                  43.21     1:33.87 (50.66)   2:38.74 (1:04.87)     3:23.92 (45.18)
 26 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:25.69        
                  46.32     1:37.30 (50.98)   2:39.05 (1:01.75)     3:25.69 (46.64)
 27 Mahdi, Nell               12 GAL                            3:26.44        
                  46.31     1:41.76 (55.45)     2:41.55 (59.79)     3:26.44 (44.89)
 28 Farnon, Keela             11 COM                            3:26.89        
                  49.30     1:43.75 (54.45)     2:43.50 (59.75)     3:26.89 (43.39)
 29 Mc Nicholas, Alex         11 LASER                          3:27.19        
                  52.00     1:43.83 (51.83)     2:42.27 (58.44)     3:27.19 (44.92)
 30 Mooney, Charlotte         11 BLFN                           3:29.56        
                  46.92     1:37.32 (50.40)   2:44.81 (1:07.49)     3:29.56 (44.75)
 31 Kavanagh, Emily           12 GAL                            3:31.53        
                  51.14     1:44.79 (53.65)   2:46.11 (1:01.32)     3:31.53 (45.42)
 32 Begley, Emma              12 Tuam Swim Team                 3:47.43        
                  52.23     1:51.01 (58.78)   2:53.59 (1:02.58)     3:47.43 (53.84)
 
Event 13  Girls 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mylett, Sinead            14 CBAR                           2:28.35        
                  32.20     1:10.12 (37.92)     1:55.89 (45.77)     2:28.35 (32.46)
  2 Kilgallon, Niamh          13 CLM                            2:33.59        
                  34.24     1:15.47 (41.23)     1:59.03 (43.56)     2:33.59 (34.56)
  3 Mc Namara, Dearbhail      14 WPORT                          2:34.09        
                  33.19     1:14.91 (41.72)     1:56.89 (41.98)     2:34.09 (37.20)
  4 Shorten, Aoife            14 SHARK                          2:35.68        
                  33.42     1:13.27 (39.85)     1:59.20 (45.93)     2:35.68 (36.48)
  5 Joyce, Ceira              14 SHARK                          2:36.92        
                  32.66     1:12.05 (39.39)     2:01.15 (49.10)     2:36.92 (35.77)
  6 Grady, Aisling            14 CBAR                           2:37.73        
                  34.93     1:15.90 (40.97)     2:01.43 (45.53)     2:37.73 (36.30)
  7 Dinneen, Molly            14 LASER                          2:38.48        
                  33.71     1:15.55 (41.84)     2:02.42 (46.87)     2:38.48 (36.06)
  8 Finn, Kate                14 GAL                            2:40.39        
                  33.91     1:13.08 (39.17)     2:03.74 (50.66)     2:40.39 (36.65)
  9 Melody, Niamh             14 GAL                            2:40.80        
                  35.16     1:14.82 (39.66)     2:05.43 (50.61)     2:40.80 (35.37)
 10 Kavanagh, Kate            14 GAL                            2:41.04        
                  35.42     1:15.45 (40.03)     2:06.18 (50.73)     2:41.04 (34.86)
 11 O'Neill, Ciara            14 LASER                          2:44.59        
                  39.22     1:19.15 (39.93)     2:07.10 (47.95)     2:44.59 (37.49)
 12 Fahy, Laura               13 CBAR                           2:45.44        
                  36.08     1:17.23 (41.15)     2:07.65 (50.42)     2:45.44 (37.79)
 13 Clabby, Aibhlin           13 ATH                            2:45.55        
                  36.78     1:19.43 (42.65)     2:08.98 (49.55)     2:45.55 (36.57)
 14 O'Sullivan, Molly         13 GAL                            2:46.38        
                  36.21     1:17.90 (41.69)     2:10.32 (52.42)     2:46.38 (36.06)
 15 Horan, Siofra             13 CBAR                           2:47.15        
                  38.74     1:23.80 (45.06)     2:08.75 (44.95)     2:47.15 (38.40)
 16 Naughton, Imogen          13 SHARK                          2:47.63        
                  35.98     1:16.63 (40.65)     2:08.70 (52.07)     2:47.63 (38.93)
 17 Cunnane, Aine             14 CLM                            2:48.09        
                  36.88     1:19.17 (42.29)     2:10.39 (51.22)     2:48.09 (37.70)
 18 Heneghan, Niamh           13 CBAR                           2:48.30        
                  36.92     1:18.13 (41.21)     2:10.79 (52.66)     2:48.30 (37.51)
 19 Hennigan, Caoimhe         14 CBAR                           2:48.50        
                  37.54     1:23.10 (45.56)     2:12.55 (49.45)     2:48.50 (35.95)
 20 Shaughnessy, Ciara        13 GAL                            2:48.73        
                  39.92     1:21.27 (41.35)     2:10.43 (49.16)     2:48.73 (38.30)
 21 Dunne, Jessica            13 LASER                          2:48.91        
                  39.12     1:21.44 (42.32)     2:09.40 (47.96)     2:48.91 (39.51)
 22 Mc Donagh, Paula          13 CBAR                           2:49.36        
                  37.68     1:20.47 (42.79)     2:13.18 (52.71)     2:49.36 (36.18)
 23 O'Brien, Aoife            13 LONG                           2:50.10        
                  39.84     1:22.48 (42.64)     2:12.18 (49.70)     2:50.10 (37.92)
 24 Kenny, Laura              14 LONG                           2:51.04        
                  37.24     1:21.82 (44.58)     2:14.52 (52.70)     2:51.04 (36.52)
 25 Kelly, Lauren             13 SHARK                          2:51.63        
                  41.66     1:22.44 (40.78)     2:14.67 (52.23)     2:51.63 (36.96)
 26 Egan, Stacey              13 ATH                            2:52.43        
                  38.14     1:25.27 (47.13)     2:13.52 (48.25)     2:52.43 (38.91)
 27 Anderson, Kate            13 SLIGO                          2:52.60        
                  38.06     1:21.88 (43.82)     2:13.19 (51.31)     2:52.60 (39.41)
 28 Carroll, Rebecca          13 COM                            2:53.01        
                  38.85     1:23.25 (44.40)     2:13.87 (50.62)     2:53.01 (39.14)
 29 Dolan, Tara               13 COM                            2:55.00        
                  39.66     1:23.83 (44.17)     2:15.32 (51.49)     2:55.00 (39.68)
 30 Gavin, Michelle           13 Tuam Swim Team                 2:55.90        
                  38.80     1:24.12 (45.32)     2:18.82 (54.70)     2:55.90 (37.08)
 31 Scully, Andraya           13 GAL                            2:56.14        
                  41.52     1:25.73 (44.21)     2:16.67 (50.94)     2:56.14 (39.47)
 32 Madden, Dearbhaile        13 LONG                           2:56.54        
                  40.37     1:24.11 (43.74)     2:17.92 (53.81)     2:56.54 (38.62)
 33 O'Brien, Paola            13 SHARK                          2:58.10        
                  36.32     1:19.49 (43.17)     2:18.92 (59.43)     2:58.10 (39.18)
 34 Togher, Una               13 CBAR                           2:58.30        
                  37.45     1:24.51 (47.06)     2:16.25 (51.74)     2:58.30 (42.05)
 35 Burns, Ella               13 WPORT                          3:00.95        
                  43.33     1:29.59 (46.26)     2:19.89 (50.30)     3:00.95 (41.06)
 36 Dempsey, Aisling          14 LASER                          3:01.23        
                  46.26     1:31.62 (45.36)     2:22.64 (51.02)     3:01.23 (38.59)
 37 Healy, Aoife              13 ATH                            3:01.41        
                  39.48     1:27.39 (47.91)     2:18.72 (51.33)     3:01.41 (42.69)
 38 Clancy, Marie             13 SHARK                          3:01.48        
                  40.48     1:28.29 (47.81)     2:20.29 (52.00)     3:01.48 (41.19)
 39 Murphy, Elizabeth         13 CLM                            3:02.90        
                  40.32     1:25.86 (45.54)     2:21.78 (55.92)     3:02.90 (41.12)
 40 Kavanagh, Ciara           14 LASER                          3:03.07        
                  39.70     1:25.71 (46.01)     2:19.53 (53.82)     3:03.07 (43.54)
 41 Joyce, Laura              13 CLM                            3:04.44        
                  41.42     1:30.59 (49.17)     2:23.36 (52.77)     3:04.44 (41.08)
 42 Reilly, Lauren            13 ATH                            3:05.91        
                  38.84     1:25.58 (46.74)     2:23.55 (57.97)     3:05.91 (42.36)
 43 Tiernan, Meabh            13 COM                            3:09.33        
                  45.81     1:35.82 (50.01)     2:27.18 (51.36)     3:09.33 (42.15)
 44 Murphy, Rachel            13 BALL                           3:10.25        
                  44.18     1:32.29 (48.11)     2:28.80 (56.51)     3:10.25 (41.45)
 45 Farrell, Michelle         13 COM                            3:11.92        
                  42.34     1:32.42 (50.08)     2:28.27 (55.85)     3:11.92 (43.65)
 46 Mc Donough, Méabh         14 SHARK                          3:12.65        
                  47.56     1:38.16 (50.60)     2:30.12 (51.96)     3:12.65 (42.53)
 47 Curran, Raechel           13 SHARK                          3:12.84        
                  41.66     1:29.91 (48.25)     2:28.08 (58.17)     3:12.84 (44.76)
 48 Lennon, Amy               13 BLFN                           3:14.96        
                  43.97     1:32.83 (48.86)   2:33.62 (1:00.79)     3:14.96 (41.34)
 49 Savage, Lilu              14 LASER                          3:22.90        
                  44.44     1:36.02 (51.58)     2:34.13 (58.11)     3:22.90 (48.77)
 50 Costello, Lauren          13 LASER                          3:39.21        
                  53.46     1:49.01 (55.55)   2:49.27 (1:00.26)     3:39.21 (49.94)
 -- Hennigan, Aoibheann       13 CBAR                                DQ        
                  41.89     1:26.47 (44.58)     2:21.58 (55.11)          DQ (39.67)
 -- Maguire, Grace            13 CLM                                 DQ        
                  40.29     1:26.33 (46.04)     2:24.12 (57.79)          DQ (40.85)
 
Event 13  Girls 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              15 COM                            2:28.37        
                  31.52     1:10.80 (39.28)     1:56.18 (45.38)     2:28.37 (32.19)
  2 Mc Nevin, Ciara           16 LONG                           2:35.20        
                  34.21     1:14.78 (40.57)     2:00.52 (45.74)     2:35.20 (34.68)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 CLM                            2:36.06        
                  33.98     1:13.51 (39.53)     2:01.10 (47.59)     2:36.06 (34.96)
  4 Shorten, Fiona            16 SHARK                          2:40.19        
                  33.73     1:15.15 (41.42)     2:02.89 (47.74)     2:40.19 (37.30)
  5 Breslin, Ciara            15 CLM                            2:42.96        
                  33.77     1:14.76 (40.99)     2:07.09 (52.33)     2:42.96 (35.87)
  6 Hristeva, Kristiana       16 GAL                            2:50.60        
                  37.53     1:20.08 (42.55)     2:10.18 (50.10)     2:50.60 (40.42)
  7 Delaney, Riona            15 COM                            2:51.65        
                  39.45     1:22.53 (43.08)     2:14.55 (52.02)     2:51.65 (37.10)
  8 O'Brien, Sarah            15 CLM                            3:00.36        
                  40.08     1:25.80 (45.72)     2:21.12 (55.32)     3:00.36 (39.24)
  9 Mooney, Rebecca           15 COM                            3:07.65        
                  42.97     1:29.38 (46.41)     2:27.00 (57.62)     3:07.65 (40.65)
 
Event 13  Girls 17 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Dairne              25 GAL                            2:26.11        
                  32.87     1:11.18 (38.31)     1:52.92 (41.74)     2:26.11 (33.19)
  2 Higgins, Megan            22 CLM                            2:31.81        
                  32.91     1:12.67 (39.76)     1:57.71 (45.04)     2:31.81 (34.10)
  3 Fullard, Olivia           17 COM                            2:36.40        
                  32.50     1:13.03 (40.53)     1:59.93 (46.90)     2:36.40 (36.47)
  4 Kennedy, Grainne          18 NUIG                           2:40.50        
                  34.02     1:14.17 (40.15)     2:03.23 (49.06)     2:40.50 (37.27)
  5 Freeman-Stannett, Tymora  17 COM                            2:51.20        
                  38.72     1:23.19 (44.47)     2:13.26 (50.07)     2:51.20 (37.94)
  6 Chui, Sarah               18 NUIG                           3:03.64        
                  38.02     1:22.05 (44.03)     2:21.12 (59.07)     3:03.64 (42.52)
  7 Nagle, Katie              17 ATH                            3:07.71        
                  44.45     1:30.16 (45.71)     2:24.65 (54.49)     3:07.71 (43.06)
 
Event 14  Boys 12 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             12 Tuam Swim Team                 2:27.83        
                  31.28     1:07.45 (36.17)     1:53.56 (46.11)     2:27.83 (34.27)
  2 Powell, Robert            12 ATH                            2:32.41        
                  31.70     1:09.06 (37.36)     1:59.35 (50.29)     2:32.41 (33.06)
  3 Moran, Michael            12 COM                            2:34.71        
                  32.63     1:10.06 (37.43)     2:00.76 (50.70)     2:34.71 (33.95)
  4 Murphy, Jamie             12 CBAR                           2:44.92        
                  37.77     1:22.40 (44.63)     2:08.22 (45.82)     2:44.92 (36.70)
  5 Melly, Conor              12 CBAR                           2:52.43        
                  39.33     1:24.35 (45.02)     2:13.85 (49.50)     2:52.43 (38.58)
  6 Keogh, Timothy            12 GAL                            2:52.59        
                  38.46     1:22.16 (43.70)     2:12.88 (50.72)     2:52.59 (39.71)
  7 Doorly, Joseph            11 GAL                            2:53.73        
                  39.74     1:25.11 (45.37)     2:16.56 (51.45)     2:53.73 (37.17)
  8 Shakeshaft, Jack          12 BALL                           2:57.51        
                  39.48     1:24.34 (44.86)     2:20.16 (55.82)     2:57.51 (37.35)
  9 Scully, Bryan             12 ATH                            2:59.03        
                1:34.89     2:21.58 (46.69)     2:59.08 (37.50)         2:59.03 ( )
 10 Mc Grogan, Harry          12 GAL                            2:59.37        
                  43.20     1:27.86 (44.66)     2:23.52 (55.66)     2:59.37 (35.85)
 11 Regan, Ciaran             11 COM                            2:59.68        
                  39.04     1:24.52 (45.48)     2:19.89 (55.37)     2:59.68 (39.79)
 12 Kolcow, Max               11 GAL                            2:59.75        
                  38.95     1:22.78 (43.83)     2:18.78 (56.00)     2:59.75 (40.97)
 13 O'Connor, David           12 GAL                            3:00.75        
                  37.72     1:24.53 (46.81)     2:20.06 (55.53)     3:00.75 (40.69)
 14 O'Connor, Sean            11 CBAR                           3:01.50        
                  42.70     1:26.13 (43.43)     2:23.96 (57.83)     3:01.50 (37.54)
 15 Brennan, Jack             11 ATH                            3:01.59        
                  44.00     1:32.05 (48.05)     2:21.45 (49.40)     3:01.59 (40.14)
 16 Anderson, Eoin            12 SLIGO                          3:02.78        
                  43.85     1:28.59 (44.74)     2:22.02 (53.43)     3:02.78 (40.76)
 17 O'Boyle, Mark             11 LONG                           3:03.09        
                  39.44     1:24.34 (44.90)     2:23.83 (59.49)     3:03.09 (39.26)
 18 Connolly, Sam             12 COM                            3:08.40        
                  44.15     1:34.57 (50.42)     2:26.38 (51.81)     3:08.40 (42.02)
 19 Lennon, Eoghan            11 ATH                            3:13.17        
                  46.27     1:35.67 (49.40)     2:35.00 (59.33)     3:13.17 (38.17)
 20 Duffy, Fionn              11 GAL                            3:14.70        
                  43.67     1:33.26 (49.59)   2:33.73 (1:00.47)     3:14.70 (40.97)
 21 Dervan, Ronan             11 CBAR                           3:18.42        
                  45.78     1:37.89 (52.11)     2:32.53 (54.64)     3:18.42 (45.89)
 22 Kenny, Ronan              11 LONG                           3:27.18        
                  49.39     1:41.45 (52.06)     2:39.17 (57.72)     3:27.18 (48.01)
 -- Mc Nevin, Tadhg           11 LONG                                DQ        
                  49.98     1:42.37 (52.39)     2:40.50 (58.13)          DQ (41.92)
 
Event 14  Boys 13-14 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              14 LONG                           2:11.67        
                  28.34     1:01.85 (33.51)     1:41.45 (39.60)     2:11.67 (30.22)
  2 O'Sullivan, Bryan         14 GAL                            2:20.45        
                  30.01     1:04.50 (34.49)     1:48.20 (43.70)     2:20.45 (32.25)
  3 Wilson, Mitchell          13 Tuam Swim Team                 2:31.00        
                  31.90     1:10.17 (38.27)     1:56.03 (45.86)     2:31.00 (34.97)
  4 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:31.52        
                  31.12     1:07.84 (36.72)     1:56.77 (48.93)     2:31.52 (34.75)
  5 Lennon, Fiachra           14 ATH                            2:33.28        
                  31.34     1:09.79 (38.45)     1:57.88 (48.09)     2:33.28 (35.40)
  6 Mooney, Chris             14 BLFN                           2:35.82        
                  32.57     1:13.14 (40.57)     1:59.56 (46.42)     2:35.82 (36.26)
  7 O'Farrell, Brian          13 SHARK                          2:37.07        
                  33.62     1:14.57 (40.95)     1:59.35 (44.78)     2:37.07 (37.72)
  8 Clarke, Jack              13 LASER                          2:44.00        
                  38.68     1:21.41 (42.73)     2:07.05 (45.64)     2:44.00 (36.95)
  9 Ashton, Callum            13 LASER                          2:45.04        
                  35.67     1:17.09 (41.42)     2:06.51 (49.42)     2:45.04 (38.53)
 10 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           2:48.09        
                  35.94     1:19.78 (43.84)     2:10.82 (51.04)     2:48.09 (37.27)
 11 Tannion, Joseph           14 SHARK                          2:48.83        
                  34.64     1:18.12 (43.48)     2:07.44 (49.32)     2:48.83 (41.39)
 12 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:49.13        
                  35.00     1:17.28 (42.28)     2:10.32 (53.04)     2:49.13 (38.81)
 13 Pfeiffer, Kieran          13 BLFN                           2:52.04        
                  39.39     1:22.01 (42.62)     2:13.27 (51.26)     2:52.04 (38.77)
 14 Cummins, Ben              13 COM                            2:55.13        
                  39.90     1:25.56 (45.66)     2:15.47 (49.91)     2:55.13 (39.66)
 15 O'Hanlon, Shane           13 LONG                           2:57.14        
                  38.82     1:22.99 (44.17)     2:14.42 (51.43)     2:57.14 (42.72)
 16 Cugalj, Filip             13 SHARK                          2:57.23        
                  40.26     1:24.45 (44.19)     2:16.55 (52.10)     2:57.23 (40.68)
 17 Vahey, Ben                14 BLFN                           3:00.72        
                  38.78     1:24.28 (45.50)     2:21.44 (57.16)     3:00.72 (39.28)
 18 Roe, Dylan                14 SHARK                          3:01.60        
                  35.43     1:25.29 (49.86)     2:20.20 (54.91)     3:01.60 (41.40)
 19 Weaver, Luke              13 TRID                           3:13.20        
                  38.73     1:27.20 (48.47)     2:22.02 (54.82)     3:13.20 (51.18)
 20 Walsh, Cillian            13 GAL                            3:36.31        
                  53.21     1:48.07 (54.86)   2:52.32 (1:04.25)     3:36.31 (43.99)
 -- Collins, Donal            14 BLFN                                DQ        
                  32.82     1:14.00 (41.18)     2:03.75 (49.75)          DQ (34.98)
 
Event 14  Boys 15-16 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Ronan           15 SLIGO                          2:14.02        
                  29.58     1:03.58 (34.00)     1:43.12 (39.54)     2:14.02 (30.90)
  2 Dowling, David            15 LASER                          2:22.16        
                  30.36     1:04.60 (34.24)     1:49.49 (44.89)     2:22.16 (32.67)
  3 Livingstone, Patrick      15 CBAR                           2:23.05        
                  31.47     1:08.42 (36.95)     1:50.39 (41.97)     2:23.05 (32.66)
  4 Duffy, Oisin              16 GAL                            2:25.49        
                  31.17     1:10.01 (38.84)     1:53.76 (43.75)     2:25.49 (31.73)
  5 Brinn, Jonathan           15 Tuam Swim Team                 2:25.91        
                  31.80     1:09.50 (37.70)     1:50.69 (41.19)     2:25.91 (35.22)
  6 Murphy, Richard           16 GAL                            2:25.96        
                  31.32     1:10.09 (38.77)     1:52.84 (42.75)     2:25.96 (33.12)
  7 Grady, Eoghan             16 CBAR                           2:26.36        
                  31.17     1:08.58 (37.41)     1:52.62 (44.04)     2:26.36 (33.74)
  8 Melly, Cillian            15 CBAR                           2:26.88        
                  31.06     1:08.58 (37.52)     1:53.81 (45.23)     2:26.88 (33.07)
  9 Mullen, Keith             16 SLIGO                          2:31.07        
                  31.24     1:09.15 (37.91)     1:54.94 (45.79)     2:31.07 (36.13)
 10 Lannon, Kevin             15 COM                            2:33.30        
                  33.27     1:11.45 (38.18)     1:58.42 (46.97)     2:33.30 (34.88)
 11 Mc Nicholas, Jim          15 WPORT                          2:34.98        
                  32.24     1:11.49 (39.25)     1:58.01 (46.52)     2:34.98 (36.97)
 12 O'Connor, Thomas          15 GAL                            2:36.15        
                  34.19     1:16.74 (42.55)     2:03.22 (46.48)     2:36.15 (32.93)
 13 Mc Ginty, Stephen         15 SHARK                          2:38.86        
                  34.78     1:15.83 (41.05)     2:03.36 (47.53)     2:38.86 (35.50)
 14 Madden, Ciaran            15 LONG                           2:39.73        
                  34.12     1:14.99 (40.87)     2:02.28 (47.29)     2:39.73 (37.45)
 15 Scully, Daniel            15 GAL                            2:40.80        
                  34.53     1:14.97 (40.44)     2:05.51 (50.54)     2:40.80 (35.29)
 16 Rayner, Sean              15 COM                            2:43.64        
                  34.16     1:17.78 (43.62)     2:06.44 (48.66)     2:43.64 (37.20)
 17 Waldron, Fintan           15 CLM                            2:56.86        
                  40.62     1:24.09 (43.47)     2:19.22 (55.13)     2:56.86 (37.64)
 
Event 14  Boys 17 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Glade, Kevin           19 GAL                            2:11.48        
                  27.51     1:01.99 (34.48)     1:40.72 (38.73)     2:11.48 (30.76)
  2 Greene, Darragh           17 LONG                           2:26.73        
                  32.50     1:13.15 (40.65)     1:53.54 (40.39)     2:26.73 (33.19)
  3 Caulfield, James          21 NUIG                           2:28.46        
                  30.00     1:08.06 (38.06)     1:51.64 (43.58)     2:28.46 (36.82)
  4 Ryan, Dylan               18 NUIG                           2:31.39        
                  30.85     1:11.65 (40.80)     1:56.34 (44.69)     2:31.39 (35.05)
  5 Mc Carra, Niall           18 NUIG                           2:40.44        
                  31.78     1:14.01 (42.23)     2:02.43 (48.42)     2:40.44 (38.01)
 
Event 15  Girls 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Friel, Alanna             12 ATH                            2:41.77        
                  36.22     1:16.98 (40.76)     2:00.72 (43.74)     2:41.77 (41.05)
  2 Mc Nicholas, Claudia      12 LASER                          3:03.50        
                  38.72     1:25.11 (46.39)     2:14.48 (49.37)     3:03.50 (49.02)
  3 Murray, Ciara             12 LASER                          3:14.12        
                  42.14     1:31.91 (49.77)     2:23.85 (51.94)     3:14.12 (50.27)
 
Event 15  Girls 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fox, Sarah Jane           14 Tuam Swim Team                 2:30.76        
                  32.70     1:10.52 (37.82)     1:50.31 (39.79)     2:30.76 (40.45)
  2 Dinneen, Molly            14 LASER                          2:33.18        
                  34.53     1:13.80 (39.27)     1:53.96 (40.16)     2:33.18 (39.22)
  3 Shorten, Aoife            14 SHARK                          2:38.14        
                  35.09     1:14.56 (39.47)     1:56.15 (41.59)     2:38.14 (41.99)
  4 O'Brien, Paola            13 SHARK                          2:53.88        
                  36.16     1:20.30 (44.14)     2:07.34 (47.04)     2:53.88 (46.54)
  5 O'Sullivan, Molly         13 GAL                            2:55.73        
                  38.10     1:23.47 (45.37)     2:09.50 (46.03)     2:55.73 (46.23)
  6 Kenny, Laura              14 LONG                           3:00.97        
                  39.82     1:25.60 (45.78)     2:14.19 (48.59)     3:00.97 (46.78)
  7 Kavanagh, Ciara           14 LASER                          3:14.01        
                  39.95     1:29.06 (49.11)     2:21.10 (52.04)     3:14.01 (52.91)
  8 Madden, Dearbhaile        13 LONG                           3:16.53        
                  43.97     1:36.28 (52.31)     2:27.50 (51.22)     3:16.53 (49.03)
  9 Murphy, Elizabeth         13 CLM                            3:35.97        
                  42.96     1:39.23 (56.27)     2:38.11 (58.88)     3:35.97 (57.86)
 10 Gibbons, Chloe            14 WPORT                          3:56.66        
                  43.90     1:40.95 (57.05)   2:50.21 (1:09.26)   3:56.66 (1:06.45)
 
Event 15  Girls 15-16 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              15 COM                            2:21.35        
                  31.53     1:06.91 (35.38)     1:44.41 (37.50)     2:21.35 (36.94)
  2 Breslin, Ciara            15 CLM                            2:49.94        
                  36.62     1:19.54 (42.92)     2:04.88 (45.34)     2:49.94 (45.06)
  3 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 CLM                            2:50.33        
                  38.00     1:22.32 (44.32)     2:07.53 (45.21)     2:50.33 (42.80)
  4 Mc Nevin, Ciara           16 LONG                           2:57.31        
                  37.77     1:23.72 (45.95)     2:10.85 (47.13)     2:57.31 (46.46)
  5 Gallagher, Emily          16 LASER                          3:01.83        
                  39.11     1:25.82 (46.71)     2:13.97 (48.15)     3:01.83 (47.86)
  6 Mooney, Rebecca           15 COM                            3:15.51        
                  42.61     1:32.58 (49.97)     2:24.72 (52.14)     3:15.51 (50.79)
 
Event 16  Boys 12 & Under 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Burke, Ciaran             12 Tuam Swim Team                 2:26.96        
                  32.04     1:09.12 (37.08)     1:48.01 (38.89)     2:26.96 (38.95)
  2 Connolly, Sam             12 COM                            3:33.50        
 -- O'Connor, David           12 GAL                                 DQ        
                  40.79     1:29.42 (48.63)     2:18.66 (49.24)          DQ (48.51)
 -- Keogh, Timothy            12 GAL                                 DQ        
 
Event 16  Boys 13-14 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Sullivan, Bryan         14 GAL                            2:15.32        
                  30.58     1:05.12 (34.54)     1:39.78 (34.66)     2:15.32 (35.54)
  2 Moore, Andrew             14 GAL                            2:25.23        
                  31.43     1:07.68 (36.25)     1:46.22 (38.54)     2:25.23 (39.01)
  3 Wilson, Mitchell          13 Tuam Swim Team                 2:33.41        
                  33.48     1:13.43 (39.95)     1:54.04 (40.61)     2:33.41 (39.37)
  4 Mc Hugh-Murphy, Dara      14 CLM                            2:45.52        
                  36.45     1:19.76 (43.31)     2:03.54 (43.78)     2:45.52 (41.98)
  5 Dervan, Mark              13 CBAR                           3:04.36        
                  38.89     1:27.44 (48.55)     2:17.11 (49.67)     3:04.36 (47.25)
  6 Roe, Dylan                14 SHARK                          3:09.67        
                  40.87     1:28.16 (47.29)     2:19.12 (50.96)     3:09.67 (50.55)
 
Event 16  Boys 15-16 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Melly, Cillian            15 CBAR                           2:26.24        
                  31.83     1:08.78 (36.95)     1:47.41 (38.63)     2:26.24 (38.83)
  2 Brinn, Jonathan           15 Tuam Swim Team                 2:27.07        
                  32.74     1:10.41 (37.67)     1:49.27 (38.86)     2:27.07 (37.80)
  3 Murphy, Richard           16 GAL                            2:29.01        
                  32.55     1:10.20 (37.65)     1:50.47 (40.27)     2:29.01 (38.54)
  4 Mc Nicholas, Jim          15 WPORT                          2:49.19        
                  34.10     1:17.48 (43.38)     2:04.16 (46.68)     2:49.19 (45.03)
  5 Rayner, Sean              15 COM                            2:52.67        
                  35.13     1:19.59 (44.46)     2:07.11 (47.52)     2:52.67 (45.56)
 
Event 16  Boys 17 & Over 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duffy, Cian               18 GAL                            2:06.70        
                  28.33     1:00.65 (32.32)     1:33.35 (32.70)     2:06.70 (33.35)
 
Event 17  Girls 12 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Doran, Ciara              12 LMRK                           2:19.38        
                  32.72     1:08.34 (35.62)     1:43.96 (35.62)     2:19.38 (35.42)
  2 Carey, Sinead             12 GAL                            2:24.65        
                  32.82     1:09.58 (36.76)     1:47.74 (38.16)     2:24.65 (36.91)
  3 Friel, Alanna             12 ATH                            2:26.17        
                  34.17     1:11.91 (37.74)     1:49.74 (37.83)     2:26.17 (36.43)
  4 Egan, Edel                12 CBAR                           2:26.44        
                  33.85     1:10.79 (36.94)     1:48.99 (38.20)     2:26.44 (37.45)
  5 Duignan, Dearbhla         12 ATH                            2:32.02        
                  35.42     1:13.74 (38.32)     1:53.84 (40.10)     2:32.02 (38.18)
  6 Finn, Roisin              11 GAL                            2:32.73        
                  35.93     1:15.25 (39.32)     1:53.21 (37.96)     2:32.73 (39.52)
  7 Casey, Sorcha             12 ATH                            2:33.03        
                  35.62     1:15.12 (39.50)     1:55.21 (40.09)     2:33.03 (37.82)
  8 Mc Weeney, Sinead         12 LONG                           2:33.28        
                  34.43     1:14.22 (39.79)     1:54.44 (40.22)     2:33.28 (38.84)
  9 Dowling, Caoimhe          11 LASER                          2:35.81        
                  35.45     1:15.57 (40.12)     1:57.06 (41.49)     2:35.81 (38.75)
 10 Mc Hale, Siofra           12 CBAR                           2:36.23        
                  35.93     1:16.67 (40.74)     1:57.79 (41.12)     2:36.23 (38.44)
 11 Burke, Eve                12 CLM                            2:37.80        
                  35.98     1:16.98 (41.00)     1:59.65 (42.67)     2:37.80 (38.15)
 12 MC Loughlin, Stephanie    11 CLM                            2:37.82        
                  35.93     1:15.60 (39.67)     1:58.04 (42.44)     2:37.82 (39.78)
 13 Walsh, Lauren             12 GAL                            2:39.88        
                  36.70     1:17.84 (41.14)     2:00.46 (42.62)     2:39.88 (39.42)
 14 Kilduff, Jenni            12 COM                            2:40.01        
                  36.28     1:17.90 (41.62)     1:59.64 (41.74)     2:40.01 (40.37)
 15 Kennelly, Aisling         12 GAL                            2:40.12        
                  36.21     1:17.37 (41.16)     1:59.78 (42.41)     2:40.12 (40.34)
 16 Moran, Sophie             11 GAL                            2:42.25        
                  37.86     1:18.54 (40.68)     2:01.77 (43.23)     2:42.25 (40.48)
 17 Campbell, Roisin          12 COM                            2:42.60        
                  36.94     1:18.88 (41.94)     2:02.22 (43.34)     2:42.60 (40.38)
 18 Lally, Erin               11 CLM                            2:42.95        
                  37.77     1:20.63 (42.86)     2:03.90 (43.27)     2:42.95 (39.05)
 19 Reilly, Aoibheann         11 ATH                            2:42.99        
                  38.45     1:20.14 (41.69)     2:02.17 (42.03)     2:42.99 (40.82)
 20 Doherty, Megan            12 CLM                            2:43.25        
                  37.08     1:20.14 (43.06)     2:03.09 (42.95)     2:43.25 (40.16)
 21 Walsh, Sinead             12 GAL                            2:44.61        
                  38.50     1:21.66 (43.16)     2:04.23 (42.57)     2:44.61 (40.38)
 22 O'Brien, Lisa             12 CLM                            2:44.63        
                  38.37     1:22.20 (43.83)     2:04.59 (42.39)     2:44.63 (40.04)
 23 Grady, Hannah             11 CBAR                           2:45.08        
                  37.47     1:19.53 (42.06)     2:02.92 (43.39)     2:45.08 (42.16)
 24 Caulfield, Shannon        12 COM                            2:45.58        
                  39.26     1:22.49 (43.23)     2:04.60 (42.11)     2:45.58 (40.98)
 25 Mc Nicholas, Claudia      12 LASER                          2:46.90        
                  37.84     1:21.00 (43.16)     2:04.87 (43.87)     2:46.90 (42.03)
 26 Breslin, Niamh            12 CBAR                           2:47.28        
                  37.62     1:20.97 (43.35)     2:05.52 (44.55)     2:47.28 (41.76)
 27 Griffin, Ruth             11 SHARK                          2:48.74        
                  37.76     1:21.55 (43.79)     2:06.21 (44.66)     2:48.74 (42.53)
 28 Johnson, Rachel           12 ATH                            2:49.19        
                  38.82     1:21.29 (42.47)     2:05.92 (44.63)     2:49.19 (43.27)
 29 Murphy, Ruby              11 GAL                            2:51.60        
                  39.26     1:24.12 (44.86)     2:08.82 (44.70)     2:51.60 (42.78)
 30 Mooney, Charlotte         11 BLFN                           2:54.99        
                  38.93     1:24.15 (45.22)     2:10.18 (46.03)     2:54.99 (44.81)
 31 Murray, Ciara             12 LASER                          2:55.80        
                  38.87     1:23.50 (44.63)     2:10.85 (47.35)     2:55.80 (44.95)
 32 Sweeney, Kate             11 LONG                           2:58.68        
                  41.27     1:27.79 (46.52)     2:15.09 (47.30)     2:58.68 (43.59)
 33 Kennedy, Louise           11 ATH                            3:02.00        
                  39.92     1:27.50 (47.58)     2:15.72 (48.22)     3:02.00 (46.28)
 34 Mc Namara, Hazel          12 LASER                          3:02.85        
                  41.59     1:29.99 (48.40)     2:17.35 (47.36)     3:02.85 (45.50)
 35 Finn, Eva                 11 CLM                            3:04.04        
                  41.50     1:29.07 (47.57)     2:17.74 (48.67)     3:04.04 (46.30)
 36 Kavanagh, Emily           12 GAL                            3:08.66        
                  43.89     1:32.47 (48.58)   3:08.66 (1:36.19)         3:08.66 ( )
 
Event 17  Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 MC Farland, Alex          14 GAL                            2:13.28        
                  30.99     1:04.62 (33.63)     1:38.78 (34.16)     2:13.28 (34.50)
  2 Finn, Kate                14 GAL                            2:15.33        
                  31.53     1:05.48 (33.95)     1:40.58 (35.10)     2:15.33 (34.75)
  3 Kilgallon, Niamh          13 CLM                            2:17.53        
                  31.49     1:06.94 (35.45)     1:42.92 (35.98)     2:17.53 (34.61)
  4 Joyce, Ceira              14 SHARK                          2:18.25        
                  31.66     1:07.38 (35.72)     1:43.22 (35.84)     2:18.25 (35.03)
  5 Mc Namara, Dearbhail      14 WPORT                          2:18.80        
                  31.39     1:06.81 (35.42)     1:43.20 (36.39)     2:18.80 (35.60)
  6 Clabby, Aibhlin           13 ATH                            2:18.89        
                  32.62     1:07.92 (35.30)     1:43.84 (35.92)     2:18.89 (35.05)
  7 Kavanagh, Kate            14 GAL                            2:19.04        
                  32.19     1:08.24 (36.05)     1:44.91 (36.67)     2:19.04 (34.13)
  8 O'Neill, Ciara            14 LASER                          2:20.24        
                  32.45     1:08.15 (35.70)     1:44.80 (36.65)     2:20.24 (35.44)
  9 Shorten, Aoife            14 SHARK                          2:21.06        
                  32.46     1:08.78 (36.32)     1:45.84 (37.06)     2:21.06 (35.22)
 10 Harrington, Lisa          14 ATH                            2:21.72        
                  33.30     1:09.68 (36.38)     1:46.17 (36.49)     2:21.72 (35.55)
 11 Fox, Sarah Jane           14 Tuam Swim Team                 2:22.19        
                  32.82     1:09.17 (36.35)     1:46.32 (37.15)     2:22.19 (35.87)
 12 Grady, Aisling            14 CBAR                           2:22.54        
                  33.30     1:09.39 (36.09)     1:46.61 (37.22)     2:22.54 (35.93)
 13 Lowe, Sophie              13 ATH                            2:22.89        
                  32.97     1:08.94 (35.97)     1:46.28 (37.34)     2:22.89 (36.61)
 14 Melody, Niamh             14 GAL                            2:23.20        
                  33.40     1:10.26 (36.86)     1:47.62 (37.36)     2:23.20 (35.58)
 15 Fadden, Ambre             14 CBAR                           2:23.36        
                  33.43     1:09.97 (36.54)     1:47.18 (37.21)     2:23.36 (36.18)
 16 Weaver, Gabriella         14 TRID                           2:23.97        
                  32.03     1:08.27 (36.24)     1:46.31 (38.04)     2:23.97 (37.66)
 17 Dinneen, Molly            14 LASER                          2:24.78        
                  32.90     1:09.89 (36.99)     1:47.77 (37.88)     2:24.78 (37.01)
 18 Fahy, Laura               13 CBAR                           2:24.94        
                  33.02     1:10.15 (37.13)     1:48.05 (37.90)     2:24.94 (36.89)
 19 Mc Donagh, Paula          13 CBAR                           2:26.06        
                  33.54     1:11.67 (38.13)     1:50.45 (38.78)     2:26.06 (35.61)
 20 Egan, Stacey              13 ATH                            2:26.47        
                  35.77     1:13.60 (37.83)     1:51.14 (37.54)     2:26.47 (35.33)
 21 Horan, Siofra             13 CBAR                           2:26.54        
                  34.07     1:11.86 (37.79)     1:49.65 (37.79)     2:26.54 (36.89)
 22 Cunnane, Aine             14 CLM                            2:27.35        
                  34.39     1:12.63 (38.24)     1:50.96 (38.33)     2:27.35 (36.39)
 23 Gavin, Michelle           13 Tuam Swim Team                 2:27.56        
                  33.78     1:11.96 (38.18)     1:51.48 (39.52)     2:27.56 (36.08)
 24 O'Brien, Aoife            13 LONG                           2:28.86        
                  34.17     1:12.58 (38.41)     1:51.57 (38.99)     2:28.86 (37.29)
 25 Anderson, Kate            13 SLIGO                          2:29.39        
                  33.94     1:11.07 (37.13)     1:50.00 (38.93)     2:29.39 (39.39)
 26 Naughton, Imogen          13 SHARK                          2:29.76        
                  33.08     1:11.58 (38.50)     1:51.47 (39.89)     2:29.76 (38.29)
 27 Hennigan, Caoimhe         14 CBAR                           2:29.96        
                  34.08     1:12.81 (38.73)     1:52.73 (39.92)     2:29.96 (37.23)
 28 Shaughnessy, Ciara        13 GAL                            2:30.50        
                  34.38     1:12.55 (38.17)     1:51.86 (39.31)     2:30.50 (38.64)
 29 Heneghan, Niamh           13 CBAR                           2:30.98        
                  35.03     1:13.95 (38.92)     1:53.49 (39.54)     2:30.98 (37.49)
 30 Crosby, Emer              13 LASER                          2:30.99        
                  33.91     1:11.88 (37.97)     1:52.35 (40.47)     2:30.99 (38.64)
 31 Kenny, Laura              14 LONG                           2:31.04        
                  34.08     1:11.81 (37.73)     1:52.11 (40.30)     2:31.04 (38.93)
 32 Hennigan, Aoibheann       13 CBAR                           2:31.17        
                  34.74     1:13.40 (38.66)     1:53.06 (39.66)     2:31.17 (38.11)
 33 Kelly, Lauren             13 SHARK                          2:31.38        
                  34.86     1:15.21 (40.35)     1:54.75 (39.54)     2:31.38 (36.63)
 34 Carroll, Rebecca          13 COM                            2:31.56        
                  33.62     1:13.05 (39.43)     1:53.33 (40.28)     2:31.56 (38.23)
 35 Scully, Andraya           13 GAL                            2:33.93        
                  34.41     1:14.11 (39.70)     1:54.86 (40.75)     2:33.93 (39.07)
 36 Egan, Sorcha              13 ATH                            2:34.54        
                  35.73     1:15.36 (39.63)     1:55.65 (40.29)     2:34.54 (38.89)
 37 Dolan, Tara               13 COM                            2:35.61        
                  35.62     1:15.30 (39.68)     1:56.37 (41.07)     2:35.61 (39.24)
 38 Togher, Una               13 CBAR                           2:36.12        
                  35.38     1:14.93 (39.55)     1:56.01 (41.08)     2:36.12 (40.11)
 39 Joyce, Laura              13 CLM                            2:38.42        
                  36.67     1:18.13 (41.46)     1:59.05 (40.92)     2:38.42 (39.37)
 40 Dempsey, Aisling          14 LASER                          2:38.88        
                  36.34     1:17.42 (41.08)     1:58.80 (41.38)     2:38.88 (40.08)
 41 Murphy, Rachel            13 BALL                           2:39.66        
                  36.38     1:17.74 (41.36)     1:59.78 (42.04)     2:39.66 (39.88)
 42 Reilly, Lauren            13 ATH                            2:40.69        
                  36.80     1:18.50 (41.70)     2:00.60 (42.10)     2:40.69 (40.09)
 43 Murphy, Elizabeth         13 CLM                            2:41.69        
                  37.81     1:20.25 (42.44)     2:02.27 (42.02)     2:41.69 (39.42)
 44 Clancy, Marie             13 SHARK                          2:41.81        
                  37.94     1:19.99 (42.05)     2:02.46 (42.47)     2:41.81 (39.35)
 45 Farrell, Michelle         13 COM                            2:42.69        
                  36.26     1:17.13 (40.87)     2:00.54 (43.41)     2:42.69 (42.15)
 46 Healy, Aoife              13 ATH                            2:43.72        
                  36.69     1:18.74 (42.05)     2:02.20 (43.46)     2:43.72 (41.52)
 47 Lennon, Amy               13 BLFN                           2:47.30        
                  37.52     1:20.27 (42.75)     2:04.89 (44.62)     2:47.30 (42.41)
 48 Keaveney, Eimear          14 LASER                          2:51.12        
                  38.49     1:21.80 (43.31)     2:07.29 (45.49)     2:51.12 (43.83)
 49 Curran, Raechel           13 SHARK                          2:51.28        
                  39.04     1:22.82 (43.78)     2:08.07 (45.25)     2:51.28 (43.21)
 50 Mc Manamon, Jemma         13 SHARK                          2:51.44        
                  38.85     1:22.88 (44.03)     2:07.56 (44.68)     2:51.44 (43.88)
 51 Gibbons, Chloe            14 WPORT                          3:00.96        
                  42.15     1:27.64 (45.49)     2:15.29 (47.65)     3:00.96 (45.67)
 52 Savage, Lilu              14 LASER                          3:11.92        
                  41.18     1:30.75 (49.57)     2:22.06 (51.31)     3:11.92 (49.86)
 53 Costello, Lauren          13 LASER                          3:28.16        
                  45.56     1:39.76 (54.20)     2:35.40 (55.64)     3:28.16 (52.76)
 
Event 17  Girls 15-16 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Sarah              15 COM                            2:09.14        
                  29.71     1:02.63 (32.92)     1:36.80 (34.17)     2:09.14 (32.34)
  2 Mc Hugh-Murphy, Sarah     16 CLM                            2:17.98        
                  31.71     1:06.69 (34.98)     1:42.45 (35.76)     2:17.98 (35.53)
  3 Breslin, Ciara            15 CLM                            2:21.00        
                  32.80     1:09.26 (36.46)     1:45.71 (36.45)     2:21.00 (35.29)
  4 Shorten, Fiona            16 SHARK                          2:22.69        
                  33.66     1:09.52 (35.86)     1:45.97 (36.45)     2:22.69 (36.72)
  5 Delaney, Riona            15 COM                            2:24.51        
                  33.05     1:09.64 (36.59)     1:47.54 (37.90)     2:24.51 (36.97)
  6 Gallagher, Emily          16 LASER                          2:29.61        
                  34.04     1:11.65 (37.61)     1:50.88 (39.23)     2:29.61 (38.73)
  7 O'Brien, Sarah            15 CLM                            2:31.02        
                  34.40     1:13.82 (39.42)     1:53.78 (39.96)     2:31.02 (37.24)
  8 Reidy, Sinead             15 ATH                            2:31.08        
                  35.19     1:14.55 (39.36)     1:53.38 (38.83)     2:31.08 (37.70)
  9 Hristeva, Kristiana       16 GAL                            2:34.38        
                  35.54     1:14.18 (38.64)     1:54.55 (40.37)     2:34.38 (39.83)
 -- Coen, Meaghan             15 CBAR                                DQ        
                  36.47     1:18.27 (41.80)     2:01.18 (42.91)          DQ (42.54)
 
Event 17  Girls 17 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ryan, Dairne              25 GAL                            2:07.49        
                  30.06     1:02.05 (31.99)     1:34.45 (32.40)     2:07.49 (33.04)
  2 Higgins, Megan            22 CLM                            2:12.83        
                  31.17     1:04.67 (33.50)     1:38.76 (34.09)     2:12.83 (34.07)
  3 Leahy, Ellen              17 GAL                            2:18.07        
                  31.68     1:06.84 (35.16)     1:42.89 (36.05)     2:18.07 (35.18)
  4 Fullard, Olivia           17 COM                            2:18.82        
                  31.69     1:06.74 (35.05)     1:42.90 (36.16)     2:18.82 (35.92)
  5 Kennedy, Grainne          18 NUIG                           2:22.26        
                  32.18     1:08.17 (35.99)     1:45.42 (37.25)     2:22.26 (36.84)
  6 Freeman-Stannett, Tymora  17 COM                            2:31.11        
                  34.84     1:13.86 (39.02)     1:53.60 (39.74)     2:31.11 (37.51)
  7 Chui, Sarah               18 NUIG                           2:35.60        
                  34.36     1:13.32 (38.96)     1:54.16 (40.84)     2:35.60 (41.44)
 
Event 18  Boys 12 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Robert            12 ATH                            2:10.73        
                  30.76     1:04.76 (34.00)     1:38.75 (33.99)     2:10.73 (31.98)
  2 Moran, Michael            12 COM                            2:11.70        
                  29.94     1:03.71 (33.77)     1:38.61 (34.90)     2:11.70 (33.09)
  3 Burke, Ciaran             12 Tuam Swim Team                 2:12.74        
                  30.11     1:03.83 (33.72)     1:38.65 (34.82)     2:12.74 (34.09)
  4 Melly, Conor              12 CBAR                           2:29.40        
                  34.43     1:12.08 (37.65)     1:51.30 (39.22)     2:29.40 (38.10)
  5 Doorly, Joseph            11 GAL                            2:30.51        
                  34.80     1:13.77 (38.97)     1:52.97 (39.20)     2:30.51 (37.54)
  6 Murphy, Jamie             12 CBAR                           2:30.86        
                  35.11     1:14.78 (39.67)     1:55.48 (40.70)     2:30.86 (35.38)
  7 Burke, Harry              11 CLM                            2:33.18        
                  34.20     1:13.69 (39.49)     1:54.42 (40.73)     2:33.18 (38.76)
  8 Mc Grogan, Harry          12 GAL                            2:36.20        
                  37.18     1:18.22 (41.04)     1:59.12 (40.90)     2:36.20 (37.08)
  9 Keogh, Timothy            12 GAL                            2:36.79        
                  35.72     1:16.92 (41.20)     1:58.22 (41.30)     2:36.79 (38.57)
 10 Shakeshaft, Jack          12 BALL                           2:37.38        
                  36.06     1:16.65 (40.59)     1:57.87 (41.22)     2:37.38 (39.51)
 11 Brennan, Jack             11 ATH                            2:38.30        
                  36.47     1:17.32 (40.85)     1:58.84 (41.52)     2:38.30 (39.46)
 12 Scully, Bryan             12 ATH                            2:38.64        
                  37.21     1:18.66 (41.45)     2:00.03 (41.37)     2:38.64 (38.61)
 13 O'Boyle, Mark             11 LONG                           2:39.16        
                  36.28     1:17.79 (41.51)     1:59.45 (41.66)     2:39.16 (39.71)
 14 Lennon, Eoghan            11 ATH                            2:39.37        
                  37.01     1:18.63 (41.62)   2:39.37 (1:20.74)                    
 15 Regan, Ciaran             11 COM                            2:41.34        
                  36.64     1:18.84 (42.20)   2:41.34 (1:22.50)                    
 16 Connolly, Sam             12 COM                            2:41.82        
                  36.85     1:18.51 (41.66)     2:00.68 (42.17)     2:41.82 (41.14)
 17 O'Connor, David           12 GAL                            2:41.83        
                  37.45     1:19.36 (41.91)   2:41.83 (1:22.47)                    
 18 Kolcow, Max               11 GAL                            2:42.99        
                  36.54     1:18.60 (42.06)     2:00.49 (41.89)     2:42.99 (42.50)
 19 Doherty, Aaron P          12 CBAR                           2:43.62        
                  36.83     1:18.64 (41.81)     2:01.93 (43.29)     2:43.62 (41.69)
 20 MC Namara, David          12 ATH                            2:47.40        
                  38.37     1:20.00 (41.63)     2:04.57 (44.57)     2:47.40 (42.83)
 21 O Rourke, Oisin           11 Tuam Swim Team                 2:51.02        
                1:23.82   2:51.02 (1:27.20)                                        
 22 O'Connor, Sean            11 CBAR                           2:51.54        
                  37.47     1:22.60 (45.13)     2:09.87 (47.27)     2:51.54 (41.67)
 23 Mc Nevin, Tadhg           11 LONG                           2:54.45        
                  39.40     1:24.35 (44.95)     2:10.56 (46.21)     2:54.45 (43.89)
 24 Duffy, Fionn              11 GAL                            2:58.90        
                  40.40     1:26.22 (45.82)     2:13.36 (47.14)     2:58.90 (45.54)
 25 Moran, Ben                11 COM                            3:00.19        
                  39.78     1:26.87 (47.09)     2:14.94 (48.07)     3:00.19 (45.25)
 26 Kenny, Ronan              11 LONG                           3:14.42        
                  43.24     1:33.26 (50.02)     2:24.31 (51.05)     3:14.42 (50.11)
 
Event 18  Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Gerry              14 LONG                           1:58.82        
                  27.51       57.67 (30.16)     1:28.39 (30.72)     1:58.82 (30.43)
  2 O'Sullivan, Bryan         14 GAL                            2:02.92        
                  28.72       59.80 (31.08)     1:31.56 (31.76)     2:02.92 (31.36)
  3 Moore, Andrew             14 GAL                            2:06.35        
                  28.55     1:00.16 (31.61)     1:33.16 (33.00)     2:06.35 (33.19)
  4 Lennon, Fiachra           14 ATH                            2:12.92        
                  31.41     1:05.99 (34.58)     1:40.50 (34.51)     2:12.92 (32.42)
  5 Mc Hugh-Murphy, Dara      14 CLM                            2:16.91        
                  31.80     1:07.29 (35.49)     1:43.44 (36.15)     2:16.91 (33.47)
  6 Wilson, Mitchell          13 Tuam Swim Team                 2:17.17        
                  32.07     1:07.74 (35.67)     1:44.69 (36.95)     2:17.17 (32.48)
  7 Snowdon, Conor            14 GAL                            2:17.87        
                  31.34     1:06.77 (35.43)     1:43.01 (36.24)     2:17.87 (34.86)
  8 O'Farrell, Brian          13 SHARK                          2:25.91        
                  32.75     1:09.14 (36.39)     1:48.75 (39.61)     2:25.91 (37.16)
  9 O'Hanlon, Ciaran          13 LONG                           2:25.94        
                  33.29     1:10.67 (37.38)     1:48.64 (37.97)     2:25.94 (37.30)
 10 Dervan, Mark              13 CBAR                           2:26.05        
                  34.05     1:12.19 (38.14)     1:50.47 (38.28)     2:26.05 (35.58)
 11 Diviney, Oran             14 SHARK                          2:27.80        
                  34.11     1:12.35 (38.24)     1:51.31 (38.96)     2:27.80 (36.49)
 12 Clarke, Jack              13 LASER                          2:32.73        
                  36.11     1:15.04 (38.93)     1:56.12 (41.08)     2:32.73 (36.61)
 13 Rennick, Nathan           13 CBAR                           2:33.76        
                  36.00     1:15.32 (39.32)     1:54.95 (39.63)     2:33.76 (38.81)
 14 Cummins, Ben              13 COM                            2:35.07        
                  34.93     1:14.71 (39.78)     1:55.80 (41.09)     2:35.07 (39.27)
 15 Tannion, Joseph           14 SHARK                          2:36.10        
                  34.26     1:14.99 (40.73)     1:57.70 (42.71)     2:36.10 (38.40)
 16 O'Hanlon, Shane           13 LONG                           2:36.13        
                  34.23     1:13.68 (39.45)     1:54.85 (41.17)     2:36.13 (41.28)
 17 Cugalj, Filip             13 SHARK                          2:37.03        
                  35.16     1:17.10 (41.94)     1:58.83 (41.73)     2:37.03 (38.20)
 18 Roe, Dylan                14 SHARK                          2:45.92        
                  34.82     1:16.93 (42.11)     2:02.34 (45.41)     2:45.92 (43.58)
 19 Rainey, Dylan             13 ATH                            2:47.30        
                  36.10   2:03.30 (1:27.20)     2:47.30 (44.00)         2:47.30 ( )
 20 Weaver, Luke              13 TRID                           2:51.64        
                  36.80     1:19.40 (42.60)     2:05.19 (45.79)     2:51.64 (46.45)
 21 Walsh, Cillian            13 GAL                            2:55.08        
                  38.90     1:23.73 (44.83)     2:10.38 (46.65)     2:55.08 (44.70)
 22 Gilhooley, David          13 Tuam Swim Team                 2:56.67        
                  36.79     1:20.79 (44.00)   2:56.67 (1:35.88)                    
 
Event 18  Boys 15-16 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grady, Eoghan             16 CBAR                           1:58.78        
                  27.50       57.73 (30.23)     1:28.22 (30.49)     1:58.78 (30.56)
  2 Anderson, Ronan           15 SLIGO                          2:02.43        
                  28.05       59.29 (31.24)     1:31.04 (31.75)     2:02.43 (31.39)
  3 Dowling, David            15 LASER                          2:07.53        
                  29.42     1:01.79 (32.37)     1:35.52 (33.73)     2:07.53 (32.01)
  4 Duffy, Oisin              16 GAL                            2:09.47        
                  29.41     1:03.09 (33.68)     1:37.79 (34.70)     2:09.47 (31.68)
  5 Mullen, Keith             16 SLIGO                          2:12.54        
                  30.47     1:04.33 (33.86)     1:39.03 (34.70)     2:12.54 (33.51)
  6 Livingstone, Patrick      15 CBAR                           2:14.24        
                  30.55     1:04.30 (33.75)     1:39.41 (35.11)     2:14.24 (34.83)
  7 Brinn, Jonathan           15 Tuam Swim Team                 2:14.93        
                  30.35     1:04.51 (34.16)     1:39.95 (35.44)     2:14.93 (34.98)
  8 Lannon, Kevin             15 COM                            2:15.40        
                  30.16     1:04.63 (34.47)     1:40.77 (36.14)     2:15.40 (34.63)
  9 O'Connor, Thomas          15 GAL                            2:17.29        
                  32.03     1:08.36 (36.33)     1:44.18 (35.82)     2:17.29 (33.11)
 10 Scully, Daniel            15 GAL                            2:17.46        
                  32.08     1:07.49 (35.41)     1:43.57 (36.08)     2:17.46 (33.89)
 11 Mc Ginty, Stephen         15 SHARK                          2:18.01        
                  32.76     1:07.71 (34.95)     1:43.22 (35.51)     2:18.01 (34.79)
 12 Mc Nicholas, Jim          15 WPORT                          2:21.67        
                  30.91     1:07.03 (36.12)     1:44.82 (37.79)     2:21.67 (36.85)
 13 Rayner, Sean              15 COM                            2:28.94        
                  33.33     1:12.56 (39.23)     1:51.56 (39.00)     2:28.94 (37.38)
 14 Waldron, Fintan           15 CLM                            2:30.40        
                  34.72     1:14.40 (39.68)     1:54.47 (40.07)     2:30.40 (35.93)
 
Event 18  Boys 17 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Glade, Kevin           19 GAL                            1:56.95        
                  26.88       56.30 (29.42)     1:26.49 (30.19)     1:56.95 (30.46)
  2 Duffy, Cian               18 GAL                            1:57.05        
                  27.67       57.69 (30.02)     1:27.66 (29.97)     1:57.05 (29.39)
  3 Heery, Michael            18 NUIG                           2:10.31        
                  28.90     1:01.63 (32.73)     1:36.61 (34.98)     2:10.31 (33.70)
  4 Caulfield, James          21 NUIG                           2:11.41        
                  28.37     1:00.69 (32.32)     1:35.31 (34.62)     2:11.41 (36.10)
  5 O'Keefe, Niall            19 NUIG                           2:16.54        
                  29.83     1:03.63 (33.80)     1:40.01 (36.38)     2:16.54 (36.53)
  6 Mc Loughlin, Alex         18 NUIG                           2:16.69        
                  30.53     1:06.11 (35.58)     1:43.23 (37.12)     2:16.69 (33.46)
  7 Mc Carra, Niall           18 NUIG                           2:20.01        
                  29.57     1:05.09 (35.52)     1:42.33 (37.24)     2:20.01 (37.68)
W: www.athloneswimmingclub.com     E: info@athloneswimingclub.com         © 2011 Athlone Swimming Club
Valid HTML 4.01 Strict Designed by Hugh Cleary