Athlone Swimming Club

 








LONGFORD GRADED GALA FEB 2016

 
Event 1  Girls 11 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moran, Ellie        10 COM                       NT    3:05.55 A      
  2 Curran, Kelis       10 COM                       NT    3:12.21 A      
  3 Hagan, Kate         11 LONG                 4:02.79    3:22.45 A      
  4 Regan, Alaoise      10 COM                       NT    3:22.47 A      
  5 Fitzpatrick, Cara   11 ATH                  3:52.01    3:31.20 B      
  6 Scanlon, Aisling    10 LONG                 3:37.26    3:32.97 B      
  7 Fitzpatrick, Eva    11 ATH                  3:57.04    3:34.91 B      
  8 Kenny, Shauna       10 ATH                  3:42.33    3:34.96 B      
  9 Deeley, Ava         11 LONG                      NT    3:37.29 B      
 10 Ni Mhuri, Molly     10 LONG                      NT    3:39.06 B      
 11 Donohue, Grainne    11 LONG                      NT    3:39.84 B      
 12 O'Boyle, Jane        9 LONG                      NT    3:41.91 B      
 
Event 1  Girls 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:20.00  12-13 A
        3:40.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fee, Laoise         12 C FIN                     NT    2:59.11 A      
  2 Mc Fadden, Ava      12 COM                       NT    3:02.34 A      
  3 Waldron, Hannah     12 COM                       NT    3:17.37 A      
  4 Kemayou, Audrey     12 LONG                      NT    3:18.10 A      
  5 Harrison, Sorcha    13 LONG                      NT    3:18.56 A      
  6 MC Carthy, Aisling  13 ATH                       NT    3:19.05 A      
  7 Collier, Clodagh    12 ATH                  3:41.27    3:26.02 B      
  8 Bartram, Nia        12 LONG                      NT    3:28.13 B      
  9 Joyce, Saoirse      13 LONG                 4:44.33    3:33.74 B      
 
Event 2  Boys 11 & Under 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:30.00  11&U A
        3:50.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Duda, Philip        10 COM                       NT    2:57.95 A      
  2 Harley, Conor       11 B/Sloe                    NT    3:08.13 A      
  3 Fagan, Kyle         10 ATH                       NT    3:23.70 A      
  4 Kearney, Oliver     10 C FIN                     NT    3:24.81 A      
  5 Smith, Cian         11 ATH                  3:54.58    3:28.25 A      
  6 Hanifa, Kaelan      11 C FIN                     NT    3:35.14 B      
  7 Meadows, Caolan     10 LONG                      NT    3:38.36 B      
  8 Langton, Killian    10 C FIN                     NT    3:39.88 B      
  9 Faherty, Ciaran     10 LONG                      NT    3:47.58 B      
 10 Hanley, Dylan       11 LONG                      NT    4:09.65        
 11 O'Grady, Conor       9 B/Sloe                    NT    4:28.03        
 
Event 2  Boys 12-13 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:15.00  12-13 A
        3:35.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kearney, Oisin      13 C FIN                     NT    2:49.54 A      
  2 Campbell, Cian      13 COM                       NT    2:53.83 A      
  3 Coppinger, Niall    13 LONG                 4:10.46    3:27.33 B      
 
Event 2  Boys 14 & Over 200 SC Meter IM
===============================================================================
        3:05.00  14&O A
        3:25.00  14&O B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Harley, Ronan       14 B/Sloe                    NT    3:08.15 B      
  2 White, Cormac       14 C FIN                     NT    3:33.38        
  3 Coppinger, Eoin     14 LONG                      NT    3:34.98        
 
Event 3  Girls 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Eloise      11 ATH                  1:49.39    1:43.02 A      
  2 Moran, Ellie        10 COM                  1:53.77    1:43.90 A      
  3 O'Boyle, Karen      11 LONG                 1:48.35    1:45.63 A      
  4 Curran, Kelis       10 COM                       NT    1:48.98 B      
  5 Webb, Aine          10 COM                  2:00.02    1:49.77 B      
  6 Mc Keown, Lauryn    11 C FIN                2:01.28    1:50.75 B      
  7 Hanrahan, Aibhe     11 B/Sloe               2:03.25    1:52.23 B      
  8 Fitzpatrick, Cara   11 ATH                  1:56.16    1:53.40 B      
  9 Regan, Alaoise      10 COM                  1:58.51    1:54.63 B      
 10 Webb, Saoirse       10 COM                  1:59.83    1:54.96 B      
 11 Kelly, Aoibhin      11 ATH                  2:10.31    1:55.24 B      
 12 Kiely, Bronagh      11 LONG                      NT    1:55.30 B      
 13 O'Boyle, Jane        9 LONG                 2:06.41    1:55.79 B      
 14 Kemayou, Marion     11 LONG                      NT    1:56.16 B      
 15 Leonard, Siobhan    11 LONG                 2:07.42    1:57.07 B      
 16 Donohue, Grainne    11 LONG                      NT    1:57.64 B      
 17 Fitzpatrick, Eva    11 ATH                  2:00.46    2:00.01        
 18 Powell, Ella         9 ATH                  2:05.64    2:00.11        
 19 Holmes, Grace       11 COM                  2:06.46    2:00.23        
 20 Mc Keon, Kayla       9 B/Sloe                    NT    2:00.64        
 21 Brennan, Nicola      8 ATH                  2:14.59    2:01.10        
 22 Kenny, Shauna       10 ATH                  2:04.34    2:01.87        
 23 Manning, Katie       9 LONG                 2:22.36    2:01.96        
 24 Hanly, Laoise        9 LONG                      NT    2:03.36        
 25 Quinn, Leah         10 LONG                 2:26.81    2:05.14        
 26 Scanlon, Aisling    10 LONG                 2:14.55    2:06.00        
 27 Mc Cormack, Tani    10 B/Sloe               2:17.96    2:09.34        
 28 Hanrahan, Sheenagh  10 B/Sloe                    NT    2:10.06        
 29 Holmes, Emily        9 COM                  2:26.81    2:10.88        
 30 Duda, Fiona          7 COM                  2:25.33    2:17.64        
 31 O'Brien, Grace       9 LONG                      NT    2:23.01        
 32 Mulry, Ava          10 COM                       NT    2:25.60        
 33 Mrozek, Sara        11 COM                       NT    2:25.91        
 34 Gillespie, Emily    10 B/Sloe                    NT    2:33.36        
 35 Mulrenan, Lily       8 COM                       NT    2:34.64        
 36 Ryan, Emily          7 COM                       NT    2:56.20        
 37 Szafarewicz, Maja    7 COM                       NT    3:16.58        
 -- Waldron, Zita        9 COM                       NT         DQ        
 
Event 3  Girls 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:43.00  12-13 A
        1:53.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Naughton, Katie     13 B/Sloe               1:43.01    1:39.84 A      
  2 Bartram, Nia        12 LONG                      NT    1:44.13 B      
  2 Waldron, Hannah     12 COM                  1:51.34    1:44.13 B      
  4 MC Loughlin, Sarah  12 C FIN                1:48.29    1:45.14 B      
  5 Conefrey, Cathy     12 LONG                 1:57.81    1:47.96 B      
  6 MC Carthy, Aisling  13 ATH                  1:47.57    1:49.60 B      
  7 Byrne, Ella         12 LONG                 2:04.55    1:50.86 B      
  8 Kilcline, Evelyn    12 COM                  2:07.94    1:53.89        
  9 Joyce, Saoirse      13 LONG                 2:03.48    1:56.13        
 10 O'Rourke, Gwen      12 C FIN                     NT    2:02.50        
 11 Dowd, Jane          12 LONG                      NT    2:12.63        
 12 Mc Gettigan, Marie  12 C FIN                2:17.11    2:17.02        
 13 Cunniffe, Lilly     12 B/Sloe                    NT    2:32.28        
 
Event 3  Girls 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:38.00  14&O A
        1:48.00  14&O B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noone, Alana        14 C FIN                2:04.02    1:54.45        
  2 MC Namara, Niamh    14 TRID                      NT    2:02.67        
 
Event 4  Boys 11 & Under 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:48.00  11&U A
        1:58.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Mroz, Kamil         11 LONG                 1:49.27    1:43.57 A      
  2 Ryan, Tom           11 COM                  1:49.81    1:46.96 A      
  3 Humpston, Ruairi    10 LONG                      NT    1:47.85 A      
  4 Kilcommons, Alan     9 COM                  2:06.62    1:48.63 B      
  5 Fagan, Kyle         10 ATH                  1:53.54    1:50.55 B      
  6 Fee, Brogan         11 C FIN                2:09.95    1:55.74 B      
  7 MC Keon, Leon        9 B/Sloe                    NT    1:55.82 B      
  8 Langton, Killian    10 C FIN                2:06.83    1:56.73 B      
  9 Breheny, Daniel     11 C FIN                1:58.43    1:57.10 B      
 10 Collier, Killian    10 ATH                       NT    1:57.55 B      
 11 Smith, Cian         11 ATH                  2:00.06    1:58.14        
 12 Hanifa, Kaelan      11 C FIN                2:03.46    1:58.21        
 13 Claffey, Rian        9 ATH                  2:07.48    2:02.03        
 14 Mooney, Charlie     10 B/Sloe                    NT    2:08.48        
 15 Clifford, Eimhn     10 C FIN                     NT    2:08.67        
 16 Lavin, Michael       8 COM                       NT    2:08.74        
 17 Hogan, Dylan        11 C FIN                     NT    2:11.46        
 18 MC Keon, Evan        8 B/Sloe                    NT    2:12.26        
 19 Brennan, Peter       8 ATH                  2:16.83    2:14.78        
 20 Hanley, Dylan       11 LONG                      NT    2:21.06        
 21 Mooney, Daniel       8 B/Sloe                    NT    2:21.07        
 22 Ivanov, Alex        10 LONG                      NT    2:21.92        
 23 O'Grady, Conor       9 B/Sloe                    NT    2:24.91        
 -- Fox, Jamie          10 ATH                  2:24.29         DQ        
 
Event 4  Boys 12-13 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:41.00  12-13 A
        1:51.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Humpston, Darragh   13 LONG                 1:43.04    1:36.60 A      
  2 Leonard, Conor      13 LONG                 1:48.64    1:37.00 A      
  3 Donovan, Shane      12 ATH                  1:52.99    1:47.91 B      
  4 Coppinger, Niall    13 LONG                 1:55.79    1:51.16        
  5 O'Boyle, Aidan      12 LONG                 2:08.70    1:57.39        
  6 Hogan, Conor        12 B/Sloe               2:04.44    1:57.58        
  7 Noone, Michael      12 C FIN                2:19.97    1:58.52        
  8 Faughnan, Shane     13 C FIN                     NT    1:59.25        
  9 Moore, Glen         12 TRID                 2:26.41    2:12.90        
 10 O'Grady, Michael    12 B/Sloe                    NT    2:12.96        
 
Event 4  Boys 14 & Over 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:36.00  14&O A
        1:46.00  14&O B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chilton, Nino       14 C FIN                     NT    1:32.43 A      
  2 White, Cormac       14 C FIN                2:04.71    1:51.47        
 
Event 5  Girls 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 O'Boyle, Karen      11 LONG                 3:04.63    2:55.58 A      
  2 Mulrenan, Ellen     10 COM                  3:15.42    2:56.24 A      
  3 Scanlon, Aisling    10 LONG                 3:08.31    2:59.20 A      
  4 Fitzpatrick, Eva    11 ATH                  3:04.84    2:59.92 A      
  5 Hagan, Kate         11 LONG                 3:39.77    3:00.79 B      
  6 Henry, Nancy        11 COM                       NT    3:01.09 B      
  7 Fitzpatrick, Cara   11 ATH                  3:06.26    3:01.73 B      
  8 Webb, Saoirse       10 COM                  3:14.89    3:03.16 B      
  9 Hanrahan, Aibhe     11 B/Sloe               3:19.77    3:05.88 B      
 10 Clarke, Eloise      11 ATH                  3:56.27    3:06.99 B      
 11 Powell, Ella         9 ATH                  3:21.95    3:17.44 B      
 12 Ni Mhuri, Molly     10 LONG                 3:39.32    3:18.23 B      
 13 Henry, Wasini       11 ATH                       NT    3:21.10        
 14 Webb, Aine          10 COM                       NT    3:22.15        
 15 Leonard, Siobhan    11 LONG                 3:31.65    3:28.57        
 16 Holmes, Grace       11 COM                  3:35.12    3:30.80        
 17 Brennan, Nicola      8 ATH                  3:44.83    3:33.71        
 18 Mc Keon, Kayla       9 B/Sloe               3:36.76    3:34.00        
 19 Kelly, Aoibhin      11 ATH                       NT    3:36.27        
 20 Manning, Katie       9 LONG                      NT    3:41.12        
 21 Hanrahan, Sheenagh  10 B/Sloe                    NT    3:45.44        
 22 Mc Cormack, Tani    10 B/Sloe               3:52.97    3:55.14        
 23 Gillespie, Emily    10 B/Sloe                    NT    4:21.79        
 24 Hanly, Laoise        9 LONG                      NT    4:25.33        
 
Event 5  Girls 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:50.00  12-13 A
        3:10.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 MC Carthy, Aisling  13 ATH                  2:55.51    2:44.97 A      
  2 Naughton, Katie     13 B/Sloe               2:58.95    2:50.94 B      
  3 Collier, Clodagh    12 ATH                  2:54.44    2:51.80 B      
  4 MC Loughlin, Sarah  12 C FIN                     NT    2:58.34 B      
  5 Harrison, Sorcha    13 LONG                      NT    3:02.42 B      
  6 Byrne, Ella         12 LONG                 3:15.61    3:07.15 B      
  7 Egan, Aisling       12 LONG                      NT    3:22.00        
  8 Dowd, Jane          12 LONG                      NT    3:28.08        
  9 Cunniffe, Lilly     12 B/Sloe                    NT    4:12.18        
 
Event 6  Boys 11 & Under 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        3:00.00  11&U A
        3:20.00  11&U B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Cian         11 ATH                  3:08.18    2:51.52 A      
  2 Cox, David          11 LONG                      NT    3:08.44 B      
  3 Meadows, Caolan     10 LONG                      NT    3:11.23 B      
  4 MC Keon, Leon        9 B/Sloe               3:28.68    3:11.86 B      
  5 Donnelly, Jack      10 COM                  3:34.92    3:19.83 B      
  6 Mooney, Charlie     10 B/Sloe                    NT    3:19.97 B      
  7 Faherty, Ciaran     10 LONG                 3:21.63    3:28.07        
  8 Claffey, Rian        9 ATH                       NT    3:28.41        
  9 Ryan, Tom           11 COM                  3:29.96    3:29.62        
 10 Hanley, Dylan       11 LONG                      NT    3:38.24        
 11 Fox, Jamie          10 ATH                  3:36.13    3:43.11        
 12 MC Keon, Evan        8 B/Sloe                    NT    3:46.20        
 13 O'Grady, Conor       9 B/Sloe                    NT    3:50.19        
 14 Nolan, Eanna        10 C FIN                     NT    3:56.86        
 15 Mooney, Daniel       8 B/Sloe                    NT    3:59.99        
 16 Brennan, Peter       8 ATH                  4:11.82    4:27.88        
 
Event 6  Boys 12-13 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:46.00  12-13 A
        3:06.00  12-13 B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Charlie    12 ATH                  3:21.25    2:50.50 B      
  2 Donovan, Shane      12 ATH                  3:04.75    2:52.45 B      
  3 O'Boyle, Aidan      12 LONG                 2:53.02    2:59.06 B      
  4 Guckian, Eoin       12 TRID                      NT    3:01.90 B      
  5 Hogan, Conor        12 B/Sloe               3:34.23    3:09.52        
  6 Coppinger, Niall    13 LONG                 3:14.79    3:15.10        
  7 O'Grady, Michael    12 B/Sloe                    NT    3:33.43        
 
Event 6  Boys 14 & Over 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        2:36.00  14&O A
        2:56.00  14&O B
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Breheny, Kieran     14 C FIN                     NT    2:40.46 B      
  2 Harley, Ronan       14 B/Sloe                    NT    2:41.53 B      
  3 Smith, Eoin         14 C FIN                2:47.58    2:45.07 B      
  4 Collier, Cameron    15 ATH                       NT    2:51.27 B      
 
Event 7  Mixed 11 & Under 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Longford SC  'A'                                 NT    2:31.04        
  2 Athlone  'A'                                     NT    2:32.26        
  3 Longford SC  'B'                                 NT    2:37.32        
  4 Comans S C  'B'                                  NT    2:42.10        
  5 Athlone  'B'                                     NT    2:53.12        
  6 Trident Swim Club  'A'                           NT    3:01.02        
 
Event 8  Mixed 12 & Over 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Athlone  'A'                                     NT    2:21.93        
  2 Longford SC  'B'                                 NT    2:29.63        
  3 Comans S C  'A'                                  NT    2:32.55        
  4 Carrick Fins SC  'A'                             NT    2:34.94        
  5 Trident Swim Club  'A'                           NT    2:43.81        
  6 Carrick Fins SC  'C'                             NT    2:56.28        
 -- Carrick Fins SC  'B'                             NT         DQ